Äijälä 23.1.2016

Äijälässä pidettiin pienten rotujen ja poikkeavaturkkisten erikoisnäyttely. Tuomarioppilaat arvostelivat näiden roturyhmien kaneja ja virallisena tuomarina toimi Marika Koivunen-Anttila. Onnea voittajille!

 

BIS 1 Torsten 95p, satiini om. Mikko Korhonen

BIS 2 Olivianan Kultakuume 95p, venäläinen om. Saana Randén

BIS 3 FIN MVA Bravo Uploaded 95p, tan om. Outi Virtanen

BIS 4 Aina Rakas Miro 95p, sachsengold om. Saila Heiskanen

BIS 5 Aquabunny´s Neo 95p, tan om. Perhe Parviainen

BIS 6 Überre 95p, satiini om. Mikko Korhonen

BIS 7 Olivianan Jälkipuhe 95p, venäläinen  om. Saana Randén

 

Paras nuori: Bravo Selena, tan 94p  om. Outi Virtanen

Paras veteraani: Aquabunny´s Neo, tan 95p om. Perhe Parviainen

Paras M-ryhmä: tan, musta 94,5p om. Outi Virtanen

 

Rotujen parhaat ja palkitut:

Satiini

ROP SERTI Torsten 95p om. Mikko Korhonen

SERTI Picantto’s Torino, Überre, Picantto’s Norfolk

KUMA Wolf, Marba, Picantto´s Torréon, Picantto´s Pisco

Rex

ROP KUMA Koka Viru Valge 94,5p om. Johanne Koivunen

KUMA Koka Julius, Looks Like Dr.Love

Sachsengold

ROP SERTI Aina Rakas Miro 95p  om. Saila Heiskanen

SERTI Redmond

KUMA Looks Like Yoyo, Looks Like Ariel

Tan

ROP SERTI Bravo Hurricane 95p om. Outi Virtanen

SERTI FIN MVA Bravo Javico, FIN MVA Bravo Uploaded, Aquabunny´s Neo

KUMA FIN MVA Bravo Qstock, Bravo Tabo, Bravo Kismet, Bravo Caramia, Bravo Selena, Aquabunny´s Infinity, Aquabunny´s Nuke, Aquabunny´s Loki

Venäläinen

ROP SERTI Olivianan Kultakuume 95p om. Saana Randén

SERTI Olivianan Jälkipuhe, Olivianan Esiliina

KUMA Mafia´s 364, Olivianan Ötyäpötyä, Olivianan Jutunjuuri

Röykkä PET Winter Gala 3.1.2016

PET_röykkä

 

Pet-Winter Gala pidettiin Röykässä ja tuomareina toimivat Ingela Larsson ja Louise Printzlow Ruotsista. Onnea voittajille!

PPK 1 Trinity, soopeli 94p, om. Elina Keskitalo

PPK 2 Taotaon Return to Sender, hermeliini 94p, om. Kati Lehti

PPK 3 Töminän Omeletti, kääpiöluppa 94p., om. Saija Kulhelm

PPK 4 Vihervaaran Tupsunaava, schwarzgrannen 94p, om. Hanna Kekäläinen

PPK 5 Be With Me Always, soopeli 94p, om. Sanni Siren

PPK 6 Töminän Sisu 94p, om. Saija Kulhelm

Tuomareiden suosikit:

Ingela Larsson:

Hurmukan Ymmi, om. Tanja Kotamaa (käsiteltävyydeltään)

Alouette, om. Sandra Rosenström (ihanat korvat)

Töminän Omeletti, om. Saija Kulhelm (söpö naama)

Louise Printzlow:

Mafia’s Echidna, om. Elina Keskitalo (rauhallinen)

LU-14 Paroni von Schafhoffen, om. Elina Keskitalo (rauhallinen)

Inkivääri, om. Saija Kulhelm (söpöt korvat)

GG-15 Smultron Iskristall, om. Jenni Untinen (Mr. Spooky)

Aivan Kuin Kunnon Niisku, om. Kati Lehti (söpöt silmät)

Niki, om. Sandra Rosenström (söpö otsatukka)

