Lempäälä 29.9.2018

Lempäälän Manttaalitalolla järjestettiin syysnäyttely, johon oli ilmoitettu runsain määrin kaneja kaikki luokkiin. Ulkomuototuomareina toimivat Mikko Korhonen ja Ville Parviainen. Pet-tuomareina toimivat Annina Laakkonen ja Jenni Saarimaa.

 

BIS 1 Frode, hermeliini 95p om. Anne Lähdesmäki

BIS 2 Picantto’s Maureen, satiini 95p om. Mikko Korhonen

BIS 3 Onnimannin Aino, perle-egern 95p om. Arnevi Kittamaa

BIS 4 Varjoyrtin Luoti, kääpiöjänis 95p om. Heidi Ketonen

BIS 5 Harakirin Eddy, hermeliini 95p om. Heidi Karonen

BIS 6 Harakirin Innsbruck, hermeliini 95p om. Heidi Karonen

BIS 7 Birchen Smutsiga Tassar, rex 95p om. Mirva Laukkanen

 

Paras nuori: Onnimannin Aino, perle-egern 95p om. Arnevi Kittamaa

Paras veteraani:Birchen Smutsiga Tassar, rex 95p om. Mirva Laukkanen

Paras D-ryhmä: Hermeliini, musta venäläinen 94,5p om. Arnevi Kittamaa

Paras M-ryhmä: Kääpiöjänis, valkoinen ps 95p om. Heidi Ketonen

Paras G-ryhmä: 378,5p Om. Arnevi Kittamaa

Paras juniorinäytteilleasettaja: Miina Särkilahti

 

Lempäälä_5

Rotunsa parhaat ja palkitut:

Belgianjätti

ROP Mamma Mia 93,5p om. Linda Sarpila

Saksanjättischeck

ROP KUMA Sunflower’s Best of Luck 94p om. Janita Jasmavaara

KUMA Sunflower’s Everything Nice

Ranskanluppa

ROP Ponteroosan Vintiö 93p om. Inka Mattila

Suurihopea

ROP KUMA Grasshopper Faith 94,5p om. Kati Lehti

KUMA Hopeaheinä, Kukamuumuka Armas, Grasshopper Juno

Sininenwiener

ROP Antafarm’s Affinity 93,5p om. Maija Nieminen

Wiener

ROP Catassica’s Candy Cane 93p om. Kati Lehti

Angora

ROP Frida Kahlo 93,5p om. Anniina Ilvonen

Satiini

ROP SERTI Picantto’s Maureen 95p om. Mikko Korhonen

KUMA Picantto’s Red River, Picantto’s Warnemunde

Rex

ROP SERTI Birchen Smutsiga Tassar 95p om. Mirva Laukkanen

KUMA FIN MVA Nipsu’s starin Al Nair al Kent, Birchen Gabon

Belgianjänis

ROP Gothic Stud Baron of The Storm 93,5p om. Riikka Pääkkönen

Alaska

ROP KUMA Alissa 94,5p om. Sini Winqvist

Perle-egern

ROP SERTI Onnimannin Aino 95p om. Arnevi Kittamaa

KUMA Vihervaaran Janus

Pienihopea

ROP Harhakuvan Anthea 93p om. Jonna Hautakangas

Venäläinen

ROP LU-17 Mafia´s Triton** 93,5p om. Maiju Särkiniemi

Pienirex

ROP KUMA Rocky Road’s Prometium 94,5p om. Marissa Salonen

KUMA Antafarm’s Babette, Antafarm’s Baylene, Antafarm’s Figaro, Ariel, Antafarm’s Wisley, Rocky Road’s Oh It’s a Boy

Kääpiöluppa

ROP KUMA Royal’s Evolution 94,5p om. Jenni ja Jussi-Petteri Saarimaa

KUMA Royal’s Whimsical, Onnimannin Carlos, Onnimannin Christiina, Onnimannin Elli

