Äijälä 23.1.2016

Äijälässä pidettiin pienten rotujen ja poikkeavaturkkisten erikoisnäyttely. Tuomarioppilaat arvostelivat näiden roturyhmien kaneja ja virallisena tuomarina toimi Marika Koivunen-Anttila. Onnea voittajille!

 

BIS 1 Torsten 95p, satiini om. Mikko Korhonen

BIS 2 Olivianan Kultakuume 95p, venäläinen om. Saana Randén

BIS 3 FIN MVA Bravo Uploaded 95p, tan om. Outi Virtanen

BIS 4 Aina Rakas Miro 95p, sachsengold om. Saila Heiskanen

BIS 5 Aquabunny´s Neo 95p, tan om. Perhe Parviainen

BIS 6 Überre 95p, satiini om. Mikko Korhonen

BIS 7 Olivianan Jälkipuhe 95p, venäläinen  om. Saana Randén

 

Paras nuori: Bravo Selena, tan 94p  om. Outi Virtanen

Paras veteraani: Aquabunny´s Neo, tan 95p om. Perhe Parviainen

Paras M-ryhmä: tan, musta 94,5p om. Outi Virtanen

 

Rotujen parhaat ja palkitut:

Satiini

ROP SERTI Torsten 95p om. Mikko Korhonen

SERTI Picantto’s Torino, Überre, Picantto’s Norfolk

KUMA Wolf, Marba, Picantto´s Torréon, Picantto´s Pisco

Rex

ROP KUMA Koka Viru Valge 94,5p om. Johanne Koivunen

KUMA Koka Julius, Looks Like Dr.Love

Sachsengold

ROP SERTI Aina Rakas Miro 95p  om. Saila Heiskanen

SERTI Redmond

KUMA Looks Like Yoyo, Looks Like Ariel

Tan

ROP SERTI Bravo Hurricane 95p om. Outi Virtanen

SERTI FIN MVA Bravo Javico, FIN MVA Bravo Uploaded, Aquabunny´s Neo

KUMA FIN MVA Bravo Qstock, Bravo Tabo, Bravo Kismet, Bravo Caramia, Bravo Selena, Aquabunny´s Infinity, Aquabunny´s Nuke, Aquabunny´s Loki

Venäläinen

ROP SERTI Olivianan Kultakuume 95p om. Saana Randén

SERTI Olivianan Jälkipuhe, Olivianan Esiliina

KUMA Mafia´s 364, Olivianan Ötyäpötyä, Olivianan Jutunjuuri

Röykkä PET Winter Gala 3.1.2016

PET_röykkä

 

Pet-Winter Gala pidettiin Röykässä ja tuomareina toimivat Ingela Larsson ja Louise Printzlow Ruotsista. Onnea voittajille!

PPK 1 Trinity, soopeli 94p, om. Elina Keskitalo

PPK 2 Taotaon Return to Sender, hermeliini 94p, om. Kati Lehti

PPK 3 Töminän Omeletti, kääpiöluppa 94p., om. Saija Kulhelm

PPK 4 Vihervaaran Tupsunaava, schwarzgrannen 94p, om. Hanna Kekäläinen

PPK 5 Be With Me Always, soopeli 94p, om. Sanni Siren

PPK 6 Töminän Sisu 94p, om. Saija Kulhelm

Tuomareiden suosikit:

Ingela Larsson:

Hurmukan Ymmi, om. Tanja Kotamaa (käsiteltävyydeltään)

Alouette, om. Sandra Rosenström (ihanat korvat)

Töminän Omeletti, om. Saija Kulhelm (söpö naama)

Louise Printzlow:

Mafia’s Echidna, om. Elina Keskitalo (rauhallinen)

LU-14 Paroni von Schafhoffen, om. Elina Keskitalo (rauhallinen)

Inkivääri, om. Saija Kulhelm (söpöt korvat)

GG-15 Smultron Iskristall, om. Jenni Untinen (Mr. Spooky)

Aivan Kuin Kunnon Niisku, om. Kati Lehti (söpöt silmät)

Niki, om. Sandra Rosenström (söpö otsatukka)

GG-11 PetGG-13 Lammasherra von Pumpuli, om. Elina Keskitalo (IHANA)

Assistenttien suosikit:

Niki om. Sandra Rosenström

Suika om. Jenni Untinen

Paras veteraani: GG-11 PetGG-13 Lammasherra von Pumpuli om. Elina Keskitalo

Paras kääpiörotuinen (KääK ry): Hurmukan Marni om. Tarja Korpela

5p. KUMAt:

