LU-2019 Kaarina 2.-3.2.2019

Joka vuotinen LU’näyttely pidettiin Kaarinassa. 30-vuotias päiväänsä juhli saman katon alla Suomen Kaniyhdistyksen kanssa Suomen Marsuyhdistys sekä Suomen Hamsteriyhdistys. Ulkomuototuomareina toimivat Marika Koivunen-Anttila (päätuomari), Bo Paulson (SWE), Mikko Korhonen, Dita Hiillos ja Marjut Nokelainen.

 

BIS 1  LU-19 Bravo Brassy Brat, tan 96p om. Outi Virtanen

BIS 2 LU-19 Hege, hermeliini 95,5p om. Sandra Hagel

BIS 3 LU-19 Bleiche, satiini 95,5p om. Mikko Korhonen

BIS 4 Blåsippans Tipikós, hermeliini 95,5p om. Sandra Hagel

BIS 5 LU-19 Sunflower´s Everything Nice, saksanjättischeck 95p om. Janita Jasmavaara

BIS 6 LU-19 Taotaon Blinking Star, pieniwiener 95p om. Susanne ja Paavo Virolainen

BIS 7 LU-19 Bläki, kääpiöjänis 95p om. Hannele ja Marjaana Hokkanen

 

Paras nuori:  hollantilainen Skogsbackens 8728 om. Elina Back

Paras veteraani:  hermeliini Harakirin Eddy om.Heidi Karonen

Paras juniorinäytteilleasettaja: Siina Karvinen

 

Lahjoituspalkinnot:

– Denwen’s, paras hopea: FI&SWE CH Grasshopper Proteus om.Kati Lehti
– Denwen’s, paras kuvioitu kääpiöluppa: Millie om.Lydia Latvala

 

Roturyhmien parhaat:

Paras jättirotu: LU-19 Sunflower´s Everything Nice, saksanjättischeck 95p om. Janita Jasmavaaraa

Paras suurirotu: Picantto’s Nashville, mecklenburginscheck 95p om. Mikko Korhonen

Paras poikkeavaturkkinen: LU-19 Bleiche, satiini 95,5p om. Mikko Korhonenn

Paras keskisuuri: Herning Surprice, sallander 95p om.Mikko Korhonen

Paras pienirotu: LU-19 Bravo Brassy Brat, tan 96p om. Outi Virtanen

Paras kääpiörotu: LU-19 Hege, hermeliini 95,5p om. Sandra Hagel

 

Rotunsa parhaat ja palkitut:


Belgianjätti

ROP LU-19 Utopian Veitola 94,5p om. Siina Karvinen

VSP Utopian Maahinen 93p om. Mia Karvinen

KUMA Matami Mimmi

Saksanjättischeck

ROP SERTI LU-19 Sunflower´s Everything Nice 95p om. Janita Jasmavaara

VSP SERTI FIN MVA LU-18 Sunflower´s Rico 95p om. Janita Jasmavaara

KUMA GG-18 Sunflower´s Dancing Queen, 851/U77, 812/U77, 821/U77

Ranskanluppa

ROP SERTI LU-19 Picantto´s Odense 95p  om. Mikko Korhonen

VSP  KUMA Oliver 94p om. Maija Nieminen

KUMA Xylona, Kotirannan Oivi, Orsakullan Newman

Meckleburginscheck

ROP SERTI LU-19 Picantto´s Nashville 95p om. Mikko Korhonen

Suurihopea

ROP KUMA LU-19 FIN&SWE CH Grasshopper Proteus 94,5p om. Kati Lehti

VSP KUMA Hermione 94p om. Kati Lehti

KUMA Hercules, Grasshopper Talvihalla, Grasshopper Totoro, Grasshopper Fuji, Backegårdens Poppy, Kukamuumuka Erkki, Kukamuumuka Esteri

