Näyttelytulokset Winter show 7.11.2015

IMG_0039cr

Helsingin Messukeskuksessa järjestetyn Winter show- näyttelyn tulokset:

Tuomareina toimivat Thormod Saue ja Johnny Lyshaug Norjasta.

Best In Show-voittajat:IMG_0132


BIS 1
Bond, pienirex 96p om. Heidi Kallonen-Seppälä

IMG_0172ed

BIS 2 Vihervaaraan Xamuli, perle-egern 95,5p om. Anne Lähdesmäki

IMG_0120ed.jpg

BIS 3 Royal’s Jamaican Bliss, kääpiöluppa 95,5p om. Jenni Turunen

IMG_0113ed

BIS 4 Mafia’s Juno. venäläinen 95p om. Veera Semi

IMG_0109ed

BIS 5 Hede’s Othello, hermeliini 95p om. Susanne ja Paavo Virolainen

IMG_0103

BIS 6 Leggin at Withyhays, kääpiöjänis 95p om. Annina Laakkonen

BIS 7 Skogsbackens 5165, hollantilainen 95p om. Elina Back

Paras juniori: Bond, pienirex 96p om. Heidi Kallonen-Seppälä

Paras veteraani: Hops-Ontop’s Lewis, hermeliini 93p om. Miia Kröger

Paras F-ryhmä: suurihopeat, musta 375,5p om. Kati Lehti

Paras G-ryhmä: suurihopeat, 375,5p om. Kati Lehti

 

Roturyhmien parhaat:

Jättirotu: Picantto’s Riverina, ranskanluppa 94p om. Mikko Korhonen

Iso rotu: Grasshoppers Snowdrop, suurihopea 94,5p om. Kati Lehti

Keskisuurirotu: Skogsbackens Gay For Pay, belgianjänis 95p om. Elina Back

Poikkeavaturkkinen: Bond, pienirex 96p om. Heidi Kallonen-Seppälä

Pienirotu: Vihervaaraan Xamuli, perle-egern 95,5p om. Anne Lähdesmäki

Kääpiörotu: Royal’s Jamaican Bliss, kääpiöluppa 95,5p om. Jenni Turunen

 

LAHJOITUSPALKINNOT

Suomen Kääpiökanit ry:n lahjoituspalkinnot

Kunniamaininnat seuraaville roduille:

Pienirex: Bond om. Heidi Kallonen-Seppälä

Leijonanharjas: Hurmukan Tira om. Tanja Kotamaa

Leijonaluppa: Delfoin Tibet om. Kirsi Ruotsalainen

Kääpiöscheck: Vihervaaran Yster om. Paula Hautala

Kääpiöluppa: Royal’s Jamaican Bliss om. Jenni Turunen

Hermeliini: Harakirin Uljanovsk om. Heidi Karonen

Kääpiöjänis: Leggin at Withyhays om. Annina Laakkonen

Hops-Ontop’s – kanilan lahjoituspalkinnot:

Paras luonnonvärinen kääpiörotuinen:

Royal’s Jamaican Bliss, kääpiöluppa 95,5p om. Jenni Turunen

Paras kuviollinen kääpiörotuinen:

Leggin at Withyhays, kääpiöjänis 95p om. Annina Laakkonen

Paras rotuleima ja esiintyminen roduissa:

Kääpiöluppa: Royal’s Jamaican Bliss om. Jenni Turunen

Kääpiöjänis: Leggin at Withyhays om. Annina Laakkonen

Grasshopper – kanilan lahjoituspalkinnot:

Paras hopeanvärinen kani: Grasshoppers Snowdrop, 94,5p om. Kati Lehti

Paras sininen kani: Picantto’s Avignon, mecklenburginscheck 94,5p om. Mikko Korhonen

Paras suurirotuinen nuori: Picantto’s Avignon, mecklenburginscheck 94,5p om. Mikko Korhonen

Rocky Road’s – kanilan Lahjoituspalkinto:

Paras poikkeavaturkkinen: Bond, pienirex 96p om. Heidi Kallonen-Seppälä

Lintutarhan – kanilan lahjoituspalkinnot:

Paras suurirotuinen aikuinen: Grasshoppers Snowdrop, suurihopea 94,5p om. Kati Lehti

Paras nuori tan: Trocedero’s Kultaa Kalliimpi, 92,5p om. Päivi Mäkinen

Paras nuori kääpiörotuinen: Leggin at Withyhays, kääpiöjänis 95p om. Annina Laakkonen

Sauruksen – kanilan lahjoituspalkinnot:

Paras keskisuuri rotu: Skogsbackens Gay For Pay, belgianjänis 95p om. Elina Back

Paras vaikeakuvioinen: Skogsbackens 5165, hollantilainen om. Elina Back

Yksivärinen kani(ei sijoittuva): Grasshoppers Cirrus, rex om. Milla Rissanen

Paras nuori kääpiöjänis: Enter The Void, 93p om. Annette Korhonen

Yleisöäänestys, näyttelyn kauneimmat kanit:

  1. Jet-Cet’s Power, hermeliini om. Jaana Vainikka
  2. Mollie, belgianjätti om. Marissa Salonen
  3. Amelia Sheepheart, angora om. Elina Keskitalo
  4. Skogsbackens 5165, hollantilainen om. Elina Back

 

Rotunsa parhaat ja palkitut:

Belgianjätti

ROP Helios 93p om. Mia Karvinen

VSP Hebe 92p om. Mia Karvinen

Saksanjättischeck

ROP Huge and Handsome 93p om. Janita Jasmavaara

Ranskanluppa

ROP KUMA Picantto’s Riverina 94p om. Mikko Korhonen

VSP Picantto’s Roberalta 93p om. Mikko Korhonen

Mecklenburginscheck

ROP KUMA Picantto’s Avignon 94,5p om. Mikko Korhonen

Suurihopea

ROP KUMA Grasshoppers Snowdrop* 94,5p om. Kati Lehti

VSP KUMA Grasshoppers Snowstorm 94p om. Kati Lehti

New Zealand red

ROP Aquabunny’s Kerosine** 92,5p om. Perhe Parviainen

Wiener

ROP KUMA  Picantto’s Barbarous 94,5p om. Mikko Korhonen

VSP Picantto’s Orkla 93p om. Mikko Korhonen

Angora

ROP KUMA Amelia Sheepheart 94p om. Elina Keskitalo

VSP LU-14 Paroni von Schafhoffen 92p om. Elina Keskitalo

Satiini

ROP SERTI Picantto’s Pisco 95p om. Mikko Korhonen

VSP KUMA Beck II 94p om. Mikko Korhonen

KUMA Überre, Picantto’s Torréon, Picantto’s Topeka, Picantto’s Toluca

Rex

ROP SERTI Koka Viru Valge 95p om. Johanne Koivunen

VSP KUMA Semiramise Ziva 94,5p om. Johanne Koivunen

KUMA Semiramise Cher-Khan, Alejandro, Picantto’s Nikolajev

Belgianjänis

ROP SERTI Skogsbackens Gay For Pay 95p om. Elina Back

Alaska

ROP KUMA Sauruksen Darth Tyranus 94,5p om. Annina Laakkonen

Ruotsinturkis

ROP Silvergårdens Ester 93p om. Johanne Koivunen

VSP Lehtokanin Johannes 92p om. Johanne Koivunen

Perle-egern

ROP SERTI Vihervaaran Xamuli 95,5p om. Anne Lähdesmäki

Hollantilainen

ROP SERTI Skogsbackens 5180 95p om. Elina Back

VSP KUMA Skogsbackens 5158 94p om. Elina Back

SERTI Skogsbackens 5165

KUMA Skogsbackens 3155

 Lux

ROP Vihervaaran Varpu 93p om. Hanna Kekäläinen

Sachsengold

ROP Aina Rakas Varius Chryst-Roi 92,5p om. Miia Kröger

VSP Mariel 92p om. Hanna Kekäläinen

Schwarzgrannen

ROP Vihervaaran Timotei 93,5p om. Anne Lähdesmäki

VSP Vihervaaran Tupasvilla 91p om. Riina Rautavuori

Pienihopea

ROP KUMA Vihervaaran Yrtti-iiso 94p om. Anne Lähdesmäki

VSP Vihervaaran Zimba 93,5p om. Anne Lähdesmäki

Tan

ROP SERTI Bravo Hurricane 95p om. Outi Virtanen

VSP Aquabunny’s Hope 93p om. Perhe Parviainen

SERTI Bravo Javico, Bravo Julius

KUMA Aquabunny’s Gremlin, Aquabunny’s Overkill, Aquabunny’s Xcalibur, Bravo Sonak, Tore

Soopeli

ROP Never Even Thought 91,5p om. Sanni Siren

Venäläinen

ROP SERTI Mafia’s Castor 95p om. Veera Semi

VSP Mafia’s Siptah 93,5p om. Veera Semi

SERTI Mafia’s Juno, Mafia’s Ceres

KUMA Mafia’s Cupid, Mafia’s Pallas, Mafia’s Weneg

Pienirex

ROP SERTI Bond 96p om. Heidi Kallonen-Seppälä

VSP Finland 93p om. Heidi Kallonen-Seppälä

KUMA Dexter

Kääpiöluppa

ROP SERTI Royal’s Jamaican Bliss 95,5p om. Jenni Turunen

VSP SERTI Royal’s Drunken Pirate 95p om. Jenni Turunen

SERTI Porkkanamaan Zara, Töminän Walkosuklaa

KUMA Porkkanamaan Maustepippuri, Royal’s Yamaican Latte, Royal’s Iron Sling, Töminän Hunaja, Porkkanamaan Salvia, Porkkanamaan Vekkuli, Porkkanamaan Zorro, Porkkanamaan Xylitoli, Porkkanamaan Ujo, Töminän Öinen Salaisuus, Töminän Konvehti, Töminän Uuniomena,Töminän Yrttipatonki

Leijonaluppa

ROP Delfoin Tibet 90,5p om. Kirsi Ruotsalainen

Leijonanharjas

ROP Hurmukan Tira 92p om. Tanja Kotamaa

Kääpiöscheck

ROP Vihervaaran Yster 93,5p om. Paula Hautala

Hermeliini

ROP SERTI Harakirin Uljanovsk 95p om. Heidi Karonen

VSP SERTI Harakirin Dancing Diva 95p om. Heidi Karonen

SERTI FIN MVA Hops-Ontop’s Cosmopolitan, Hops-Ontop’s Ironman, Hops-Ontop’s Wild Wild West, Hede’s Othello, Rasmeryrs Zeke

KUMA Taotaon Magic Key, Taotaon Cadillac, FIN MVA Hops-Ontop’s King, Hops-Ontop’s Imperator, Hops-Ontop’s Merlin, Hops-Ontop’s Heroine, Picantto’s Hessen, Harakirin Rinssi Rohkea, Harakirin Allmoust Ask, Taotaon Return To Sender

Kääpiöjänis

ROP SERTI Leggin at Withyhays 95p om. Annina Laakkonen

VSP Lintutarhan Tasmiina 93,5p om. Marjaana Hokkanen

KUMA GG-15 Blaxtorps Roy

 

Kiitos osallistuneille ja onnea voittajille!