Sakurambo, om. Jenni Untinen

Suika, om. Jenni Untinen

Grasshopper Cirrus, om. Milla Rissanen

Vihervaaran Warpu, om. Hanna Kekäläinen

Hurmukan Marni, om. Tarja Korpela

Be with me always, om. Sanni Siren

Rosafiina, om. Rita Hillberg

Mariel, om. Hanna Kekäläinen

Willow’s Tiny Terror, om. Robert Granström

Töminän Sisu, om. Saija Kulhelm

Vili, om. Hanna Kekäläinen

Banaramas Arnos Grove, om. Henna Vihersaari

Skogsbackens Comic Sans, om. Henna Vihersaari

Hottentotin Nalle-Puh, om. Robert Granström

Näyttelytulokset Röykkä 2.1.2016

Röykkään oli ilmoitettu 262 ulkomuotoluokan kania sekä kaksi M-ryhmää. Tuomareina toimivat Ingela Larsson ja Louise Printzlow Ruotsista sekä Svein Lundgren ja Tor Gillerholtmoen Norjasta.

Palkinnot

 

BIS 1 Trocadero’s Kielletty Rakkaus 95,5p, tan om. Päivi Mäkinen

BIS 2 FIN MVA Bravo Qstock 95,5p, tan om. Outi Virtanen

BIS 3 Grasshopper Snowdrop** 95p, suurihopea om. Kati Lehti

BIS 4 Eloisan Quun-Lilja 95p, rex om. Elina Lustig ja Alina Sillanpää

BIS 5 Mafia’s Ceres 95p, venäläinen om. Veera Semi

BIS 6 Töminän Uuniomena 95p, kääpiöluppa om. Marjut Nokelainen

BIS 7 Sauruksen Darth Tyranus 95p, alaska om. Annina Laakkonen

 

Paras nuori: Hebe 94,5p, belgianjätti om. Mia Karvinen

Paras veteraani: Siriuksen Silver Break 92,5p, hermeliini om. Marissa Salonen

Paras M-ryhmä: Kääpiöluppa, chinchilla 94p om. Anna Heikkilä

KIERTOPALKINNOT 

Millenium-malja kiertopalkinto(näyttelyn paras kani): Trocadero’s Kielletty Rakkaus 95,5p, tan om. Päivi Mäkinen

Silverado’s-kiertopalkinto (paras kääpiöluppa): Töminän Uuniomena 95p, kääpiöluppa om. Marjut Nokelainen

 

Rotunsa parhaat ja palkitut

BELGIANJÄTTI

ROP KUMA Hebe 94,5p om. Mia Karvinen

KUMA Diva Divine

SAKSANJÄTTISCHECK

ROP Huge and Handsome 94,5p om. Janita Jasmavaara

KUMA Blue Iris

SUURIHOPEA

ROP SERTI Grasshopper Snowstorm 95p om. Kati Lehti

SERTI Grasshopper Snowdrop**

KUMA Picantto’s Versailles, Grasshopper Lightning

KALIFORNIALAINEN

ROP Cecilia 92,5p om. Nina Juoperi

NEW ZEALAND RED

ROP KUMA Aquabunny’s Kerosine** 94,5p om. Perhe Parviainen

KUMA Porkkanamaan Rölli, Aquabunny’s Kandy

WIENER

ROP Kiaran Önni 93,5p om. Sanna Ihalainen

SUURISOOPELI

ROP Picantto’s Kulunda 93p om. Nina Juoperi

ANGORA

ROP Villavertaan Lohtu 92p om. Marja-Liisa Haatainen

REX

ROP SERTI Madogans Jarl 95p om. Alina Sillanpää

SERTI Eloisan Quun-Lilja

KUMA Preemia, Vähän Ihana, Salaneuvos, Narnia*, Valbos Fiona

VALKOINENMAATIAINEN

ROP Töminän Tellervo 93p om. Marjut Nokelainen

BELGIANJÄNIS

ROP SERTI Skogsbackens Redneck 95p om. Jussi Tapani

KUMA Skogsbackens Lakanica

WHITE

ROP SERTI Bravo Huntleya* 95p om. Outi Virtanen

ALASKA

ROP SERTI Sauruksen Dath Tyranus 95p om. Annina Laakkonen

KUMA Affe’s Fake Magic

RUOTSINTURKIS

ROP Silvergårdens Ester 92p om. Johanne Koivunen

PERLE-EGERN

ROP SERTI Wille*** 95p om. Arnevi Kittamaa

SERTI Onnimannin Eros*,

KUMA Vihervaaran Xamuli***, Vihervaaran Ökärhö, Vihervaaran Qurjenkello, Onnimannin Ilpo, Onnimannin Justus, Onnimannin Kaapo, Onnimannin Justus,  Onnimannin Kosti, Onnimannin Kastehelmi