Sininenwiener

ROP SERTI LU-19 Antafarm´s Blue Crush 95p om. Maija Nieminen

VSP KUMA Antafarm´s Affinity 94p om. Maija Nieminen

KUMA Antafarm´s Alcina, Simo

Kalifornialainen

ROP LU-19 Picantto´s Januâria 92,5p om. Mikko Korhonen

VSP Picantto´s Kimberley 92p om. Mikko Korhonen

New Zealand Red

ROP KUMA LU-19 Porkkanamaan Unto 94p om. Krista Cavén

VSP Cercei 93p om. Krista Caven

Wiener

ROP KUMA LU-19  Catassica´s Cotton Candy 94p om. Jessica Lindström

VSP KUMA Villaverstaan Santiago 94p om. Sandra Hagel

KUMA Catassica´s Autumno

Angora

ROP SERTI LU-19 Beata 95p om. Taina Järvi-Indrén

Satiini

ROP SERTI LU-19 Bleiche 95,5p om. Mikko Korhonen

VSP KUMA Picantto´s Warnemünde 94,5p om. Mikko Korhonen

KUMA Korschenbroich, Picantto´s Broken Hill

Rex

ROP KUMA LU-19 Pearl 94,5p om. Johanne Koivunen

VSP KUMA FIN MVA GG-17 Rumba 94p om. Mirva Laukkanen

KUMA Birchen Paronitar, Diandra, Ruby, Birchen Mohikaani, Cerridwen, Louhi, Birchen Apple Pie

Valkoinenmaatiainen

ROP KUMA LU-19 Töminän Orvokki 94,5p om. Marjut Nokelainen

Belgianjänis

ROP KUMA LU-19 Catassica´s Koenigsegg Agera 94,5p om. Jessica Lindström

VSP Jaqu 93,5p om. Maija Suni

KUMA Rapunzel 94p

Sallander

ROP SERTI LU-19 Herning Surprise 95p om. Mikko Korhonen

White

ROP LU-19 Bravo Hermione 93,5p om. Outi Virtanen

Alaska

ROP KUMA LU-19 Taotaon Attityd 94,5p om. Susanne ja Paavo Virolainen

VSP KUMA Taotaon Ataciara 94,5p om. Susanne ja Paavo Virolainen

KUMA Taotaon Arctic, Affe´s Rafaello, Hey I´m Flying

Pienisaksanscheck

ROP SERTI LU-19 C28/S12 om. Amanda Isopoussu, SWE

VSP KUMA 5829/W168 om. Amanda Isopoussu, SWE

Pienisaksanluppa

ROP KUMA LU-19 Bratwurst 94,5p om. Jenni ja Jussi-Petteri Saarimaa

VSP Pretzel 92,5p om. Jenni ja Jussi-Petteri Saarimaa

Perle-egern

ROP KUMA LU-19 Onnimannin Anselmi 94,5p om. Arnevi Kittamaa

VSP KUMA  Metsää Meni 94,5p om. Lyydia Latvala

KUMA Frida, Taka Pakki, Vihervaaran Toivo, Vihervaaran Xesa, Vihervaaran Cecilia, PET CH Onnimannin Pontus

Englanninscheck

ROP KUMA LU-19 GG-18 Sunny’s Heartbeat 94,5p om. Sanni Siren

VSP Sunny’s Butterfly Kisses 92,5p om. Sanni Siren

Pienihavanna

ROP LU-19 Taotaon Zipper 93,5p om. Elsa Niittyinperä

Hollantilainen

ROP SERTI LU-19 Skogsbackens 8728 95p om. Elina Back

VSP KUMA Skogsbackens 4817 94,5p om. Elina Back

KUMA Skogsbackens 7228, Skogsbackens 8310, Skogsbackens 8721, Skogsbackens 6581, Skogsbackens 8351

Schwarzgrannen

ROP KUMA LU-19 Helli 94p om. Anne Lähdesmäki

Pienihopea

ROP KUMA LU-19 Royal’s Tictac Tequila 94,5p. om. Jonna Hautakangas

VSP  KUMA Royal’s Toylord Toffee 94p om. Jonna Hautakangas

KUMA Unia, Fernet, Harhakuvan Anthea

Tan

ROP SERTI LU-19 Bravo Brassy Brat 96p om.Outi Virtanen

VSP SERTI Bravo Upcider 95p om.Outi Virtanen

SERTI FIN MVA VV-17 Bravo Corvette, Bravo Brick-A-Brac
KUMA FIN MVA Nils 94,5p, Bravo Villroy, Bravo Winsome, Bravo Eminem, Björkebys
Festprisse, Zazazaa