GG-11 PetGG-13 Lammasherra von Pumpuli, om. Elina Keskitalo (IHANA)

Assistenttien suosikit:

Niki om. Sandra Rosenström

Suika om. Jenni Untinen

Paras veteraani: GG-11 PetGG-13 Lammasherra von Pumpuli om. Elina Keskitalo

Paras kääpiörotuinen (KääK ry): Hurmukan Marni om. Tarja Korpela

5p. KUMAt:

Sakurambo, om. Jenni Untinen

Suika, om. Jenni Untinen

Grasshopper Cirrus, om. Milla Rissanen

Vihervaaran Warpu, om. Hanna Kekäläinen

Hurmukan Marni, om. Tarja Korpela

Be with me always, om. Sanni Siren

Rosafiina, om. Rita Hillberg

Mariel, om. Hanna Kekäläinen

Willow’s Tiny Terror, om. Robert Granström

Töminän Sisu, om. Saija Kulhelm

Vili, om. Hanna Kekäläinen

Banaramas Arnos Grove, om. Henna Vihersaari

Skogsbackens Comic Sans, om. Henna Vihersaari

Hottentotin Nalle-Puh, om. Robert Granström

Näyttelytulokset Röykkä 2.1.2016

Röykkään oli ilmoitettu 262 ulkomuotoluokan kania sekä kaksi M-ryhmää. Tuomareina toimivat Ingela Larsson ja Louise Printzlow Ruotsista sekä Svein Lundgren ja Tor Gillerholtmoen Norjasta.

Palkinnot

 

BIS 1 Trocadero’s Kielletty Rakkaus 95,5p, tan om. Päivi Mäkinen

BIS 2 FIN MVA Bravo Qstock 95,5p, tan om. Outi Virtanen

BIS 3 Grasshopper Snowdrop** 95p, suurihopea om. Kati Lehti

BIS 4 Eloisan Quun-Lilja 95p, rex om. Elina Lustig ja Alina Sillanpää

BIS 5 Mafia’s Ceres 95p, venäläinen om. Veera Semi

BIS 6 Töminän Uuniomena 95p, kääpiöluppa om. Marjut Nokelainen

BIS 7 Sauruksen Darth Tyranus 95p, alaska om. Annina Laakkonen

 

Paras nuori: Hebe 94,5p, belgianjätti om. Mia Karvinen

Paras veteraani: Siriuksen Silver Break 92,5p, hermeliini om. Marissa Salonen

Paras M-ryhmä: Kääpiöluppa, chinchilla 94p om. Anna Heikkilä

KIERTOPALKINNOT 

Millenium-malja kiertopalkinto(näyttelyn paras kani): Trocadero’s Kielletty Rakkaus 95,5p, tan om. Päivi Mäkinen

Silverado’s-kiertopalkinto (paras kääpiöluppa): Töminän Uuniomena 95p, kääpiöluppa om. Marjut Nokelainen

 