 ENGLANNINSCHECK

ROP Yasmine 91,5p om. Sini Tummala

SACHSENGOLD

ROP KUMA Dominic 94p om. Kiira Martikainen

PIENIHOPEA

ROP KUMA Royal’s Ludacris* 94p om. Jenni Turunen

TAN

ROP SERTI Trocadero’s Kielletty Rakkaus 95,5p om. Päivi Mäkinen

SERTI FIN MVA Bravo Qstock, Bravo Javico**, Bravo Julius**, Bravo Caramia

KUMA Bravo Hurricane**, Bravo Sonak**, Bravo Xtra Jumper, Tore***, Bravo Rondo, Bravo Selena, Bravo Oliver, Aquabunny’s Bombsell**

VENÄLÄINEN

ROP SERTI Mafia’s Ceres** 95p om. Veera Semi

KUMA Mafia’s Double Identity*, Mafia’s Cupid*, Mafia’s Juno, Mafia’s Pallas*, Mafia’s Weneg, Mafia’s Sandor, Mafia’s Castor*, Mafia’s Siptah, Mafia’s Opossum

PIENIREX

ROP KUMA Mitanka 94p om. Heini Laaksonen

KUMA Stormens Jext

KÄÄPIÖLUPPA

ROP SERTI Töminän Uuniomena 95p om. Marjut Nokelainen

SERTI Töminän Walkosuklaa

KUMA Töminän Töminän Konvehti, Töminän Unipilleri, Töminän Yrttipatonki, Töminän Hunaja, Porkkanamaan Salvia, Porkkanamaan Urhea, Matti, Porkkanamaan Zorro, Porkkanamaan Xylitoli, Porkkanamaan Zara, Porkkanamaan Ujo, Royal’s Joytoy, Royal’s Jamaican Bliss*, Royal’s Yamaican Latte, Harhakuvan Brianna,

LEIJONALUPPA

ROP Delfoin Tibet 92p om. Kirsi Ruotsalainen

LEIJONANHARJAS

ROP Xanthia 93,5p om. Sini Tummala

HERMELIINI

ROP SERTI Rasmeryrs Zeke 95p om. Susanne ja Paavo Virolainen

SERTI Taotaon Don’t Mind Me, Harakirin Dancing Diva

KUMA Jet-Cet’s Qwin, Hops-Ontop’s Blackfoot, Hops-Ontop’s Wild Wild West*, SWE SH Hedes Othello, Taotaon Paddington, Taotaon One Way or Another, Taotaon One In A Million, Harakirin Allmoust Ask, Harakirin iron Heart, Harakirin Illumination, Blåsippans Cardo, Blåsippans Love of Life, Taotaon Return to Sender

KÄÄPIÖJÄNIS

ROP SERTI Lintutarhan Tasmiina 95p om. Hannele Hokkanen

KUMA Sauruksen Post Mortem, Sauruksen Venom, Sauruksen Diablo, Leggin at Withyhays***, Varjoyrtin Caribou Lou, Extreme Ops, Excalibur, Varjoyrtin Delete

 

Näyttelytulokset Polvijärvi 5.12.2016

BIS_polvijärvi

Best In Show-kanit ja omistajat sekä tuomarit

BISpalkinnot

Polvijärvelle oli ilmoitettu 149 ulkomuotoluokan kania ja kymmenen lemmikkikania. Tuomareina toimivat Erik Pihl ja Benny Garly Tanskasta. Pet-tuomarina toimi Annina Laakkonen.

Ulkomuotoluokat:

BIS 1 Vihervaaran Xamuli 96p, perle-egern om. Anne Lähdesmäki

BIS 2 Rasmeryrs Zeke 95,5p, hermeliini om. Susanne ja Paavo Virolainen

BIS 3 Grasshopper Snowdrop* 95,5p, suurihopea om. Kati Lehti

BIS 4 Leggin at Withyhays 95p, kääpiöjänis om. Annina Laakkonen

BIS 5 Grasshopper Snowstorm 95p, suurihopea om. Kati Lehti

BIS 6 Skogsbackens 4213 95p, belgianjänis om. Elina Back

BIS 7 FIN MVA Bravo Qstock 95p, tan om. Outi Virtanen

 

Paras nuori: Grasshopper Solar Flare 95p om. Kati Lehti

Paras veteraani: FIN MVA Vihervaaran Aapo 94,5p om. Anne Lähdesmäki

Paras D-ryhmä: Kääpiöluppa, valkoinen ps 90p om. Sini Tummala

Paras M-ryhmä: Suurihopea, luonnonkeltainen 90,5p om. Johanne Koivunen

 

Rotunsa parhaat ja palkitut:

