GRAND GALA Lempäälä 2016

Lempäälässä pidettiin Grand Gala 11.12.2016. Näyttelyyn oli ilmoitettu 297 ulkomuotoluokan kania. Tuomareina toimivat Thormod Saue (päätuomari) sekä Tor Gillerholtmoen Norjasta sekä Marika Koivunen-Anttila Suomesta.

BIS 1 GG-16 Lumshedens Samuel, rex 96p om. Teemu Lindroos

BIS 2 GG-16 Onnimannin Niiskuneiti, perle-egern 95,5p om. Arnevi Kittamaa

BIS 3 GG-16 Töminän Liina, valkoinenmaatiainen 95,5p om. Marjut Nokelainen

BIS 4 GG-16 Sune, new zealand red 95,5p om. Mia Nyberg

BIS 5 GG-16 Töminän Omenawiineri, kääpiöluppa 95,5p om. Marjut Nokelainen

BIS 6 Onnimannin Kosti, perle-egern 95,5p om. Arnevi Kittamaa

BIS 7 GG-16 Harakirin Dancing Diva, hermeliini 95,5p om. Heidi Karonen

 

Paras juniori: GG-16 Töminän Omenawiineri, kääpiöluppa 95,5p om. Marjut Nokelainen

Paras veteraani: Hops-Ontop’s Blackfoot, hermeliini 94,5p om. Jaana Vainikka

Paras F-ryhmä: tan- musta, 379,5p om. Outi Virtanen

Paras G-ryhmä: tan- musta, 379,5p om. Outi Virtanen

Paras M-ryhmä: sininenwiener, 93p om. Jonna Kumpulainen

Paras K-luokka: kanimuhvi, 91,5p om. Jonna Kumpulainen

Paras juniorinäytteilleasettaja: 
1. Nea Laaksonen
2. Siina Karvinen

 

Roturyhmien parhaat:

Jättirotu: GG-16 Vidrike Tiitus, ranskanluppa 94p om. Maija Nieminen

Iso rotu: GG-16 Sune, new zealand red 95,5p om. Mia Nyberg

Keskisuurirotu: GG-16 Töminän Liina, valkoinenmaatiainen 95,5p om. Marjut Nokelainen

Poikkeavaturkkinen: GG-16 Lumshedens Samuel, rex 96p om. Teemu Lindroos

Pienirotu: GG-16 Onnimannin Niiskuneiti, perle-egern 95,5p om. Arnevi Kittamaa

Kääpiörotu: GG-16 Töminän Omenawiineri, kääpiöluppa 95,5p om. Marjut Nokelainen

 

LAHJOITUSPALKINNOT

Sauruksen-lahjoituspalkinnot:

Paras nuori kuviollinen: GG-16 Skogsbackens Silfversparre, hollantilainenn 95p om. Elina Back

Paras nuori kääpiörotuinen: GG-16 Töminän Omenawiineri, kääpiöluppa 95,5p om. Marjut Nokelainen

Grasshopper – kanilan lahjoituspalkinto:

Paras jättirotuisen tai suurirotuisen kanin nuori näytteilleasettaja: Lintutarhan Jaajo, ranskanluppa 91p om. Siina Karvinen

Onnimannin – kanilan lahjoituspalkinto:

Paras luonnonsininen kani: GG-16 Onnimannin Niiskuneiti, perle-egern 95,5p om. Arnevi Kittamaa

Teemu Lindroosin ja Juhani Impivaaran lahjoituspalkinto:

Paras nuoti jättirotuinen kani: GG-16 Lillukka, belgianjätti 93,5p om. Mia Karvinen

Eläinklinikka Timantin lahjoituspalkinto:

Paras Pirkanmaalainen näytteilleasettaja: Heidi Karonen

 

KIERTOPALKINNOT

Grasshopper- Paras hopeanvärinen naaras: Zieren, suurihopea 94,5p om. Mikko Korhonen

Grasshopper- Paras hopeanvärinen uros: GG- 16 Grasshopper Proteus*, suurihopea 95p om. Kati Lehti

Grasshopper- Paras jalosturyhmä: tan- musta om. Outi Virtanen

Lintutarhan- Paras jätti- tai suurirotu: GG-16 Sune, new zealand red 95,5p om. Mia Nyberg

Lintutarhan ja Taotaon- Paras ranskanluppa: GG-16 Vidrike Tiitus, ranskanluppa 94p om. Maija Nieminen

Picantto’s- Paras kuviollinen rotu: GG-16 Skogsbackens 5158, hollantilainen 95p om. Elina Back

Sauruksen- Paras yksivärinen kääpiörotu: GG-16 Blaxtorps Snowball, kääpiöjänis 95p om. Hannele ja Marjaana Hokkanen

