Näyttelytulokset Ylivieska 21.11.2015

DSCN1097

Best In Show 1, Harakirin Glitter Girl om. Heidi Karonen

BIS1

Talvisen näyttelypäivän tulokset:

Tuomareina ulkomuoto luokissa toimivat Maria Ottonsson ja Tove Corneliussen Ruotsista. Pet-tuomarina toimi Elina Back.

 

Ulkomuotoluokkien tulokset:

BIS 1 Harakirin Glitter Girl, hermeliini 95,5p om. Heidi Karonen

BIS 2 Leggin at Withyhays, kääpiöjänis 95,5p om. Annina Laakkonen

BIS 3 Tore**, tan 95,5p om. Outi Virtanen

BIS 4 Skogsbackens Gay For Pay, belgianjänis 95,5p om. Elina Back

BIS 5 Bravo Javico, tan 95,5p om. Outi Virtanen

BIS 6 Hede’s Othello, hermeliini 95p om. Susanne ja Paavo Virolainen

BIS 7 Vihervaaran Xamuli, perle-egern 95p om. Anne Lähdesmäki

 

Paras juniori: Skogsbackens Gay For Pay, belgianjänis 95,5p om. Elina Back

Paras veteraani: Vihervaaran Aapo 94p, perle-egern om. Anne Lähdesmäki

Paras M-ryhmä: ruotsinturkis 93p om. Johanne Koivunen

 

Lahjoituspalkinnot:

Sauruksen – kanilan lahjoituspalkinnot:

Paras nuori kääpiörotuinen: Harakirin Glitter Girl, hermeliini 95,5p om. Heidi Karonen

 

Rotunsa parhaat ja palkitut: 

Ranskanluppa

ROP KUMA Picantto’s Riberalta 94p om. Mikko Korhonen

Mecklenburginscheck

ROP SERTI Picantto’s Avignon 95p om. Mikko Korhonen

Suurihopea

ROP KUMA Picantto’s Versailles 94,5p om. Mikko Korhonen

KUMA Picantto’s Vega, Picantto’s Veneto

New Zealand red

ROP KUMA Aquabunny’s Kerosine** 94p om. Perhe Parviainen

Satiini

ROP SERTI Picantto’s Norfolk* 95p om. Mikko Korhonen

SERTI Picantto’s Toluca

KUMA Picantto’s Oviedo*, Picantto’s Torino, Picantto’s Torréon, Picantto’s Topeka, Picantto’s Tonava, Picantto’s Pisa**

Rex

ROP KUMA Koka Viru Valge 94p om. Johanne Koivunen

Belgianjänis

ROP SERTI Skogsbackens Gay For Pay 95,5p om. Elina Back

SERTI Skogsbackens 4213

Ruotsinturkis

ROP KUMA Silvergårdens Elisiv 94p om. Jenni Lehto

KUMA Lehtokanin Favorit

Perle-egern

ROP SERTI Vihervaaran Xamuli 95p om. Anne Lähdesmäki

KUMA Vihervaaran Aapo, Vihervaaran Norris,

Hollantilainen

ROP SERTI Skogsbackens 4238 95p om. Elina Back

KUMA Skogsbackens 5168, Skogsbackens 5161, Skogsbackens 567, Skogsbackens 5222

Schwarzgrannen

ROP Vihervaaran Sandra 92,5p om. Anne Lähdesmäki

Pienihopea

ROP KUMA Vihervaaran Yrtti-iiso 94p om. Anne Lähdesmäki

Tan

ROP SERTI Tore** 95,5p om. Outi Virtanen

SERTI Bravo Javico, Bravo Julius, Bravo Hurricane, Bravo Uploaded*

KUMA Bravo Sonak**, FIN MVA Bravo Qstock, Aquabunny’s Overkill, Aquabunny’s Infinity*, Aquabunny’s Xcalibur, Aquabunny’s Eternity**

Venäläinen

ROP Mafia’s Triton 93,5p om. Saija Särkiniemi

Kasmirluppa

ROP Trasselsudds Cresselia 93p om. Susanna Östman

Kääpiöluppa

ROP KUMA Rosé De Loire 94,5p om. Elisa Juntunen

KUMA Royal’s Jamaican Bliss, Royal’s Yamaican Latte, Royal’s Iron Sling, Satun Jumprahuitti

Hermeliini

ROP SERTI Cute Accident 95p om. Susanne ja Paavo Virolainen

SERTI Hede’s Othello, Harakirin Glitter Girl

KUMA Taotaon Paddington, Taotaon Moon Sparkle, Hops-Ontop’s Lacoste, Dreamer’s Wesley, Harakirin Eddy

Kääpiöjänis

ROP SERTI Leggin at Withyhays 95,5p om. Annina Laakkonen

SERTI Sauruksen Venom

KUMA Sauruksen Post Mortem, Sauruksen Diablo

 

PET-luokan tulokset: 

PPK 1 Hottentotin Dawn, kääpiöluppa 94,5p om. Riikka Hakala

PPK 2 Mal’Aki Yasmina, kääpiöluppa 94p om. Tiia Henttunen

PPK 3 Leggin at Withyhays, kääpiöjänis 94p om. Annina Laakkonen

PPK 4 Lucky Seven, risteytys 94p om. Manda Kosola

PPK 5 Tupu, risteytys 93,5 om. Jasmiina Raappana

PPK 6 Rosalie, hermeliini 93,5p om. Aada Myllyneva

 

Tuomarin suosikki: Silverbuskens Ruby om. Terhi Leppiniemi

Sihteerin suosikki: Hopeakuun Ituhippi om. Terhi Leppiniemi

 

Lahjoituspalkinnot:

Eläinklinikka Nivelen lahjakortti:

Hottentotin Dawn, kääpiöluppa 94,5p om. Riikka Hakala

Sauruksen- kanilan lahjoituspalkinto:

Paras baby/nuori pet-kani:

Hottentotin Dawn, kääpiöluppa 94,5p om. Riikka Hakala

 

Kunniamaininnat:

Yleiskunto:

Hops-Ontop’s Kuwait om. Manda Kosola

Kassu om. Milja Piukkala

Turkki:

Ålivia om. Riikka Hakala

Tupu om. Jasmiina Raappana

Mal’Aki Yasmina om. Tiia Henttunen

Leggin at Withyhays om. Annina Laakkonen

Lucky Seven om. Manda Kosola

Käsiteltävyys:

Urho om. Riikka Hakala

S’agapos Hera om. Terhi Leppiniemi

Silverbuskens Rudy om. Terhi Leppiniemi

Hottentotin Dawn om. Riikka Hakala

 

Luokkavoittajat:

Naaraat:

Baby

LKV 1 Rosalie, hermeliini 93,5p om. Aada Myllyneva

Nuoret

LKV 1 Hottentotin Dawn, kääpiöluppa 94,5p om. Riikka Hakala

LKV 2 Silverbuskens Rudy, kääpiöluppa 93p om. Terhi Leppiniemi

Avoimet

LKV 1 Ålivia, kääpiöluppa 93p om. Riikka Hakala

Seniorit

LKV 1 Mal’Aki Yasmina, kääpiöluppa 94,5p om. Tiia Hentunen

Urokset:

Baby

LKV 1 Eketorps, risteytys 91,5p om. Milja Piukkala

Nuoret

LKV1 Leggin at Withyhays, kääpiöjänis 94p om. Annina Laakkonen

Avoimet

LKV1 Urho, kääpiöluppa 92,5p om. Riikka Hakala