BELGIANJÄTTI

ROP Mollie 92,5p om. Marissa Salonen

RANSKANLUPPA

ROP Liljan Barzul 91p om. Anita Ylönen

SUURIHOPEA

ROP SERTI Grasshopper Snowdrop* 95,5p om. Kati Lehti

SERTI Grasshopper Snowstorm, Grasshopper Solar Flare

KUMA Grasshopper Blizzard

NEW ZEALAND RED

ROP KUMA Aquabunny’s Kerosine** 94,5p om. Perhe Parviainen

WIENER

ROP KUMA Kiaran Matilda 94p om. Sanna Ihalainen

REX

ROP SERTI Narnia 95p om. Johanne Koivunen

SERTI Koka Viru Valge

KUMA Omppu, CSI, Semiramise Cher-Khan, Semiramise Ziva

BELGIANJÄNIS

ROP SERTI Skogsbackens 4213 om. Elina Back

KUMA Skogsbackens Gay For Pay

WHITE

ROP SERTI Bravo Huntley 95p om. Outi Virtanen

ALASKA

ROP KUMA Affe’s Fake Magic 94,5p om. Susanne ja Paavo Virolainen

PERLE-EGERN

ROP SERTI Vihervaaran Xamuli 96p om. Anne Lähdesmäki

SERTI FIN MVA Vihervaaran Aapo, Silje, Vihervaaran Qultapiisku

KUMA Vihervaaran Qurjenkello

HOLLANTILAINEN

ROP SERTI Skogsbackens 3951

KUMA Skogsbackens 567, Skogsbackens 4238, Skogsbackens 532, Skogsbackens 5222

SACHSENGOLD

ROP KUMA Looks Like Milky Way 94p om. Saila Heiskanen

SCHWARZGRANNEN

ROP Vihervaaran Sandra 93p om. Anne Lähdesmäki

PIENIHOPEA

ROP Vihervaaran Yrtti 93p om. Anne Lähdesmäki

TAN

ROP SERTI FIN MVA Bravo Qstock 95p om. Outi Virtanen

SERTI Bravo Uploaded*

KUMA Bravo Javico, Bravo Don Juan*, Aquabunny’s Infinity*, Aquabunny’s Xcalibur, Aquabunny’s Hope

VENÄLÄINEN

ROP KUMA Olivianan Jutunjuuri 94,5p om. Saana Randén

KUMA Olivianan Kultakuume

PIENIREX

ROP KUMA Dexter 94,5p om. Marissa Salonen

KÄÄPIÖLUPPA

ROP KUMA Töminän Öinen Salaisuus* 95p om. Anne Lähdesmäki

KUMA Ze mr. hankey, Dominos, Olivianan Vaimoaines, Töminän Öljykannu, Nurinkurin Fantti, Nörtti

KÄÄPIÖSCHECK

ROP Vihervaaran Yrjö 92p om. Anne Lähdesmäki

HERMELIINI

ROP SERTI Rasmeryrs Zeke 95,5p om. Susanne ja Paavo Virolainen

KUMA Hede’s Othello, Taotaon Paddington, Taotaon Return to Sender

KÄÄPIÖJÄNIS

ROP SERTI Leggin at Withyhays 95p om. Annina Laakkonen

KUMA Sauruksen Post Mortem, Sauruksen Venom

 

PET-luokan tulokset: 

PPK 1 Tupunan Hupi 95p om. Vilja ja Venla Nisonen

PPK 2 Aamu-Usva 94,5p om. Janika Räsänen

PPK 3 Olivianan Arpaonni 94p om. Sinna Randén

PPK 4 Looks Like Valiant 93,5p om. Saila Heiskanen

PPK 5 Olivianan Noppapeli 93,5p om. Piia Seppälä

PPK 6 Satun Gamaelel 93,5p om. Piia Seppälä

 

Tuomarin suosikki: Olivianan Arpaonni om. Sinna Randén

Sihteerin suosikki: Peppermint om. Jaana Tujamo

 

Kunniamaininnat:

5-pisteen kohdat:

Aamu-Usva om. Janika Räsänen

Tupunan Hupi om. Vilja ja Venla Nisonen

Iisoppi om. iina Havukainen

Möhkö om. Iina Havukainen

Turkki:

Aquabunny’s Walker om. Iina Havukainen

Aquabunny’s Kitty om. Julia Burtsov

 Käsiteltävyys:

Olivianan Ähäkutti om. Iida Rouhiainen

Iisoppi om. iina Havukainen

Möhkö om. Iina Havukainen

Tsemppipalkinnot:

Olivianan Instruktiivi om. Jonne Miettinen

Olivianan Jatsi om. Piia Seppälä

 

Luokkavoittajat:

Urokset:

Baby

LKV 1 Aquabunny’s Walker 93,5p om. Iina Havukainen

Nuoret

LKV 1 Olivianan Ähäkutti 92p om. Iida Rouhiainen

Avoimet

LKV 1 Olivianan Arpaonni 94p om. Sinna Randén

Seniorit

LKV 1 Olivianan Instruktiivi 92,5p om. Jonne Miettinen

Naaraat:

Nuoret

LKV1 Tupunan Hupi 95p om. Vilja ja Venla Nisonen

LKV 2 Aamu-Usva 94,5p om. Janika Räsänen

Seniorit

LKV 1 Iisoppi 93,5p om. Iina Havukainen

Näyttelytulokset Ylivieska 21.11.2015

DSCN1097

Best In Show 1, Harakirin Glitter Girl om. Heidi Karonen

BIS1

Talvisen näyttelypäivän tulokset:

Tuomareina ulkomuoto luokissa toimivat Maria Ottonsson ja Tove Corneliussen Ruotsista. Pet-tuomarina toimi Elina Back.

