Koski TL 29.2.2020

JÄTTI-, SUURTEN ja KESKISUURTEN BEST IN SHOW

BIS 1 Tim Antti, sininenwiener 95p om. Maija Nieminen

BIS 2 Hagstabackens Vilgot, belgianjänis 95p om. Jessica Lindström

BIS 3 FIN MVA & PET CH GG-18 Kukamuumuka Beetroot 95p new zealand red, om. Terhi Järvinen

BIS 4 Utopian Roll, belgianjätti 95p om. Mia Karvinen

BIS 5 Sauruksen End of the Empire*, alaska 95p om. Mari Winqvist

BIS 6 FIN MVA Utopian Nam-Nam, belgianjätti 95p om. Mari Winqvist

BIS 7 Kukamuumuka Just Ina*, alaska 94,5p om. Terhi Järvinen

 

MUUN ROTUISTEN BEST IN SHOW

BIS 1 Teho, hermeliini 95p om. Elina Ruha

BIS 2 Mafia’s Federico, venäläinen 95p om. Veera Semi & Hannele Salo

BIS 3 Pippi Lånstrump, soopeli 95p om. Sanni Sirén

BIS 4 Mafia’s Marcyano, venäläinen 95p om. Veera Semi & Hannele Salo

BIS 5 FIN MVA Royal’s Wee Willbur, hermeliini 95p, om. Jenni & Jussi-Petteri Saarimaa

BIS 6 FIN MVA Royal’s Capurusso, kääpiöluppa 95p om. Jenni & Jussi-Petteri Saarimaa

BIS 7 Birchen Chillhowee Dam, rex 94,5p om. Johanne Koivunen

 

Paras nuori: Borgenes Wario, hotot 94p om. Jessica Lindström

Paras veteraani: Birchen Viru Valge Barbaris, rex 94,5p om. Johanna Koivunen

Paras M-luokka: saksanjättischeck 94,5p om. Janita Jasmavaara

Paras D-luokka: perle-egern 94p om. Arnevi Kittamaa

 

Koski TL ulkomuotoluokan luettelot pisteillä

 

Rotunsa parhaat ja palkitut:

Belgianjätti

ROP SERTI Utopian Roll om. Mia Karvinen

SERTI FIN MVA Utopian Nam-Nam om. Mari Winqvist

Saksanjättischeck

ROP KUMA Sunflower’s Victory Blues 94p om. Janita Jasmavaara

Ranskanluppa

ROP KUMA Xylona 94,5p om. Raili Vähäkangas

KUMA Kotirannan Suppo, Rumba

Suurihopea

ROP KUMA Grasshopper Crossfire 94,5p om. Kati Lehti

KUMA Birchen Tähkä

Sininenwiener

ROP SERTI Tim Antti 95p om. Maija Nieminen

Hotot

ROP ROP KUMA Borgenes Wario 94p om. Jessica Lindström

New Zealand Red

ROP SERTI FIN MVA PET CH GG-19 Kukamuumuka Beetroot 95p om. Terhi Järvinen

Wiener

ROP KUMA Mörkö 94,5p om. Kati Lehti

KUMA Antafarm’s Axe

Angora

ROP Villaverstaan Niebelung 92,5p om. Anu Holopainen

Rex

ROP KUMA Birchen Viru Valge Barbaris 94,5p om. Johanne Koivunen

KUMA Rooroon Elvi, Birchen Mohikaani, Birchen Sloosha, Birchen Chilhowee Dam

Alaska

ROP SERTI Sauruksen End of the Empire 95p om. Mari Winqvist

KUMA Kukamuumuka Just Ina

Pienisaksanluppa

ROP KUMA Saltsjö’s Rockabill 94p om. Jenni & Jussi-Petteri Saarimaa

Perle-Egern

ROP KUMA LU-19 Onnimannin Anselmi** 94,5p om. Arnevi Kittamaa

KUMA Onnimannin Reino**, Onnimannin Robin

Pienihopea

ROP KUMA PET CH Harhakuvan Anthea* 94p om. Jonna Hautakangas

Tan

ROP KUMA Bravo Zig Zag 94,5p om. Mari Winqvist

KUMA Ove

Soopeli

ROP SERTI Pippi Långstrump 95p om. Sanni Sirén

Venäläinen

ROP SERTI Mafia’s Marcyano 95p om. Veera Semi & Hannele Salo

SERTI Mafia’s Federico

KUMA Mafias’s Guadalupe, Mafia’s Jimbob, Mafia’s Frodo, Mafia’s Rufus, Mafia’s Laetitia

Pienirex

ROP KUMA Antafarm’s Cody 94,5p om. Anu Holopainen

KUMA Rooroon Poistuva Pakkanen

Kääpiöluppa

ROP SERTI FIN MVA Royal’s Caporusso 95p om. Jenni & Jussi-Petteri Saarimaa

KUMA Belbin, Trollsländans Miso*, Willow’s Twister, Royal’s Ice Cream Man*, FIN MVA Royal’s Einstein, Töminän Herne**, FIN MVA Töminän Kabanossi, Royal’s Qwin, 091/2475

