Äijälä 11.2.2017

Äijälän Työväentalolla pidettiin näyttely talvisissa tunnelmissa sekä kirpeässä pakkassessa. Ulkomuototuomareina toimivat Marika Koivunen-Anttila, Marjut Nokelainen, Mikko Korhonen sekä Ville Parviainen. Pet-tuomarina toimi Annina Laakkonen.

 

BIS 1  FIN MVA LU-16 Lars, tan 95,5p om. Outi Virtanen

BIS 2 Sauruksen Darth Thrax, alaska 95p om. Annina Laakkonen

BIS 3 Picantto’s Arlanda, satiini 95p, om. Mikko Korhonen

BIS 4 LU-16 Redmond, sachsengold 95p om. Saila Heiskanen

BIS 5  Olivianan Karkkilakko, venäläinen 95p om. Saana Randén

BIS 6  Töminän Räiskäle, kääpiöluppa 95p om. Marjut Nokelainen

BIS 7 Lillukka, belgianjätti 95p om. Mia Karvinen

 

Paras juniori: Olivianan Sopusointu, venäläinen 95p om. Saana Randén

Paras veteraani: Töminän Öljypannu om. Jenni Saarimaa

Paras juniorinäytteilleasettaja: Siina Karvinen

Sauruksen- kanilan lahjoituspalkinto – Paras luonnonvärinen kani:
Töminän Räiskäle, kääpiöluppa 95p om. Marjut Nokelainen

 

Rotunsa parhaat ja palkitut:

Belgianjätti

ROP SERTI Lillukka 95p om. Mia Karvinen

Ranskanluppa

ROP KUMA Lukas 94p om. Mikko Korhonen

Kalifornialainen

ROP KUMA GG-16 Picantto´s Fukushima 94p om. Mikko Korhonen

New Zealand Red

ROP KUMA Aquabunny’s Skittles 94p om. Perhe Parviainen

Satiini

ROP SERTI Picantto´s Arlanda 95p om. Mikko Korhonen

KUMA Picantto´s Argentiina, Picantto´s Arkansas, Picantto´s Santander, Picantto´s Tarragona, Picantto’s East London*

Rex

ROP SERTI Birchen Smutsiga Tassar 95p om. Mirva Laukkanen

KUMA Fields Of Gold, Rumba, Zumba, Birchen Roosa

Valkoinenmaatiainen

ROP SERTI Töminän Liina 95p om. Marjut Nokelainen

Sallander

ROP Picantto´s Inverness 93p om. Mikko Korhonen

White

ROP Bravo Jezzabella 92,5p om. Outi Seppälä

Alaska

ROP SERTI Sauruksen Darth Thrax 95p om. Annina Laakkonen

KUMA Sauruksen Dark Lady of Sith

Ruotsinturkis

ROP Lehtokanin Gullige Gunvald 90p om. Saija Särkiniemi

Englanninscheck

ROP KUMA La Libellule Lela 94p om. Tanja Laitinen

KUMA Gabriel

Pienihavanna

ROP Promises In The Dark 93p  om. Tanja Laitinen

Sachsengold

ROP SERTI LU-16 Redmond 95p  om. Saila Heiskanen

Pienihopea

ROP Vihervaaran Severi 93p  om. Saija Särkiniemi

Tan

ROP SERTI FIN MVA LU-16 Lars om. Outi Virtanen

KUMA Bravo ZZTop, Bravo Lilileian, Aquabunny’s Quiz

Soopeli

ROP Olivianan Unenlahja 93,5p om. Saana Randén

Venäläinen

ROP SERTI Olivianan Karkkilakko 95p om. Saana Randén

KUMA Mafia´s Triton, Olivianan Kertolasku, Olivianan Takametsä, Olivianan Sopusointu

Pienirex

ROP SERTI Lay It All On Me 95p om. Tanja Laitinen

Kääpiöluppa

ROP SERTI Töminän Räiskäle 95p om. Marjut Nokelainen

SERTI GG-16 Töminän Redbull, Töminän Oboy,  Töminän Pätkis, Royal´s Bangarang

KUMA Hiekkarinteen IhQ, Willow´s Takahiro, Töminän Muffinssi, Töminän Noitapilli, Töminän Nutella, Töminän Omenalastu, Töminän Omenawiineri**, Töminän Raclette*, Töminän Rahkamunkki*, Töminän Sisupussi, Töminän Zinappi, Töminän Wiineripötkö, Töminän Öljypannu****, Royal’s Xtreme Rainbow, Royal’s Qoffiecake, Töminän Rommirusina, Nurinkurin Heinäzirkka

Hermeliini

ROP SERTI Hops-Ontop´s Pitbull 95p om. Jenni Saarimaa

 

PET-luokan tulokset: 

PPK 1 Olivianan Arpaonni, venäläinen 95,5p om. Sinna Randén

PPK 2 Lillukka, belgianjätti 95,5p om. Mia Karvinen

 

Tuomarin suosikit: Olivianan Yönrapina om. Sinna Randén

Sihteerin suosikki: Birchen Lemmus om. Tiitu Koivunen

Paras junorinäytteilleasettaja: Sinna Randén

Sauruksen-kanilan lahjoituspalkinto– Paras juniorinäytteilleasettaja 2.
Tiitu Koivunen

 

Kunniamaininnat:

5-pisteen kohdat:

Pate om. Jaana ja Birgit Tujamo
Birchen Lemmus om. Tiitu Koivunen
Retu om. Jaana ja Birgit Tujamo
Olivianan Yönrapina om. Sinna Randén
Olivianan Arpaonni om. Sinna Randén
Jade om. Jaana ja Birgit Tujamo
Lillukka om. Mia Karvinen

Käsiteltävyys:

Pate om. Jaana ja Birgit Tujamo
Retu om. Jaana ja Birgit Tujamo
Ulpu om. Jaana ja Birgit Tujamo
Lillukka om. Mia Karvinen
Olivianan Yönrapina om. Sinna Randén
Jade om. Jaana ja Birgit Tujamo

Valkoiset tassut:

Birchen Lemmus om. Tiitu Koivunen

Turkki:

Fly Away om. Tanja Laitinen

 

Luokkavoittajat:

Urokset:

Baby

LKV 1 Pekko 95p om. Jaana ja Birgit Tujamo

Nuoret

LKV 1 Birchen Lemmus 95p om. Tiitu Koivunen

Avoimet

LKV 1 Olivianan Arpaonni 95,5p om. Sinna Randén

LKV 2 Retu 95p om. Jaana ja Birgit Tujamo

Naaraat:

Baby

LKV 1 Ulpu 94p om. Jaana ja Birgit Tujamo

Nuoret

LKV 1 Fly Away 95p om. Tanja Laitinen

Avoimet

LKV 1 Lillukka 95,5p  om. Mia Karvinen