 

Ulkomuotoluokkien tulokset:

BIS 1 Harakirin Glitter Girl, hermeliini 95,5p om. Heidi Karonen

BIS 2 Leggin at Withyhays, kääpiöjänis 95,5p om. Annina Laakkonen

BIS 3 Tore**, tan 95,5p om. Outi Virtanen

BIS 4 Skogsbackens Gay For Pay, belgianjänis 95,5p om. Elina Back

BIS 5 Bravo Javico, tan 95,5p om. Outi Virtanen

BIS 6 Hede’s Othello, hermeliini 95p om. Susanne ja Paavo Virolainen

BIS 7 Vihervaaran Xamuli, perle-egern 95p om. Anne Lähdesmäki

 

Paras juniori: Skogsbackens Gay For Pay, belgianjänis 95,5p om. Elina Back

Paras veteraani: Vihervaaran Aapo 94p, perle-egern om. Anne Lähdesmäki

Paras M-ryhmä: ruotsinturkis 93p om. Johanne Koivunen

 

Lahjoituspalkinnot:

Sauruksen – kanilan lahjoituspalkinnot:

Paras nuori kääpiörotuinen: Harakirin Glitter Girl, hermeliini 95,5p om. Heidi Karonen

 

Rotunsa parhaat ja palkitut: 

Ranskanluppa

ROP KUMA Picantto’s Riberalta 94p om. Mikko Korhonen

Mecklenburginscheck

ROP SERTI Picantto’s Avignon 95p om. Mikko Korhonen

Suurihopea

ROP KUMA Picantto’s Versailles 94,5p om. Mikko Korhonen

KUMA Picantto’s Vega, Picantto’s Veneto

New Zealand red

ROP KUMA Aquabunny’s Kerosine** 94p om. Perhe Parviainen

Satiini

ROP SERTI Picantto’s Norfolk* 95p om. Mikko Korhonen

SERTI Picantto’s Toluca

KUMA Picantto’s Oviedo*, Picantto’s Torino, Picantto’s Torréon, Picantto’s Topeka, Picantto’s Tonava, Picantto’s Pisa**

Rex

ROP KUMA Koka Viru Valge 94p om. Johanne Koivunen

Belgianjänis

ROP SERTI Skogsbackens Gay For Pay 95,5p om. Elina Back

SERTI Skogsbackens 4213

Ruotsinturkis

ROP KUMA Silvergårdens Elisiv 94p om. Jenni Lehto

KUMA Lehtokanin Favorit

Perle-egern

ROP SERTI Vihervaaran Xamuli 95p om. Anne Lähdesmäki

KUMA Vihervaaran Aapo, Vihervaaran Norris,

Hollantilainen

ROP SERTI Skogsbackens 4238 95p om. Elina Back

KUMA Skogsbackens 5168, Skogsbackens 5161, Skogsbackens 567, Skogsbackens 5222

Schwarzgrannen

ROP Vihervaaran Sandra 92,5p om. Anne Lähdesmäki

Pienihopea

ROP KUMA Vihervaaran Yrtti-iiso 94p om. Anne Lähdesmäki

Tan

ROP SERTI Tore** 95,5p om. Outi Virtanen

SERTI Bravo Javico, Bravo Julius, Bravo Hurricane, Bravo Uploaded*

KUMA Bravo Sonak**, FIN MVA Bravo Qstock, Aquabunny’s Overkill, Aquabunny’s Infinity*, Aquabunny’s Xcalibur, Aquabunny’s Eternity**

Venäläinen

ROP Mafia’s Triton 93,5p om. Saija Särkiniemi

Kasmirluppa

ROP Trasselsudds Cresselia 93p om. Susanna Östman

Kääpiöluppa

ROP KUMA Rosé De Loire 94,5p om. Elisa Juntunen

KUMA Royal’s Jamaican Bliss, Royal’s Yamaican Latte, Royal’s Iron Sling, Satun Jumprahuitti

Hermeliini

ROP SERTI Cute Accident 95p om. Susanne ja Paavo Virolainen

SERTI Hede’s Othello, Harakirin Glitter Girl

KUMA Taotaon Paddington, Taotaon Moon Sparkle, Hops-Ontop’s Lacoste, Dreamer’s Wesley, Harakirin Eddy