Hermeliini

ROP SERTI FIN MVA Royal’s Wee Willbur 95p om. Jenni & Jussi-Petteri Saarimaa

SERTI Teho

KUMA PET CH Onnimannin Namupala, Putte, Grasshopper Dark Arches, Axel*, Silverstar, FIN MVA Royal’s Viper, FIN MVA Royal’s Gaia Goddess

 

 

PET-luokan tulokset:

PPK 1 Ove, tan 96,5p om. Jessica Lindström

PPK 2 Kukamuumuka Just Ina, alaska 96,5p om. Terhi Järvinen

PPK 3 Vilgot, belgianjänis 96,5p om. Jessica Lindström

PPK 4 Viivi, risteytys 96p om. Meri Nyman

PPK 5 Villaverstaan Aatos, angora 96p om. Sini Lahti & Viljami Holopainen

PPK 6 PET CH Harhakuvan Anthea, pienihopea 95,5p om. Jonna Hautakangas

 

NAARAAT:

Tuomarin suosikki: Tinufeel om. Aada Santala

Sihteerin suosikki: Villaverstaan Niebelung om. Anu Holopainen

Assistentin suosikki: Viivi om. Meri Nyman

UROKSET:

Tuomarin suosikki: PET CH You Never Know om. Arnevi Kittamaa

Sihteerin suosikki: Aiming High om. Aada Santala

Assistentin suosikki: Sunflower’s Zack om. Sara Hellström

 

Paras juniorinäytteilleasettaja: Sini Lahti & Viljami Holopainen

 

MUUT PALKINNOT:
Grasshopper  -kanilan lahjoituspalkinnot:

Onnistunut manikyyri: Forget The Rules, om. Elina Ruha
Puhtain pupu: PET CH Onnimannin Karkki, om. Arnevi Kittamaa
Tuomariharjoittelijan suosikki: Sunny’s Lost In A Lonely World, om. Aada Santala

Onnimannin -kanilan lahjoituspalkinnot:

Lupsakka leidi: Vaahterapuun Ruska Ruusupuska, om. Henna-Maria Kulonen
Hurmaava herrasmies: Putte, om. Elina Ruha

Utopian -kanilan lahjoituspalkinnot:

Pehmoisin: Villaverstaan Aatos om. Sini Lahti & Viljami Holopainen
Paras baby: Go Buddy Gom om. Elina Ruha
Paras jätti Sunflower’s Zack, om. Sara Hellström
Hurmuri: Sunny’s Lost In A Lonely World, om. Aada Santala

Rocky Road’s -kanilan lahjoituspalkinnot:

”Mä vaan niin tykkään tästä”: Rooroon Poistuva Pakkanen, om. Rosanna Salminen
Pirtsakka tapaus: Royal’s Octavia, om. Mari Winqvist
Ihana turkki: Denwen’s Iota Rioni, om. Jonna Hautakangas

 

Erikoismaininta – Todella puhtaat tassut: Villaverstaan Niebelung, om. Anu Holopainen

Erikoismaininta – pusuttelija: Onnimannin Quartus, om. Arnevi Kittamaa

 

Luokkavoittajat:

Urokset:

Baby

LKV 1 Sunflower,s Zack 94p om. Sara Hellström

Nuoret

LKV 1 Ove 96,5p om. Jessica Lindström

LKV 2 Willow’s Twister 95,5p om. Elina Ruha

LKV 3 Belbin 95,5p om. Jessica Lindström

LKV 4 Forget The Rules 95,5p om. Elina Ruha

Avoimet

LKV 1 Vilgot 96,5p om. Jessica Lindström

LKV 2 Villaverstaan Aatos 96p om. Sini Lahti & Viljami Holopainen

LKV 3 Filemon 95,5p om. Jessica Lindström

LKV 4 PET CH You Never Know 95,5p om. Arnevi Kittamaa

LKV 5 PET CH Töminän Ed 95,5p om. Arnevi Kittamaa

Seniorit

LKV 1 Putte 95,5p om. Elina Ruha

LKV 2 PET CH Onnimannin Oliver 95p om. Arnevi Kittamaa

Veteraanit

LKV 1 Jens 94p om. Anu Tokola

Naaraat:

Baby

LKV 1 Go Buddy Go 94,5p om. Elina Ruha

Nuoret

LKV 1 Kukamuumuka Just Ina 96,5p om. Terhi Järvinen

LKV 2 Denwen’s Eeta Elvoret 95p om. Jonna Hautakangas

LKV 3 Denwen’s Iota Rioni 95p om. Jonna Hautakangas

Avoimet

LKV 1 PET CH Harhakuvan Anthea 95,5p om. Jonna Hautakangas

LKV 2 PET CH Onnimannin Namupala 95p om. Arnevi Kittamaa

LKV 3 Rooroon Poistuva Pakanen 95p om. Rosanna Salminen

Seniorit

LKV 1 Viivi 96p om. Meri Nyman