Kuopio 24.9.2016

Kuopiossa pidettiin näyttely syksyisissä tunnelmissa. Ulkomuotoluokan tuomareina toimivat Per-Egil Hagen sekä Snorre Jacobsen Norjasta. Pet-tuomarina toimi Sara Parviainen.

bis_kuopio

 

BIS 1  Skogsbackens 5878, pienirex 95,5p om. Elina Back

BIS 2 Vihervaaran Eliisa, kääpiöluppa 95,5p om. Anne Lähdesmäki

BIS 3 4102, satiini 95,5p om. Elina Back

BIS 4 Ib, hermeliini 95,5p om. Anne Lähdesmäki

BIS 5  Houdini’s Ignorance, kääpiöluppa 95p om. Sini Tummala

BIS 6  Lehtokanin Gullige Gunvald, ruotsinturkis 95p om. Saija Särkiniemi

BIS 7 Royal’s Yager Meister, kääpiöluppa 95p om. Jenni Turunen

 

Paras juniori: Vihervaaran Eliisa, kääpiöluppa 95,5p om. Anne Lähdesmäki

Paras veteraani: Töminän Öljypannu, kääpiöluppa 95p om. Jenni Turunen

Paras M-ryhmä: kääpiöluppa om. Anita Ylönen

Paras juniorinäytteilleasettaja: Miro Virtanen

 

Rotunsa parhaat ja palkitut:

Belgianjätti

ROP Peppermint 92p om. Jaana & Birgitta Tujamo

Ranskanluppa

ROP Taraxacum Kok-Saghyz 92,5p om. Saija Särkiniemi

New Zealand Red

ROP Mr. Whopper 93p om. Perhe Parviainen

Satiini

ROP SERTI 4102 95,5p om. Elina Back

Rex

ROP SERTI Koka Julius 95p om. Saila Heiskanen

KUMA Looks Like Simba

Alaska

ROP KUMA Sauruksen Dark Lady Of Sith 94p om. Annina Laakkonen

Ruotsinturkis

ROP SERTI Lehtokanin Gullige Gunval  95p om. Saija Särkiniemi

Perle-egern

ROP KUMA Vihervaaran Xamuli 94,5p om. Anne Lähdesmäki

KUMA Vihervaaran Ökärsämö, Vihervaaraan Norris

Hollantilainen

ROP KUMA Skogsbackens 5165 94,5p om. Elina Back

KUMA Skogsbackens 4700,  Skogsbackens 616,  Skogsbackens 6077, Skogsbackens 6091, Kaninbackens Finland

Sachsengold

ROP Nefertiti 92p om. Saila Heiskanen

Tan

ROP SERTI Bravo Hypnose 95p om. Outi Virtanen

SERTI Aquabunny’s Zenon**

KUMA Kössi, Bravo Bonbon, Aquabunny’s Zoom, Aquabunny’s Loki

Venäläinen

ROP SERTI Mafia’s Triton 95p om. Veera Semi

Pienirex

ROP SERTI Skogsbackens 5878 95,5p om. Elina Back

Kääpiöluppa

ROP SERTI Vihervaaran Eliisa 95,5p om. Anne Lähdesmäki

SERTI Töminän Öljypannu, Royal’s Yager Meister, Satun Solander, Houdini’s Ignorance

KUMA Royal’s Iron Sling, Töminän Juhlamokka, Töminän Qripsi*, Ilona’s Posse, Oscar, Willow´s Takahiro, Töminän Öllimelli, Nurinkurin Mozzarella, Vihervaaran Valio

Leijonanharjas

ROP Bohemian Doll 93p om. Ann-Janette Ukkonen

Hermeliini

ROP SERTI Ib 95,5p om. Anne Lähdesmäki

KUMA Jorgen, Benny

 

PET-luokan tulokset: 

PPK 1 Olivianan Instruktiivi 95,5p om. Jonne Miettinen

PPK 2 Aamu-Usva 95p om. Janika Räsänen

PPK 3 Iisoppi 94,5p om. Iina Havukainen

PPK 4 Dimitri 94p om. Eija Körkkö

PPK 5 Nurinkurin Heinäzirkka 94p om. Minea Sirviö

PPK 6 Jade 93,5p om. Birgitta & Jaana Tujamo

 

Tuomarin suosikki: Tahvo om. Janika Räsänen
Sihteerin suosikki: Ametisti om. Kirsi ja Helmi Tähti
Assistentin suosikki:  Nurinkurin Heinäzirkka om.Minea Siviö

Kunniamaininnat:

5-pisteen kohdat:

Nurinkurin Heinäzirkka om. Minea Siviö
Tahvo om.Janika Räsänen
Aquabunny’s Walker om. Iina Havukainen
Olivianan Instruktiivi om. Jonne Miettinen
Donna om. Iida Seppänen
Cecilia om. Eija Körkkö & Iida Seppänen
Dimitri om. Eija Körkkö
Jade om. Birgitta & Jaana Tujamo
Veljeni Leijonamieli om. Tilda Parviainen

Käsiteltävyys:

Tupunan Hupi om. Vilja ja Velma Nisonen

Puhtaat tassut:

Iisoppi om. Iina Havukainen
Aamu-Usva om. Janika Räsänen

Yleiskunto:

Bravo Enya om. Birgitta & Jaana Tujamo

Turkki:

Lusabel om. Riina Tiainen

 

Luokkavoittajat:

Urokset:

Baby

LKV 1 Dimitri 94p om. Eija Körkkö

Nuoret

LKV 1 Veljeni Leijonamieli 93p om. Tilda Parviainen

Avoimet

LKV 1 Tahvo 93,5p om. Janika Räsänen

Seniorit

LKV 1 Olivianan Instruktiivi 95,5p om. Jonne Miettinen

Naaraat:

Baby

LKV 1 Rumpali 93,5p om. Anu Laurikainen

Nuoret

LKV 1 Cecilia 93,5p om. Eija Körkkö & Iida Seppänen

LKV 2 Jade 93,5p om. Birgitta & Jaana Tujamo

Avoimet

LKV 1 Aamu-Usva 95p om. Janika Räsänen

Seniorit

LKV 1 IIsoppi 94,4p om. Iina Havukainen