Kuopio 21.9.2019

BIS 1 Looks Like Joyride, pienirex, 95,5p om. Saila Heiskanen

BIS 2 Hiekkarinteen Madeleine, kääpiöluppa, 95,5p om. Anu Könönen

BIS 3 Taotaon Pumpkin, hermeliini, 95,5p om. Miia Muikku

BIS 4 Hulivilin Miranda, kääpiöluppa, 95,5p om. Anita Ylönen

BIS 5 Looks Like Esme, sachsengold, 95,5p om. Saila Heiskanen

BIS 6 Hessu, rex, 95p om. Anu Tegelberg

BIS 7 Hop-Ontop´s Avenger, hermeliini, 95p om. Suvi Komppa

 

Paras nuori: Hulivilin Miranda, kääpiöluppa, 95,5p om. Anita Ylönen

Paras veteraani: Taotaon Pumpkin, hermeliini, 95,5p om. Miia Muikku

Paras M-ryhmä: Kääpiöluppa, 95p om. Anu Könönen

Paras juniorinäytteilleasettaja: Lotta Juhala

 

Ghostbunny´s lahjoituspalkinto paras valkoinen kani:

Olivianan Univelka, kääpiöluppa, 94,5p om. Saana Randén

Roturyhmien parhaat:

Paras suurirotu: Aquabunny´s Lust, new zealand red, 95p om. Perhe Parviainen

Paras poikkeavaturkkinen: Looks Like Joyride, pienirex, 95,5p om. Saila Heiskanen

Paras keskisuuri: König Edward VII, belgianjänis, 94p om. Amanda Nygård

Paras pienirotu: Aquabunny´s Sabre, tan, 95,5p om. Perhe Parviainen

Paras kääpiörotu: Hulivilin Miranda, kääpiöluppa, 95,5p om. Anita Ylönen

 

Rotunsa parhaat ja palkitut:

 

Sininenwiener

ROP Sven, 91p om. Maria ja Lotta Juhala

New Zealand Red

ROP SERTI Aquabunny´s Lust, 95p om. Perhe Parviainen

KUMA Speedy

Rex

ROP SERTI Hessu, 95p om. Anu Tegelberg

KUMa Lakritsa

Belgianjänis

ROP KUMA König Edward VII, 94p om. Amanda Nygård

Sachsengold

ROP SERTI Spitfire om. Saila Heiskanen

KUMA Looks Like Pride

Tan

ROP SERTI Aquabunny´s Sabre, 95,5p om. Perhe Parviainen

SERTI Aquabunny´s Glory, Aquabunny´s Ennobled

KUMA Aquabunny´s Vlad II, Aquabunny´s Moonlit, Aquabunny´s Fury, FIN MVA Aquabunny´s Xtreme, Aquabunny´s Jump!

Pieniwiener

ROP KUMA Royal´s Victoria´s Secret, 94p om. Amanda Nygård

Soopeli

ROP Olivianan Äkkilähtö, 92,5p om. Saana Randén

Venäläinen

ROP SERTI Olivianan Äkkisöpö, 95p om. Saana Randén

Pienirex

ROP SERTI Looks Like Joyride, 95,5p om. Saila Heiskanen

Kääpiöluppa

ROP SERTI Hulivilin Miranda, 95,5p om. Anita Ylönen

SERTI Hiekkarinteen Madelaine, Kolartorpets Egon, Nurinkurin Mörökölli, Nurinkurin Kultakutri

KUMA Nurinkurin Heinäzirkka, Hiekkarinteen Dante, Hiekkarinteen Michelle, Hiekkarinteen Mimosa,  Kolartorpets Ursula, Nurinkurin Maahinen, Nurinkurin Vetehinen, Nurinkurin Rusetti, Olivianan Univelka

Leijonaharjas

ROP Paroni, 93p om. Sanna Hofmeister

Hermeliini

ROP SERTI Taotaon Pumpkin, 95,5p om. Miia Muikku

SERTI Hops-Ontop´s Avenger

KUMA Ponteroosan Timantti, Pikkumurun Örja, Pikkumurun Herkku, Pikkumurun Hupsis, Pikkumurun Hugo, Pikkumurun Öysti, Pikkumurun Bueno, Pikkumurun Geela, Pikkumurun Tequila, Pikkumurun Åmena, Pikkumurun Ööpsis, Onnimannin Felix, Onnimannin Ihmemies, Östtomta Spirit´s Herman

 

 

PET-luokan tulokset:

PPK 1 Kaapo, om. Anu Tegelberg

PPK 2 König Edward VII, om. Amanda Nygård

PPK 3 Metsäkummun Aamukaste, om. Laura Parviainen

PPK 4 Hade’s Unik, om. Miia Muikku

PPK 5 Katy Perry, om. Sanna Hofmeister

PPK 6 Dreamer’s Hugo, om. Miia Muikku

 

Tuomarin suosikki: Umbreon, om. Sanna Hofmeister

Sihteerin suosikki: Ghostbunny’s Gigavolt Havoc, om. Laura Parviainen

Assistentin suosikki: Hulivilin Tremaine, om. Anita Ylönen

Paras juniorinäytteilleasettaja: Vilma Nisonen

 

LAHJOITUSPALKINNOT

Näyttelyn puhtain valkoinen / vaalea uros, Ghostbunny’s lahjoituspalkinto

Onnimannin Gustav, om. Miia Muikku

Näyttelyn puhtain valkoinen / vaalea naaras, Ghostbunny’s lahjoituspalkinto

Mocca, om. Anu Tegelberg

Söpö tähtisilmä (punasilmäinen), Pikkumurun lahjoituspalkinto

Gold Brook’s Lion King, om. Karoliina Tikkanen

Pikku prinsessa (hermeliinin kokoinen naaras), Pikkumurun lahjoituspalkinto

Darla, om. Karoliina Tikkanen

Veikeä viikari (hermeliinin kokoinen uros), Pikkumurun lahjoituspalkinto

Gold Brook’s Fulbert the Fearful, om. Karoliina Tikkanen

 

KUNNIAMAININNAT

Yleiskunto

Pikkumurun Bella, om. Karoliina Tikkanen

Aquabunny’s Walker, om. Lina Havukainen

Hade’s Unik, om. Miia Muikku

König Edward VII, om. Amanda Nygård

Käsiteltävyys

Oreo, om. Iida Seppänen

Gold Brook’s Geneve, om. Iida Seppänen

Kaapo, om. Anu Tegelberg

Cotton Candy, om. Niina Savela

 

Luokkavoittajat:

Urokset:

Nuoret

LKV 1 Onnimannin Gustav, om. Miia Muikku

Avoimet

LKV 1 König Edward VII, om. Amanda Nygård

LKV 2 Edward, om. Vilma Nisonen

LKV 3 Dreamer’s Hugo, om. Miia Muikku

Seniorit

LKV 1 Hade’s Unik, om. Miia Muikku

Veteraanit

LKV 1 Kaapo, om. Anu Tegelberg

 

Naaraat:

Babyt

LKV 1 Katy Perry, om. Sanna Hofmeister

Nuoret

LKV 1 Pikkumurun Bella, om. Karoliina Tikkanen

LKV 2 Pikkumurun Hupsis, om. Miia Muikku

Avoimet

LKV 1 Metsäkummun Aamukaste, om. Laura Parviainen

Seniorit

LKV 1 Daisy Boo Boo, om. Laura Parviainen

Veteraanit

LKV 1 Tupunan Hupi, om. Vilma Nisonen