Jyväskylä 13.3.2016

BIS-Kuva_JKL

Sunnuntaina Lemmikkimessuilla järjestettiin ulkomuotoluokat. Tuomareina toimivat Thormod Saue Norjasta sekä Jörn Schmidt sekä Poul Erik Söndergaard (päätuomari) Tanskasta.

BIS 1  Lars, tan 95,5p om. Outi Virtanen

BIS 2 Mafia’s Dover, venäläinen 95p om. Veera Semi

BIS 3 FIN MVA Tor, kääpiöjänis 95p om. Annina Laakkonen

BIS 4 Picantto’s Avignon, mecklenburginscheck 95p om. Mikko Korhonen

BIS 5  FIN MVA Vihervaaran Xamuli, perle-egern 95p om. Anne Lähdemäki

BIS 6  Taotaon One Way Or Another, hermeliini 95p om. Susanne ja Paavo Virolainen

BIS 7 Skogsbackens Kaksugen, belgianjänis 95p om. Elina Back

 

Paras juniori: Onnimannin Kosti, perle-egern om. Anne Lähdesmäki

Paras veteraani: FIN MVA Bravo Qstock, tan om. Outi Virtanen

 

LAHJOITUSPALKINNOT

 

Sauruksen-lahjoituspalkinnot:

Paras keskisuuri: Skogsbackens Kaksugen, belgianjänis 95p om. Elina Back

Paras valkoinen kani: Rasmeryr’s Zeke, hermeliini 95p om. Susanne ja Paavo Virolainen

Paras kääpiörotu: Rasmeryr’s Zeke, hermeliini 95p om. Susanne ja Paavo Virolainen

Lintutarhan – kanilan lahjoituspalkinnot:

Paras pieni rotu: Lars, tan 95,5p om. Outi Virtanen

Paras pitkäkarvainen poikkeavaturkkinen: Sakuran Veronica, leijonanharjas om. Karina Kyntöaho

 

Rotunsa parhaat ja palkitut:

Belgianjätti

ROP Mollie 91,5p om. Marissa Salonen

Mecklenburginscheck

ROP SERTI Picantto’s Avignon 95p om. Mikko Korhonen

Suurihopea

ROP KUMA FIN MVA Grasshoppers Snowstorm 94p om. Kati Lehti

Kalifornialainen

ROP Picantto’s Indianapolis 91p om. Mikko Korhonen

New Zealand red

ROP  Aquabunny’s Kitty 93,5p om. Julia Burtsov

Wiener

ROP KUMA Picantto’s Oregon 94,5p om. Mikko Korhonen

Satiini

ROP KUMA 4102 94,5p om. Elina Back

Rex

ROP KUMA Koka Viru Valge** 94,5p om. Johanne Koivunen

KUMA Kaapo, Narnia

Belgianjänis

ROP SERTI Skogsbackens Kaksugen 95p om. Elina Back

KUMA Skogsbackens 4213

Sallander

ROP KUMA Metz 94,5p om. Mikko Korhonen

Alaska

ROP KUMA Sauruksen Darth Tyranus 94,5p om. Annina Laakkonen

Pienisaksanluppa

ROP  Winfried 92,5p om. Mikko Korhonen

Marburginegern

ROP LU-16 Tringa’s 4011 91p om. Vilja Varis

Perle-egern

ROP SERTI FIN MVA Vihervaaran Xamuli 95p om. Anne Lähdesmäki

KUMA Onnimannin Eros, Wille, Onnimannin Kaapo, Onnimannin Kosti

Hollantilainen

ROP SERTI  Skogsbackens 5158 95p om. Elina Back

KUMA Skogsbackens 3057

Lux

ROP Vihervaaran Walkovuokko 92,5p om. Anne Lähdesmäki

Sachsengold

ROP Redmond 93,5p om. Saila Heiskanen

Schwarzgrannen

ROP Vihervaaran Sandra 91,5p om. Anne Lähdesmäki

Tan

ROP SERTI Lars 95,5p om. Outi Virtanen

KUMA FIN MVA Bravo Qstock, Bravo Hurricane, Bravo Rondo, Bravo Xtra Jumper, Bravo Kismet, Bravo Oliver, Bravo Fairground, FIN MVA Aquabunny’s Greaser

Venäläinen

ROP SERTI FIN MVA Mafia’s Dover 95p om. Veera Semi

VSP KUMA Mafia’s Siptah 94p om. Veera Semi

KUMA Mafia’s Siptah, Mafia’s Weneg

Pienirex

ROP KUMA Dexter 94,5p om. Marissa Salonen

KUMA Jabberjays

Kääpiöluppa

ROP KUMA Töminän Hunaja 94,5p om. Marja Pihkanen

KUMA FIN MVA VV-14 Töminän Olvi, Töminän Xiirappileivos, Töminän Giisseli

Leijonanluppa

ROP Delfoin Xenius 90p om. Kirsi Ruotsalainen

Leijonanharjas

ROP Sakuran Veronica 93,5p om. Karina Kyntöaho

Kääpiöscheck

ROP Vihervaaran Cikuri 93,5p om. Anne Lähdesmäki

Hermeliini

ROP SERTI Rasmeryr’s Zeke 95p om. Susanne ja Paavo Virolainen

SERTI Taotaon One Way Or Another 95p om. Susanne ja Paavo Virolainen

KUMA Taotaon Return To Sender, Hede’s Unik

Kääpiöjänis

ROP SERTI FIN MVA LU-14 Tor, 95p om. Annina Laakkonen

KUMA Lintutarhan Tasmiina, Varjoyrtin Delete, Sauruksen Venom