Leijonaharjas

ROP Eloisan Vaula Karvakaula 93p om. Ulla Järvinen

Kääpiöscheck

ROP Omenatarhan Daisy 93,5p om. Mari-Tuuli Saunala

Hermeliini

ROP SERTI Harakirin Eddy 95p om. Heidi Karonen

SERTI Harakirin Innsbruck 95p om. Heidi Karonen

SERTI Frode 95p om. Anne Lähdesmäki

KUMA GG-17 Onnimannin Wiljami, Hops-Ontop’s Cobra, Royal’s Ying Yang, Blåsippans My Girl is Mine, Noe Jarl, Vihervaaran Riia

Kääpiöjänis

ROP SERTI Varjoyrtin Luoti 95p om. Heidi Ketonen

KUMA Lintutarhan Untuva

 

Lempäälä_2

 

PET-luokan tulokset:

PPK 1 Fanni, risteytys 96p om. Viivi Kautto

PPK 2 Hugo, risteytys 95,5p om. Aada Santala

PPK 3 Nipsu’s Starin Nothing Is Over, rex 95,5p om. Teemu Lindroos

PPK 4 Hallanvaaran Tiitiäinen, risteytys 95,5p om. Mirka Maaniitty

PPK 5 Frida, risteytys 95,5p om. Sanna Ikonen

PPK 6 Pohjanpojan Danel, kääpiöjänis 95,5p om. Saaga Ruosaari

 

Paras juniorinäytteilleasettaja: Milla Vedenpää

 

Tuomarin suosikit:
Annina Laakkonen: Taotaon Zipper om. Elsa ja Ulla Niittyinperä
Jenni Saarimaa: Willow’s Wild Thing om. Robert Granström

Sihteerin suosikki- Mirka Maaniitty: Eloisan Vaula Karvakaula om. Ulla Järvinen

Assistentin suosikki- Julia Tuomisto: Snadi om. Minni Laitinen

 

Lempäälä_3.jpg

 

Amazing-kanilan / Ulla Järvinen -lahjoituspalkinnot

Helpoin käsitellä: Royal’s Absolut Vodka om. Joel Back
Puhtaimmat tassut: 
Onnimannin Goldie om. Arnevi Kittamaa

 

Sauruksen-kanilan / Annina Laakkonen -lahjoituspalkinnot

Paras seniori/ veteraani: Willow’s Tiny Terror om. Robert Granström
Sporttinen tapaus: 
Sunny’s Tiny Planet om. Sanni Sirén
Syli-vauva: 
Thorin om. Viivi Kautto
Utelias kaveri: Houdini’s Xavier om. Meri Nyman

 

Paras yleiskunto:  Fanni om. Viivi Kautto
Paras turkki: Beatiful Inside om. Lumi Kaskiluoto
Paras käsiteltävyys: Willow’s Bunnicula om. Robert Granström

 

KUNNIAMAININNAT:

5- pisteen kohdat:

Hugo om. Aada Santala
Ettie om. Hannele Koivisto
Suvi Suloinen om. Hannele Koivisto
Willow’s Wild Thing om. Robert Granström
Marsmallow om. Jonna Hautakangas
Onnimannin Goldie om. Arnevi Kittamaa
Fanni om. Viivi Kautto
Onnimannin Elli om. Arnevi Kittamaa
Onnimannin Bertta om. Arnevi Kittamaa
Viivi om. Meri Nyman
Harhakuvan Anthea om. Jonna Hautakangas
Snadi om. Minni Laitinen
Nuka om. Nea Laaksonen
Annebella om. Robert Granström
Willo’s Tiny Terror om. Robert Granström

Yleiskunto:

Sunny’s Start All Over Again om. Teresa Hakanen
Utopia om. Mirka Maaniitty
Taimi om. Jessica Lindström

Käsiteltävyys:

Usva om. Minea ja Nella Lumio
Harakirin Upside om. Lumi Kaskiluoto
Royal’s Twerk Twerk om. Jonna Hautakangas
Yagatira om. Viivi Kautto
ExRosaris Hellebore om. Julia Tuomisto
Misti om. Minea ja Nella Lumio
Believe In Yourself om. Oona Rantanen

 

MUUT PALKINNOT:

Villi tapus: Vihervaaran Ärnikki om. Minni Laitinen
Lihaskimppu: 
Willow’s Whirlwind om. Robert Granström
Pikkuvauva: 
Gamma Draconis om. Jonna Hautakangas
Rokkitukka: 
Minni om. Sanna Ikonen
Iso Moppi: Angelie om Minni Laitinen
Karva-Mummo: Houdini’s Xanthia om. Sini Winqvist
Jättiläinen: Bernand om. Tytti Järvinen
Tsemppi-palkinto: Apollon om. Nea Laaksonen
Rauhallinen Wanhus: Santaharjun Aideen om. Robert Granström

 

Luokkavoittajat:

Urokset:

Babyt

LKV 1 Delta Leonis, pienihopea 95p om. Jonna Hautakangas

Nuoret

LKV 1 Salvador Dali, angora 95,5p om. Anniina Ilvonen

LKV 2 Sunny’s Dream Lover, soopeli 95p om. Sanni Sirén

LKV 3 Sunny’s Look Up Look Down, risteytys 95p om. Sini Sorjonen

LKV 4 Onnimannin Felix, hermeliini 94,5p om. Arnevi Kittamaa

Avoimet

LKV 1 Hugo, risteytys 95,5p om. Aada Santala

LKV 2 Pohjanpojan Danel, kääpiöjänis 95,5p om. Saaga Ruosaari

LKV 3 Elmeri, hermeliini 94,5p om. Milla Vedenpää

LKV 4 Macho, alaska 94p om. Sini Winqvist

LKV 5 Satun Öttö, kääpiöluppa 94p om. Kajsa Karhila

LKV 6 Gimli, risteytys 94p om. Viivi Kautto

Seniorit

LKV 1 DK CH Turbo’s Apollo, soopeli 93,5p om. Sanni Sirén

LKV 2 Houdini’s Xavier, leijonanharjas 93,5p om. Meri Nyman

Veteraanit

LKV 1 Aivan Kuin Ykä Yksinäinen, hermeliini 93,5p om. Aada Santala

 

Naaraat:

Babyt

LKV 1 Nipsu’s Starin Nothing Is Over, rex 95,5p om. Teemu Lindroos

LKV 2 Hallanvaaran Tiitiäinen, risteytys 95,5p om. Mirka Maaniitty

LKV 3 Marsmallow, risteytys 95p om. Jonna Hautakangas

Nuoret

LKV 1 Fanni, risteytys 96p om. Viivi Kautto

LKV 2 Frida, risteytys 95,5p om. Sanna Ikonen

LKV 3 Suvi Suloinen, leijonanharjas 95p om. Hannele Koivisto

LKV 4 Venna, risteytys 95p om. Aada Santala

LKV 5 Sunny’s Small World, risteytys 94,5p om. Sanni Sirén

LKV 6 Elisabeth, ranskanluppa 94p om. Hannele Koivisto

Avoimet

LKV 1 Onnimannin Mymmeli, kääpiöluppa 95p om. Arnevi Kittamaa

LKV 2 Tinufeel, leijonanharjas 94p om. Saaga Ruosaari

LKV 3 Willow’s Catharsis, kääpiöluppa 94p om. Robert Grandström

Seniorit

LKV 1 Willow’s Tiny Terror, kääpiöluppa 95p om. Robert Grandström

LKV 2 Willow’s Capella, kääpiöluppa 95p om. Robert Grandström

LKV 3 Annabella, kääpiöluppa 95p om. Robert Grandström