Kuopio 15.9.2018

Kuopiossa pidettiin perinteinen näyttely. Ulkomuototuomareina toimivat Marika Koivunen-Anttila sekä Ville Parviainen.  Pet-tuomarina toimi Jenni Saarimaa.

 

BIS 1  FIN MVA VV-17 Bravo Corvette, tan 95p om. Outi Virtanen

BIS 2 488/F48, kääpiöjänis 95p om. Miina Särkilahti

BIS 3 Zazazaa, tan 95p om. Outi Virtanen

BIS 4 Looks Like Aladdin, sachsengold 94,5p om. Saila Heiskanen

BIS 5 Nurinkurin Hippulatvinkuu, kääpiöluppa, 94,5p om. Heli Surakka

BIS 6 Dreamer´s Hugo, hermeliini 94,5p om. Miia Muikku

BIS 7 Aquabunny´s Vlad II, tan 94,5p om. Perhe Parviainen

 

Paras nuori:  Aquabunny´s Vlad II, tan 94,5p om. Perhe Parviainen

Paras veteraani: Looks Like Aladdin 94,5p om. Saila Heiskanen

Paras M-ryhmä: New zealand red 94,5p om. Perhe Parviainen

Paras juniorinäytteilleasettaja: Miina Särkilahti

 

Rotunsa parhaat ja palkitut:

 

Belgianjätti

ROP KUMA Gran Giants Anabelle 94p om. Saila Mattila

Ranskanluppa

ROP Felix 93p om. Sanna Översti

New Zealand Red

ROP KUMA Veli Viulu 94,5p om. Jaana ja Birgitta Tujamo

Ruotsinturkis

ROP Lehtokanin Gullige Gunvald 91,5p om. Miina Särkiniemi

Sachsengold

ROP KUMA Looks Like Aladdin 94,5p om. Saila Heiskanen

KUMA Looks Like Far Rockaway

Pienihopea

ROP LU-17 Vihervaaran Severi 93,5p om. Maiju Särkiniemi

Tan

ROP SERTI FIN MVA VV-17 Bravo Corvette 95p om. Outi Virtanen

SERTI Zazazaa

KUMA Björkebys Fantasia, Aquabunny´s Vlad II, Aquabunny´s Sabre, Aquabunny´s Neutron, Aquabunny´s Velvetone, Geisha, FIN MVA Aquabunny´s Xtreme, Hattivatti, Bravo Zababa

Venäläinen

ROP KUMA Olivianan Just Jenkka 94p om. Saana Randén

KUMA LU-17 Mafia´s Triton**

Pienirex

ROP KUMA Looks Like Cassiopeia 94p om. Saila Heiskanen

KUMA Looks Like Hercules

Kääpiöluppa

ROP KUMA Nurinkurin Hippulatvinkuu 94,5p om. Heli Surakka

KUMA Alisa, Nurinkurin Ehkä Elämys, Royal’s Orion, Eka Vekara, Scoopy-Doo, Töminän Ämpäritäynnäkarkkia

Kääpiöscheck

ROP Pikkumurun Leela 93,5p om. Miia Muikku

Hermeliini

ROP KUMA Dreamer´s Hugo 94,5p om. Miia Muikku

 

PET-luokan tulokset:

PPK 1 Aquabunny’s Walker, tan 95,5p om. Iina Havukainen

PPK 2 Donald Trump, leijonanharjas 95,5p om. Anni Savolainen

PPK 3 Olivianan Rakas Riemumieli, venäläinen 95,5p om. Jenna Lavikainen

PPK 4 Pate, kääpiöluppa 95p om. Birgitta & Jaana Tujamo

PPK 5 Pikkumurun Nuka, kääpiöluppa 95p om. Miia Muikku

PPK 6 Vivianne, risteytys 95p om. Iina Havukainen

 

Tuomarin suosikki: Hiekkarinteen Goljat om. Anu Könönen

 

Viriilimies: Donald Trump om. Anni Savolainen ja Ilona’s Yasper om. Elli ja Aaro Pitkänen
Paras turkki:
Aquabunny’s Walker om. IIina Havukainen
Paras yleiskunto:
Dreamer’s Hugo om. Miia Muikku
Paras käsiteltävyys:
Onnimannin Ximon om. Miia Muikku

Pikkumurun kanila / Miia Muikku -lahjoituspalkinnot

Lupsakkaat luppakorvat: Hiekkarinteen Everland om. Anu Könönen
Supersöpö säihkysilmä:
Gold Brook’s Geneve om. Iida Seppänen
Tosikiva täpläturkki:
Oreo om. Iida Seppänen

 

Luokkavoittajat:

Urokset:

Babyt

LKV 1 Hiekkarinteen Goljat 94p om. Anu Könönen

Nuoret

LKV 1 Donald Trump 95,5p om. Anni Savolainen

LKV 2 Elastinen Elmeri 94,5p om. Martta Ylönen

Avoimet

LKV 1 Aquabunny’s Walker 95,5p om. Iina Havukainen

LKV 2 Pate 95p om. Birgitta & Jaana Tujamo

LKV 3 Pikkumurun Nuka 95p om. Miia Muikku

LKV 4 Onnimannin Ximon 94,5p om. Miia Muikku

LKV 5 Pikkumurun Pokemon 94,5p om. Roosa Miettinen

Naaraat:

Babyt

LKV 1 Olivianan Rakas Riemumieli 95,5p om. Jeena Lavikainen

Nuoret

LKV 1 Madonna 94,5p om. Iina Havukainen

LKV 2 Fiona 94,5p om. Sanni Korhonen

Avoimet

LKV 1 Vivianne 95p om. Iina Havukainen

Seniorit

LKV 1 Tupunan Hupi 94,5p om. Vilma Nisonen