Kääpiöjänis

ROP SERTI Leggin at Withyhays 95,5p om. Annina Laakkonen

SERTI Sauruksen Venom

KUMA Sauruksen Post Mortem, Sauruksen Diablo

 

PET-luokan tulokset: 

PPK 1 Hottentotin Dawn, kääpiöluppa 94,5p om. Riikka Hakala

PPK 2 Mal’Aki Yasmina, kääpiöluppa 94p om. Tiia Henttunen

PPK 3 Leggin at Withyhays, kääpiöjänis 94p om. Annina Laakkonen

PPK 4 Lucky Seven, risteytys 94p om. Manda Kosola

PPK 5 Tupu, risteytys 93,5 om. Jasmiina Raappana

PPK 6 Rosalie, hermeliini 93,5p om. Aada Myllyneva

 

Tuomarin suosikki: Silverbuskens Ruby om. Terhi Leppiniemi

Sihteerin suosikki: Hopeakuun Ituhippi om. Terhi Leppiniemi

 

Lahjoituspalkinnot:

Eläinklinikka Nivelen lahjakortti:

Hottentotin Dawn, kääpiöluppa 94,5p om. Riikka Hakala

Sauruksen- kanilan lahjoituspalkinto:

Paras baby/nuori pet-kani:

Hottentotin Dawn, kääpiöluppa 94,5p om. Riikka Hakala

 

Kunniamaininnat:

Yleiskunto:

Hops-Ontop’s Kuwait om. Manda Kosola

Kassu om. Milja Piukkala

Turkki:

Ålivia om. Riikka Hakala

Tupu om. Jasmiina Raappana

Mal’Aki Yasmina om. Tiia Henttunen

Leggin at Withyhays om. Annina Laakkonen

Lucky Seven om. Manda Kosola

Käsiteltävyys:

Urho om. Riikka Hakala

S’agapos Hera om. Terhi Leppiniemi

Silverbuskens Rudy om. Terhi Leppiniemi

Hottentotin Dawn om. Riikka Hakala

 

Luokkavoittajat:

Naaraat:

Baby

LKV 1 Rosalie, hermeliini 93,5p om. Aada Myllyneva

Nuoret

LKV 1 Hottentotin Dawn, kääpiöluppa 94,5p om. Riikka Hakala

LKV 2 Silverbuskens Rudy, kääpiöluppa 93p om. Terhi Leppiniemi

Avoimet

LKV 1 Ålivia, kääpiöluppa 93p om. Riikka Hakala

Seniorit

LKV 1 Mal’Aki Yasmina, kääpiöluppa 94,5p om. Tiia Hentunen

Urokset:

Baby

LKV 1 Eketorps, risteytys 91,5p om. Milja Piukkala

Nuoret

LKV1 Leggin at Withyhays, kääpiöjänis 94p om. Annina Laakkonen

Avoimet

LKV1 Urho, kääpiöluppa 92,5p om. Riikka Hakala

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Näyttelytulokset Winter show 7.11.2015

IMG_0039cr

Helsingin Messukeskuksessa järjestetyn Winter show- näyttelyn tulokset:

Tuomareina toimivat Thormod Saue ja Johnny Lyshaug Norjasta.

Best In Show-voittajat:IMG_0132


BIS 1
Bond, pienirex 96p om. Heidi Kallonen-Seppälä

IMG_0172ed

BIS 2 Vihervaaraan Xamuli, perle-egern 95,5p om. Anne Lähdesmäki

IMG_0120ed.jpg

BIS 3 Royal’s Jamaican Bliss, kääpiöluppa 95,5p om. Jenni Turunen

IMG_0113ed

BIS 4 Mafia’s Juno. venäläinen 95p om. Veera Semi

IMG_0109ed

BIS 5 Hede’s Othello, hermeliini 95p om. Susanne ja Paavo Virolainen

IMG_0103

BIS 6 Leggin at Withyhays, kääpiöjänis 95p om. Annina Laakkonen

BIS 7 Skogsbackens 5165, hollantilainen 95p om. Elina Back

Paras juniori: Bond, pienirex 96p om. Heidi Kallonen-Seppälä

Paras veteraani: Hops-Ontop’s Lewis, hermeliini 93p om. Miia Kröger

Paras F-ryhmä: suurihopeat, musta 375,5p om. Kati Lehti

Paras G-ryhmä: suurihopeat, 375,5p om. Kati Lehti

 

Roturyhmien parhaat:

