Jyväskylän LU-näyttely 25.-26.3.2017

Jyväskylän Paviljongissa pidettiin LU-näyttely 25.-26.03.2017. Näyttelyyn oli ilmoitettu 165 ulkomuotoluokan kania. Tuomareina toimivat Tove Corneliussen (päätuomari) sekä Markus Hagström Ruotsista.

BIS 1 LU-17 Bravo ZZ Top, tan 96p om. Outi Virtanen

BIS 2 LU-17 Skogsbackens 6581, hollantilainen 96p om. Elina Back

BIS 3 LU-17 Frida, perle-egern 95,5p om. Anne Lähdesmäki

BIS 4 LU-17 GG-16 Grasshopper Proteus, suurihopea 95,5p om. Kati Lehti

BIS 5 LU-17 FIN&SWE CH Blaxtorp´s Roy, kääpiöjänis 95,5p om. Marjaana ja Hannele Hokkanen

BIS 6 Bravo Corvette, tan 95,5p om. Outi Virtanen

BIS 7 LU-17 Lady Diana, englanninscheck 95,5p om. Sanni Sirén

 

Paras juniori: LU-17 Skogsbackens 6581, hollantilainen 96p om. Elina Back

Paras veteraani: FIN MVA Töminän Öljypannu, kääpiöluppa 94,5p om. Jenni ja Jussi-Petteri Saarimaa

Paras F-ryhmä: tan, musta 382p om. Outi Virtanen

Paras G-ryhmä: 374,5p, om. Johanne Koivunen

Paras juniorinäytteilleasettaja: Maiju Särkiniemi

Roturyhmien parhaat:

Jättirotu: LU-17 Iso Lemmenpala 93p, belgianjätti om. Mia Karvinen

Suurirotu: LU-17 GG-16 Grasshopper Proteus 95,5p, suurihopea om. Kati Lehti

Keskisuurirotu: LU-17 Bravo Jezzabella, white 95p om. Outi Seppälä

Poikkeavaturkkinen: LU-17 FIN MVA Lumshedens Samuel, rex 95p om. Teemu Lindroos

Pienirotu: LU-17 Bravo ZZ Top, tan 96p om. Outi Virtanen

Kääpiörotu: LU-17 FIN&SWE CH Blaxtorp´s Roy, kääpiöjänis 95,5p om. Marjaana ja Hannele Hokkanen

LAHJOITUSPALKINNOT

Utopian-kanilan lahjoituspalkinnot:

Paras nuori näytteilleasettaja luppa-roduissa: Saija Kulhelm, kääpiöluppa

Paras nuori näytteilleasettaja, kuviollinen rotu: Maiju Särkiniemi, venäläinen

Tuomareiden lahjoituspalkinto:

Best In Show 1 ja paras pienen rodun edustaja: LU-17 Bravo ZZ Top , tan 96p om. Outi Virtanen

KIERTOPALKINNOT

Apilaniityn- Paras poikkeavaturkkinen: LU-17 FIN MVA Lumshedens Samuel, rex 95p om. Teemu Lindroos

Aquabunny’s- Paras nuori suuren rodun edustaja: Villavertaan Culcuri 94p om. Kati Lehti

Bravo- Paras tan naaras: Bravo Lexia, tan 95p om. Outi Virtanen

Bravo- Paras tan uros: LU-17 Bravo ZZ Top, tan 96p om. Outi Virtanen

Grasshopper- Paras Suomessa syntynyt suurihopea: LU-17 GG-16 Grasshopper Proteus 95,5p, suurihopea om. Kati Lehti

Grasshopper- Paras yksivärinen suuren rodun edustaja: LU-17 Elebring’s Iorek Byrnison 95p om. Kati Lehti

Grasshopper- Paras luonnonvärinen suuren rodun edustaja: LU-17 GG-16 Grasshopper Proteus 95,5p, suurihopea om. Kati Lehti

Grasshopper- Paras juniorinäytteilleasettaja, jolla jätti/suurirotuinen kani: Ikkuna Prinsessa, belgianjätti om. Siina Karvinen

Hops-Ontop’s- Paras Suomessa syntynyt hermeliini: Harakirin Glitter Girl 95p om. Heidi Karonen

Lintutarhan- Paras luonnonharmaa: LU-17 GG-16 Grasshopper Proteus 95,5p, suurihopea om. Kati Lehti

Sauruksen- Paras otter- tai white-kuviollinen: LU-17 Bravo Jezzabella, white 95p om. Outi Seppälä

SKY Pirkanmaa- Paras Suomessa syntynyt nuori kani: LU-17 Skogsbackens 6581, hollantilainen 96p om. Elina Back

SKY Uusimaa- Uudenmaan alueen menestynein kani: LU-17 GG-16 Grasshopper Proteus 95,5p, suurihopea om. Kati Lehti

Vihervaaran- Paras luonnonsininen kani: LU-17 Frida, perle-egern 95,5p om. Anne Lähdesmäki

Rotunsa parhaat ja palkitut:

Belgianjätti

ROP LU-17 Iso Lemmenpala 93p om. Mia Karvinen

VSP Heimo 92,5p om. Mia Karvinen

Ranskanluppa

ROP LU-17 Eetu 92p om. Maija Nieminen

Suurihopea

ROP SERTI LU-17 GG-16 Grasshoppers Proteus 95,5p om. Kati Lehti

VSP KUMA Picantto’s Ontake 94,5p om. Mikko Korhonen

SERTI Grasshopper Triton

Sininenwiener

ROP SERTI LU-17  Elebring’s Iorek Byrnison 95p om. Kati Lehti

KUMA Villavertaan Culcuri

Kalifornialainen

ROP SERTI LU-17 Picantto’s Fukushima 95p om. Mikko Korhonen

VSP Villikko 91p om. Elena Suomela

KUMA Picantto’s Nevada

Wiener

ROP LU-17 Picantto’s Karoliini 92,5p om. Mikko Korhonen

Satiini

ROP SERTI LU-17 Picantto’s Arkansas 95p om. Mikko Korhonen

VSP KUMA Picantto’s Arlanda 94,5p om. Mikko Korhonen

KUMA Picantto’s Argentiina

Rex

ROP SERTI LU-17 GG-16 FIN MVA Lumshedens Samuel 95p om. Teemu Lindroos

VSP KUMA Salsa 94,5p om. Mirva Laukkanen

SERTI Rumba

KUMA Zumba, Birchen Viru Valge Barbaris, Birchen Eoosa, FIN MVA Koka Viru Valge, Birchen Smutsiga Tassar, LU-16 Narnia, PET CH Semiramise Jaguar, Seikkailija Dora, Nipsu’s Starin Al Nair al Kent

Valkoinenmaatiainen

ROP KUMA LU-17 Porkkanamaan Lumiukko 94p om. Marja Pihkanen

VSP Töminän Lahja 93p om. Amanda Nygård

Belgianjänis

ROP KUMA LU-17 Skogsbackens 553 94,5p om. Elina Back

White

ROP SERTI LU-17 GG-16 Bravo Jezzabella 95p om. Outi Seppälä

VSP Sandbakkens Blue Johnny Blue 94,5p om. Outi Virtanen ja Outi Seppälä

Alaska

ROP KUMA LU-17 Taotaon One More Try 94,5p om. Susanne ja Paavo Virolainen

VSP Affe’s Quality 93p om. Susanne ja Paavo Virolainen

Ruotsinturkis

ROP SERTI LU-17 Lehtokanin Johannes 95p om. Johanna Siitonen

VSP Pippi 93,5p om. Johanna Siitonen

KUMA Birchen Dagnar

Perle-egern

ROP SERTI  LU-17 Frida 95,5p om. Anne Lähdesmäki

VSP KUMA Vihervaaran Janus 94,5p om. Anne Lähdesmäki

KUMA FIN MVA Vihervaaran Xamuli, Vihervaaran Rahkasammal, Vihervaaran Ökärsämö, Vihervaaran Janita, Björn

Englanninscheck

ROP SERTI LU-17 Lady Diana 95p om. Sanni Sirén

Pienihavanna

ROP SERTI LU-17 Hagström’s Hot Wheels 95,5p om. Kati Lehti ja Susanne Virolainen

SERTI Katlena’s Bisquit

KUMA Göran’s Funny Face

Hollantilainen

ROP SERTI LU-17 Skogsbackens 6581 96p om. Elina Back

VSP SERTI Skogsbackens 4238 95,5p om. Elina Back

SERTI Skogsbackens 6218, Skogsbackens 6077, Skogsbackens Silversparre

Schwarzgrannen

ROP KUMA LU-17 Elle 94p om. Anne Lähdesmäki

VSP KUMA Vihervaaran Benji 94p om. Anne Lähdesmäki

Pienihopea

ROP LU-17 Vihervaaran Severi 92,5p om. Maiju Särkiniemi

Tan

ROP SERTI LU-17 Bravo ZZ Top 96p om. Outi Virtanen

VSP SERTI Bravo Lexia 95p om. Outi Virtanen

SERTI Bravo Corvette, FIN MVA LU-16 Lars, Bravo Roby

KUMA Bravo Halloween, Bravo Oswald, Bravo Lilileian, Kössi, Retu, Jade, SWE CH Ideal du Gazeau

Soopeli

ROP KUMA LU-17 GG-16 Turbo’s Emma 94,5p om. Sanni Sirén

Venäläinen

ROP KUMA LU-17 Mafia’s Triton 94,5p om. Maiju Särkiniemi

KUMA Mafia’s Knossos

Pienirex

ROP LU-17 Savannas Kasper 93,5p om. Vilma Nurminen

Kääpiöluppa

ROP SERTI LU-17 Töminän Räiskäle 95p om. Marjut Nokelainen

VSP SERTI Vihervaaran Eliisa 95p om. Anne Lähdesmäki

SERTI Töminän Pätkis

KUMA Vihervaaaran Pilvi, Töminän Zokolaati, Töminän Öllimölli, FIN MVA Töminän Öljypannu, FIN MVA Royal’s Bangarang, Norbergs Viggo, GG-16 Töminän Omenawiineri, Töminän Noitapilli, Töminän Redbull, Töminän Raclette, Töminän Rinkeliritari, Töminän Nutella, Töminän Rahkamunkki, Isokäenrieska

Hermeliini

ROP SERTI LU-17 Zanzibar 95,5p om. Susanne ja Paavo Virolainen

VSP SERTI Harakirin Glitter Girl 95p om. Heidi Karonen

SERTI Gösta’s Lou-Lou, Picantto’s Montevideo, Harakirin Eddy, Hede’s Accio

KUMA Egon, Hiawatha’s Iowa, Hiawatha’s Gabrieleno, Hiawatha’s Eyak, Arild, Benny, Ib, Lintutarhan Odiboy,  Agnetha, Vihervaaran Bea, Grasshopper Monte Carlo, Jet-Cet’s Qwin, Hops-Ontop’s Blackfoot

Kääpiöjänis

ROP SERTI LU-17 Blaxtorps Roy 95,5p om. Hannele ja Marjaana Hokkanen

VSP KUMA Blaxtorp’s Lorna 94,5p om. Hannele ja Marjaana Hokkanen

SERTI Blaxtorp’s Snowball

KUMA Brookside Dapple Apple