SKY Uusimaa- Paras veteraani yli 93 pisteen: Hops-Ontop’s Blackfoot, hermeliini 94,5p om. Jaana Vainikka

Touhutassun- Paras kääpiöluppa: GG-16 Töminän Omenawiineri, kääpiöluppa 95,5p om. Marjut Nokelainen

Amazing- Paras pohojolainen: GG-16 Skogsbackens Silfversparre, hollantilainen 95p om. Elina Back

Paras näyttelykanikasvattaja-  Outi Virtanen

 

Rotunsa parhaat ja palkitut:

Belgianjätti

ROP GG-16 Lillukka 93,5p om. Mia Karvinen

Saksanjättischeck

ROP GG-16 Huge And Handsome 93,5p om. Janita Jasmavaara

Ranskanluppa

ROP KUMA GG-16 Vidrike Tiitus 94p om. Maija Nieminen

VSP Bella 92,5p om. Maija Nieminen

Suurihopea

ROP SERTI GG-16 Grasshoppers Proteus* 95p om. Kati Lehti

VSP KUMA Zieren 94,5p om. Mikko Korhonen

KUMA FIN MVA Grasshopper Snowstorm, Olaf**, Grasshopper Triton, Grasshopper Galatea

Sininenwiener

ROP GG-16 Hagrid 92,5p om. Kati Lehti

Kalifornialainen

ROP SERTI GG-16 Picantto’s Fukushima 95p om. Mikko Korhonen

VSP KUMA Picantto’s Indianapolis 94,5p om. Mikko Korhonen

New Zealand red

ROP SERTI GG-16 Sune 95,5p om. Mia Nyberg

VSP KUMA Grasshopper Mimas 94,5p om. Marja Pihkanen

KUMA Porkkanamaan Rölli, Porkkanamaan Spaceball, Grasshopper Titan

Angora

ROP SERTI GG-16 Lumshedens Sussie 95p om. Taina Järvi-Indrén

Satiini

ROP SERTI GG-16 Picantto’s Toluca* 95p om. Mikko Korhonen

VSP SERTI Picantto’s East London 95p om. Mikko Korhonen

KUMA überre, Wolf, Picantto’s Arlanda,  Picantto’s Topeka*

Rex

ROP SERTI GG-16 Lumshedens Samuel 96p om. Teemu Lindroos

VSP KUMA Seikkalija Dora 94p om. Teemu Lindroos

SERTI Al Nair al Kent, Birchen Kaapo**

KUMA Koka Julius*, Jimmigration, Eloisan Goman*, Koka Viru Valge**, Birchen Gula Tassar, Birchen Bloody Mary, Semiramise Jaguar**

Valkoinenmaatiainen

ROP SERTI GG-16 Töminän Liina 95,5p om. Marjut Nokelainen

VSP Porkkanamaan Lumiukko 93,5p om. Marja Pihkanen

KUMA Porkkanamaan Lumienkeli

Belgianjänis

ROP SERTI GG-16 Skogsbackens 553 95p om. Elina Back

VSP SERTI Skogsbackens Redneck 95p om. Jussi Tapani

KUMA Blaxtorps Barbaresco, Apilaniityn Poppamies, Aragon

Sallander

ROP KUMA GG-16 Picantto’s Calvi 94,5p om. Mikko Korhonen

VSP KUMA Picantto’s Santiago 94p om. Mikko Korhonen

KUMA Picantto’s Corse, Picantto’s Corte

Thyringer

ROP GG-16 X-File’s Xhale 93p om. Jonna Milaya Pokki

VSP X-File’s Yawner 93p om. Jonna Milaya Pokki

White

ROP KUMA GG-16 Bravo Jezzabella 94,5p om. Outi Seppälä

Alaska

ROP SERTI GG-16 Taotaon Aygon 95p om. Susanne ja Paavo Virolainen

VSP SERTI Sauruksen Darth Tyranus 95p om. Annina Laakkonen

KUMA Taotaon Atreus, Taotaon Alexiina, Taotaon One More Try

Ruotsinturkis

ROP KUMA GG-16 Lehtokanin Gullige Gunvald 94p om. Saija Särkiniemi

VSP KUMA Pippi 94p om. Johanna Siitonen

Pienisaksanscheck

ROP GG-16 Mira’s Ninja 93,5p om. Heli Kuoppamäki

Pienisaksanluppa

ROP KUMA GG-16 Winfried 94p om. Mikko Korhonen

Perle-egern

ROP SERTI  GG-16 Onnimannin Niiskuneiti 95,5p om. Arnevi Kittamaa

VSP SERTI Onnimannin Kosti 95,5p om. Arnevi Kittamaa

KUMA Onnimannin Kaapo, Onnimannin Nuppu*, Onnimannin Pontus, Onnimannin Peppi, Onnimannin Pikku Myy, FIN MVA Vihervaaran Xamuli, Vihervaaran Rahkasammal, Vihervaaran Ökärsämö, Vihervaaran Janus, Vihervaaran Önätkelmä, Vihervaaran Jade, Vihervaaran Janita