Jättirotu: Picantto’s Riverina, ranskanluppa 94p om. Mikko Korhonen

Iso rotu: Grasshoppers Snowdrop, suurihopea 94,5p om. Kati Lehti

Keskisuurirotu: Skogsbackens Gay For Pay, belgianjänis 95p om. Elina Back

Poikkeavaturkkinen: Bond, pienirex 96p om. Heidi Kallonen-Seppälä

Pienirotu: Vihervaaraan Xamuli, perle-egern 95,5p om. Anne Lähdesmäki

Kääpiörotu: Royal’s Jamaican Bliss, kääpiöluppa 95,5p om. Jenni Turunen

 

LAHJOITUSPALKINNOT

Suomen Kääpiökanit ry:n lahjoituspalkinnot

Kunniamaininnat seuraaville roduille:

Pienirex: Bond om. Heidi Kallonen-Seppälä

Leijonanharjas: Hurmukan Tira om. Tanja Kotamaa

Leijonaluppa: Delfoin Tibet om. Kirsi Ruotsalainen

Kääpiöscheck: Vihervaaran Yster om. Paula Hautala

Kääpiöluppa: Royal’s Jamaican Bliss om. Jenni Turunen

Hermeliini: Harakirin Uljanovsk om. Heidi Karonen

Kääpiöjänis: Leggin at Withyhays om. Annina Laakkonen

Hops-Ontop’s – kanilan lahjoituspalkinnot:

Paras luonnonvärinen kääpiörotuinen:

Royal’s Jamaican Bliss, kääpiöluppa 95,5p om. Jenni Turunen

Paras kuviollinen kääpiörotuinen:

Leggin at Withyhays, kääpiöjänis 95p om. Annina Laakkonen

Paras rotuleima ja esiintyminen roduissa:

Kääpiöluppa: Royal’s Jamaican Bliss om. Jenni Turunen

Kääpiöjänis: Leggin at Withyhays om. Annina Laakkonen

Grasshopper – kanilan lahjoituspalkinnot:

Paras hopeanvärinen kani: Grasshoppers Snowdrop, 94,5p om. Kati Lehti

Paras sininen kani: Picantto’s Avignon, mecklenburginscheck 94,5p om. Mikko Korhonen

Paras suurirotuinen nuori: Picantto’s Avignon, mecklenburginscheck 94,5p om. Mikko Korhonen

Rocky Road’s – kanilan Lahjoituspalkinto:

Paras poikkeavaturkkinen: Bond, pienirex 96p om. Heidi Kallonen-Seppälä

Lintutarhan – kanilan lahjoituspalkinnot:

Paras suurirotuinen aikuinen: Grasshoppers Snowdrop, suurihopea 94,5p om. Kati Lehti

Paras nuori tan: Trocedero’s Kultaa Kalliimpi, 92,5p om. Päivi Mäkinen

Paras nuori kääpiörotuinen: Leggin at Withyhays, kääpiöjänis 95p om. Annina Laakkonen

Sauruksen – kanilan lahjoituspalkinnot:

Paras keskisuuri rotu: Skogsbackens Gay For Pay, belgianjänis 95p om. Elina Back

Paras vaikeakuvioinen: Skogsbackens 5165, hollantilainen om. Elina Back

Yksivärinen kani(ei sijoittuva): Grasshoppers Cirrus, rex om. Milla Rissanen

Paras nuori kääpiöjänis: Enter The Void, 93p om. Annette Korhonen

Yleisöäänestys, näyttelyn kauneimmat kanit:

  1. Jet-Cet’s Power, hermeliini om. Jaana Vainikka
  2. Mollie, belgianjätti om. Marissa Salonen
  3. Amelia Sheepheart, angora om. Elina Keskitalo
  4. Skogsbackens 5165, hollantilainen om. Elina Back

 

Rotunsa parhaat ja palkitut:

Belgianjätti

ROP Helios 93p om. Mia Karvinen

VSP Hebe 92p om. Mia Karvinen

Saksanjättischeck

ROP Huge and Handsome 93p om. Janita Jasmavaara

Ranskanluppa

ROP KUMA Picantto’s Riverina 94p om. Mikko Korhonen

VSP Picantto’s Roberalta 93p om. Mikko Korhonen

Mecklenburginscheck

ROP KUMA Picantto’s Avignon 94,5p om. Mikko Korhonen

Suurihopea

ROP SERTI Grasshoppers Snowdrop* 94,5p om. Kati Lehti

VSP KUMA Grasshoppers Snowstorm 94p om. Kati Lehti

New Zealand red

ROP Aquabunny’s Kerosine** 92,5p om. Perhe Parviainen

Wiener

ROP KUMA  Picantto’s Barbarous 94,5p om. Mikko Korhonen

VSP Picantto’s Orkla 93p om. Mikko Korhonen

Angora

ROP KUMA Amelia Sheepheart 94p om. Elina Keskitalo

VSP LU-14 Paroni von Schafhoffen 92p om. Elina Keskitalo

Satiini

ROP SERTI Picantto’s Pisco 95p om. Mikko Korhonen

VSP KUMA Beck II 94p om. Mikko Korhonen

KUMA Überre, Picantto’s Torréon, Picantto’s Topeka, Picantto’s Toluca

Rex

ROP SERTI Koka Viru Valge 95p om. Johanne Koivunen

VSP KUMA Semiramise Ziva 94,5p om. Johanne Koivunen

KUMA Semiramise Cher-Khan, Alejandro, Picantto’s Nikolajev

Belgianjänis

ROP SERTI Skogsbackens Gay For Pay 95p om. Elina Back

Alaska

ROP KUMA Sauruksen Darth Tyranus 94,5p om. Annina Laakkonen

Ruotsinturkis

ROP Silvergårdens Ester 93p om. Johanne Koivunen

VSP Lehtokanin Johannes 92p om. Johanne Koivunen

Perle-egern

ROP SERTI Vihervaaran Xamuli 95,5p om. Anne Lähdesmäki

Hollantilainen

ROP SERTI Skogsbackens 5180 95p om. Elina Back

VSP KUMA Skogsbackens 5158 94p om. Elina Back

SERTI Skogsbackens 5165

KUMA Skogsbackens 3155

 Lux

ROP Vihervaaran Varpu 93p om. Hanna Kekäläinen

Sachsengold

ROP Aina Rakas Varius Chryst-Roi 92,5p om. Miia Kröger

VSP Mariel 92p om. Hanna Kekäläinen

Schwarzgrannen

ROP Vihervaaran Timotei 93,5p om. Anne Lähdesmäki

VSP Vihervaaran Tupasvilla 91p om. Riina Rautavuori

Pienihopea

ROP KUMA Vihervaaran Yrtti-iiso 94p om. Anne Lähdesmäki

VSP Vihervaaran Zimba 93,5p om. Anne Lähdesmäki

Tan

ROP SERTI Bravo Hurricane 95p om. Outi Virtanen

VSP Aquabunny’s Hope 93p om. Perhe Parviainen

SERTI Bravo Javico, Bravo Julius

KUMA Aquabunny’s Gremlin, Aquabunny’s Overkill, Aquabunny’s Xcalibur, Bravo Sonak, Tore

Soopeli

ROP Never Even Thought 91,5p om. Sanni Siren

Venäläinen

ROP SERTI Mafia’s Castor 95p om. Veera Semi

VSP Mafia’s Siptah 93,5p om. Veera Semi

SERTI Mafia’s Juno, Mafia’s Ceres

KUMA Mafia’s Cupid, Mafia’s Pallas, Mafia’s Weneg

Pienirex

ROP SERTI Bond 96p om. Heidi Kallonen-Seppälä

VSP Finland 93p om. Heidi Kallonen-Seppälä

KUMA Dexter

Kääpiöluppa

ROP SERTI Royal’s Jamaican Bliss 95,5p om. Jenni Turunen

VSP SERTI Royal’s Drunken Pirate 95p om. Jenni Turunen

SERTI Porkkanamaan Zara, Töminän Walkosuklaa

KUMA Porkkanamaan Maustepippuri, Royal’s Yamaican Latte, Royal’s Iron Sling, Töminän Hunaja, Porkkanamaan Salvia, Porkkanamaan Vekkuli, Porkkanamaan Zorro, Porkkanamaan Xylitoli, Porkkanamaan Ujo, Töminän Öinen Salaisuus, Töminän Konvehti, Töminän Uuniomena,Töminän Yrttipatonki

Leijonaluppa

ROP Delfoin Tibet 90,5p om. Kirsi Ruotsalainen

Leijonanharjas

ROP Hurmukan Tira 92p om. Tanja Kotamaa

Kääpiöscheck

ROP Vihervaaran Yster 93,5p om. Paula Hautala

Hermeliini

ROP SERTI Harakirin Uljanovsk 95p om. Heidi Karonen

VSP SERTI Harakirin Dancing Diva 95p om. Heidi Karonen

SERTI FIN MVA Hops-Ontop’s Cosmopolitan, Hops-Ontop’s Ironman, Hops-Ontop’s Wild Wild West, Hede’s Othello, Rasmeryrs Zeke

KUMA Taotaon Magic Key, Taotaon Cadillac, FIN MVA Hops-Ontop’s King, Hops-Ontop’s Imperator, Hops-Ontop’s Merlin, Hops-Ontop’s Heroine, Picantto’s Hessen, Harakirin Rinssi Rohkea, Harakirin Allmoust Ask, Taotaon Return To Sender

Kääpiöjänis

ROP SERTI Leggin at Withyhays 95p om. Annina Laakkonen

VSP Lintutarhan Tasmiina 93,5p om. Marjaana Hokkanen

KUMA GG-15 Blaxtorps Roy

 

Kiitos osallistuneille ja onnea voittajille!