Rotunsa parhaat ja palkitut

BELGIANJÄTTI

ROP KUMA Hebe 94,5p om. Mia Karvinen

KUMA Diva Divine

SAKSANJÄTTISCHECK

ROP Huge and Handsome 94,5p om. Janita Jasmavaara

KUMA Blue Iris

SUURIHOPEA

ROP SERTI Grasshopper Snowstorm 95p om. Kati Lehti

SERTI Grasshopper Snowdrop**

KUMA Picantto’s Versailles, Grasshopper Lightning

KALIFORNIALAINEN

ROP Cecilia 92,5p om. Nina Juoperi

NEW ZEALAND RED

ROP KUMA Aquabunny’s Kerosine** 94,5p om. Perhe Parviainen

KUMA Porkkanamaan Rölli, Aquabunny’s Kandy

WIENER

ROP Kiaran Önni 93,5p om. Sanna Ihalainen

SUURISOOPELI

ROP Picantto’s Kulunda 93p om. Nina Juoperi

ANGORA

ROP Villavertaan Lohtu 92p om. Marja-Liisa Haatainen

REX

ROP SERTI Madogans Jarl 95p om. Alina Sillanpää

SERTI Eloisan Quun-Lilja

KUMA Preemia, Vähän Ihana, Salaneuvos, Narnia*, Valbos Fiona

VALKOINENMAATIAINEN

ROP Töminän Tellervo 93p om. Marjut Nokelainen

BELGIANJÄNIS

ROP SERTI Skogsbackens Redneck 95p om. Jussi Tapani

KUMA Skogsbackens Lakanica

WHITE

ROP SERTI Bravo Huntleya* 95p om. Outi Virtanen

ALASKA

ROP SERTI Sauruksen Dath Tyranus 95p om. Annina Laakkonen

KUMA Affe’s Fake Magic

RUOTSINTURKIS

ROP Silvergårdens Ester 92p om. Johanne Koivunen

PERLE-EGERN

ROP SERTI Wille*** 95p om. Arnevi Kittamaa

SERTI Onnimannin Eros*,

KUMA Vihervaaran Xamuli***, Vihervaaran Ökärhö, Vihervaaran Qurjenkello, Onnimannin Ilpo, Onnimannin Justus, Onnimannin Kaapo, Onnimannin Justus,  Onnimannin Kosti, Onnimannin Kastehelmi

 ENGLANNINSCHECK

ROP Yasmine 91,5p om. Sini Tummala

SACHSENGOLD

ROP KUMA Dominic 94p om. Kiira Martikainen

PIENIHOPEA

ROP KUMA Royal’s Ludacris* 94p om. Jenni Turunen

TAN

ROP SERTI Trocadero’s Kielletty Rakkaus 95,5p om. Päivi Mäkinen

SERTI FIN MVA Bravo Qstock, Bravo Javico**, Bravo Julius**, Bravo Caramia

KUMA Bravo Hurricane**, Bravo Sonak**, Bravo Xtra Jumper, Tore***, Bravo Rondo, Bravo Selena, Bravo Oliver, Aquabunny’s Bombsell**

VENÄLÄINEN

ROP SERTI Mafia’s Ceres** 95p om. Veera Semi

KUMA Mafia’s Double Identity*, Mafia’s Cupid*, Mafia’s Juno, Mafia’s Pallas*, Mafia’s Weneg, Mafia’s Sandor, Mafia’s Castor*, Mafia’s Siptah, Mafia’s Opossum

PIENIREX

ROP KUMA Mitanka 94p om. Heini Laaksonen

KUMA Stormens Jext

KÄÄPIÖLUPPA

ROP SERTI Töminän Uuniomena 95p om. Marjut Nokelainen

SERTI Töminän Walkosuklaa

KUMA Töminän Töminän Konvehti, Töminän Unipilleri, Töminän Yrttipatonki, Töminän Hunaja, Porkkanamaan Salvia, Porkkanamaan Urhea, Matti, Porkkanamaan Zorro, Porkkanamaan Xylitoli, Porkkanamaan Zara, Porkkanamaan Ujo, Royal’s Joytoy, Royal’s Jamaican Bliss*, Royal’s Yamaican Latte, Harhakuvan Brianna,

LEIJONALUPPA

ROP Delfoin Tibet 92p om. Kirsi Ruotsalainen

LEIJONANHARJAS

ROP Xanthia 93,5p om. Sini Tummala

HERMELIINI

ROP SERTI Rasmeryrs Zeke 95p om. Susanne ja Paavo Virolainen

SERTI Taotaon Don’t Mind Me, Harakirin Dancing Diva

KUMA Jet-Cet’s Qwin, Hops-Ontop’s Blackfoot, Hops-Ontop’s Wild Wild West*, SWE SH Hedes Othello, Taotaon Paddington, Taotaon One Way or Another, Taotaon One In A Million, Harakirin Allmoust Ask, Harakirin iron Heart, Harakirin Illumination, Blåsippans Cardo, Blåsippans Love of Life, Taotaon Return to Sender

KÄÄPIÖJÄNIS

ROP SERTI Lintutarhan Tasmiina 95p om. Hannele Hokkanen

KUMA Sauruksen Post Mortem, Sauruksen Venom, Sauruksen Diablo, Leggin at Withyhays***, Varjoyrtin Caribou Lou, Extreme Ops, Excalibur, Varjoyrtin Delete