 

Pieniwiener

ROP SERTI  LU-19 Taotaon Blinking Star 95p om. Susanne ja Paavo Virolainen

VSP KUMA Curakao 94p om. Susanna ja Paavo Virolainen

Soopeli

ROP LU-19 GG-17 Sunny’s Slow Rivers 93,5p om. Sanni Siren

Venäläinen

ROP KUMA LU-19 Mafia’s Guadalupe 94,5p om. Veera Semi ja Hannele Salo

VSP Mafia’s Frida 93,5p om. Veera Semi ja Hannele Salo

Pienirex

ROP KUMA LU-19 Mörkö 94,5p om. Neea Laaksonen

VSP KUMA India 94,5p om. Jenni Untinen

KUMA Antafarm’s Figaro, Dunludd’s Roibos, Fenris, Myy, Vaiana, Finley, Lovenders Happy Birthday, Maui

Kääpiöluppa

ROP SERTI LU-19 Töminän Rennie 95p om.Marjut Nokelainen

VSP SERTI FIN MVA GG-17 LU-18 Töminän Öinen Herkkupala om.Jenni ja Jussi-Petteri Saarimaa

SERTI Töminän Rinkeliritari, Töminän Snickers, Töminän Tikkunekku, Töminän Suffeli, Töminän Xalmiakkilaku

KUMA Millie, Onnimannin Helmi, FIN MVA Töminän Grandi, Töminän Zaherkakku, Töminän Minttusuklaa, Töminän Qermakakku, Töminän Xuolapähkinä, Hiekkarinteen Darla, Royal’s Whimsical, Royal’s Ice Cream Man, Töminän Dops, Töminän Arla, Töminän Ed, Onnimannin Christiina, Onnimannin Karkki, Töminän Voinappi, Töminän Toffeenappi, Töminän Yllätysnakki, Töminän Yllätysmuna, Töminän Zuolapähkinä, Töminän Zuklaamuna, Töminän Tiikerikakku, Töminän Ullapulla, Töminän Wadelmaleivos, Kolartorpets Black-Jurgen, Aapo, Hiekkarinteen Dana, Hiekkarinteen Everland, Hiekkarinteen Matilda, Norbergs Viggo, GG-18 Töminän Walkopippuri, Royal’s Drunken Cookie Monster, Royal’s Helium, Willow’s Nocturne

Leijonanharjas

ROP LU-19 Sakuran Beatrice 93p om. Karina Kyntöaho

VSP Sakuran Tristan 92p om. Karina Kyntöaho

Hermeliini

ROP SERTI LU-19 Hege 95,5p om.Sandra Hagel

VSP SERTI LU-18 NightMary’s Too Perfect 95p om. Heidi Pollari

SERTI Blåsippans Tipikos, Harakirin Åiva Ålli, Roock, Jare

KUMA Harakirin Chester, Harakirin Catania, Lars, Frode, Vihervaaran Riia, Taotaon Just Tell Me, Perfect Touchdown, Grasshopper Rummy, Harakirin Eddy, Harakirin Bitch Is Back, Harakirin Beauty Queen, Svenmarkens LexQ, Vihervaaran Qustaa, Vihervaaran Bea, Vihervaaran Queen, Be My Secret, Chansonnett, Hagström’s Adeline, Hagström’s Prototype, Ponteroosan Arttur, Blåsippans Anatoli Tu Ilu, Blåsippans Letters In The Sand, Hops-Ontop’s Cobra

Kääpiöjänis

ROP SERTI LU-19 Bläki 95p om. Hannele ja Marjaana Hokkanen

VSP KUMA Lintutarhan Untuva 94,5p om. Miina Särkiniemi

KUMA English Boy