Englanninscheck

ROP GG-16 Jasmine 93,5p om. Sini Tummala

Hollantilainen

ROP SERTI GG-16 Skogsbackens Silfversparre 95p om. Elina Back

VSP KUMA Skogsbackens 5158 95p om. Elina Back

SERTI Skogsbackens 6298

KUMA Skogsbackens 6077, Skogsbackens 532, Skogsbackens 6218, Skogsbackens 6103, Skogsbackens 6523

Sachsengold

ROP KUMA GG-16 Redmond** 94,5p om. Saila Heiskanen

VSP KUMA Looks Like Milky Way 94p om. Saila Heiskanen

Schwarzgrannen

ROP GG-16 Vihervaaran Benji 93,5p om. Anne Lähdesmäki

Pienihopea

ROP KUMA GG-16 Assu Hopeatassu 94p om. Elina Lustig

VSP Vihervaaran Severi 92,5p om. Saija Särkiniemi

KUMA Beitelty Hopealla, Annukka Hopeatukka

Tan

ROP SERTI GG-16 Bravo Bonbon* 95p om. Outi Virtanen

VSP SERTI Bravo Corvette 95p om. Outi Virtanen

SERTI Bravo ZZ Top

KUMA Bravo Balloon, Bravo Oliver, Bravo Lilileian, Bravo Halloween, Bravo Roby*, Bravo Zababa*, Bravo Bling Bling

Soopeli

ROP KUMA GG-16 Turbo’s Emma 94p om. Sanni Sirén

Venäläinen

ROP GG-16 Mafia’s Juno* 94,5p om. Veera Semi

VSP KUMA Mafia’s Dilbar 94p om. Sandra Rosenström

KUMA Mafia’s Cupid, Mafia’s Tigris, Mafia’s Kirin, Mafia’s Tara

Pienirex

ROP SERTI GG-16 Mintaka 95p om. Nea Laaksonen

VSP Savannas Jaquinto 93p om. Heidi Savander

KUMA Queen Qualvollder Eisenhut

Kääpiöluppa

ROP SERTI GG-16 Töminän Omenawiineri 95,5p om. Marjut Nokelainen

VSP SERTI Töminän Öljypannu** 95p om. Jenni Saarimaa

SERTI Porkkanamaan Gansteri, Vihervaaran Eliisa, Töminän Pätkis. Töminän Raclette

KUMA Töminän Juhlamokka*, Töminän Zinappi, Töminän Öllimölli, Royal’s Top Hat, Töminän Wiineripötkö, Royal’s Xtreme Rainbow, Royal’s One Love*, Töminän Zokolaati, Kolartorpets Lennart, Houdini’s Vengeance, Vihervaaran Pontus, Vihervaaaran Pilvi, Töminän Redbull, Töminän Rommirusina, Töminän Nutella, Töminän Rahkamunkki

Leijonanharjas

ROP GG-16 Eloisan Ääriupee Karvatupee 92p om.Elina Lustig

VSP Eloisan Prinsessa Pellavapää 92p om. Elina Lustig

Hermeliini

ROP SERTI GG-16 Harakirin Dancing Diva** 95,5p om. Heidi Karonen

VSP SERTI Hops-Ontop’s Pitbull 95p om. Jenni Saarimaa

SERTI Picantto’s Dada Shan, Taotaon Xcellent, Felix

KUMA Onnimannin Onneli, Jet-Cet’s Oca-Loca, Jet-Cet’s Qwin, Hops-Ontop’s Blackfoot, Blåsippans Cardo, Taotaon Yelena, Blåsippans Orbit, Lintutarhan Odiboy, Hede’s Unik, Taotaon One Way Or Another, Taotaon Zhanna, Taotaon Konjac, Taotaon Touch My Soul, Benny, Ib, Harakirin Allmoust Ask**, Hrrn Herrmann, Harakirin Eddy*, Harakirin Glitter Girl, Harakirin Pretty In Pink, Harakirin Queen Bee, Harakirin Queen of Stripes

Kääpiöjänis

ROP SERTI GG-16 Blaxtorps Snowball 95p om. Hannele ja Marjaana Hokkanen

VSP KUMA Lintutarhan Tasmiina 94p om. Hannele ja Marjaana Hokkanen

KUMA Just Do It