Nivala 10.3.2018

Nivalassa pidettiin jo perinteeksi muodostunut näyttely. Ulkomuototuomareina toimivat Mikko Korhonen sekä Ville Parviainen sekä pet-tuomarina toimi Sara Parviainen.

 

BIS 1 Skogsbackens 7228, hollantilainen 95p, om. Elina Back

BIS 2 Rocky Road’s Platina, pienirex 95p, om. Marissa Salonen

BIS 3 Bravo Chrysler**, tan 95p, om. Outi Virtanen

BIS 4 Frode, hermeliini 95p, om. Anne Lähdesmäki

BIS 5 Frida, perle-egern 95p, om. Anne Lähdesmäki

BIS 6 Vihervaaran Bea, hermeliini 95p, om. Anne Lähdesmäki

BIS 7 Bravo Chrysler**, tan, 95p, om. Outi Virtanen

 

Paras nuori: Skogsbackens 7481, hollantilainen 94p om. Elina Back

Paras veteraani: Bravo Don Juan, tan 94p, om. Jaana ja Birgitta Tujamo

Paras M-ryhmä: hollantilainen 94p om. Elina Back

Paras juniorinäytteilleasettaja: Maiju Särkiniemi

 

ROTURYHMÄN PARHAAT:

Paras suurirotuinen: Antafarm’s Baldassare, suurihopea 94p, om. Johanne Koivunen

Paras poikkeavaturkkinen: Rocky Road’s Platina, pienirex 95p, om. Marissa Salonen

Paras keskisuuri rotuinen: Töminän Hilda, valkoinenmaatiainen 94p, om. Jaana ja Birgitta Tujamo

Paras pienirotuinen: Skogsbackens 7228, hollantilainen 95p, om. Elina Back

Paras kääpiörotuinen: Vihervaaran Bea, hermeliini 95p om. Anne Lähdesmäki

 

 

Rotunsa parhaat ja palkitut:

Suurihopea

ROP KUMA Antafarm’s Baldassare 94p om. Johanne Koivunen

Sininenwiener

ROP Hagrid 91p om. Elina Back

New Zealand Red

ROP Veli Huilu 93,5p om. Jaana ja Birgitta Tujamo

Rex

ROP KUMA Ruby 94,5p om. Johanne Koivunen

KUMA Birchen Vittorio Monti, Pekka

Valkoinenmaatiainen

ROP KUMA Töminän Hilda 94p om. Jaana ja Birgitta Tujamo

White

ROP LU-18 GG-18 Bravo Jezzabella, 93p om. Outi Seppälä

Ruotsinturkis

ROP Lehtokanin Gripen E 92,5p om. Jenni Lehto

Perle-egern

ROP SERTI Frida 95p om. Anne Lähdesmäki

KUMA Vihervaaran Janus, Vihervaaran Janessa

Hollantilainen

ROP SERTI Skogsbackens 7228 95p om. Elina Back

KUMA Skogsbackens 7111, Skogsbackens 7481

Schwarzgrannen

ROP Kim 92p om. Anne Lähdesmäki

Pienihopea

ROP LU-17 Vihervaaran Severi 93,5p om. Maiju Särkiniemi

Tan

ROP SERTI Bravo Chrysler**, 95p om. Outi Virtanen

SERTI Bravo Halloween

KUMA Sirius, Bravo Don Juan, Bravo Roby**, Nils***, Lintutarhan James Bond, Bravo Dior, Texas Ranger

Venäläinen

ROP LU-17 Mafia’s Triton** 93,5p om. Maiju Särkiniemi

Pienirex

ROP SERTI Rocky Road’s Platina 95p om. Marissa Salonen

SERTI Rocky Road’s Polonium

KUMA Rocky Road’s Marmalade, Rocky Road’s Plutonium

Kääpiöluppa

ROP Töminän Räiskäle 94,5p om. Jaana ja Birgitta Tujamo

KUMA Pate

Leijonanharjas

ROP Santtu 93p om. Susanna Pääkkö

Hermeliini

ROP SERTI Frode 95p om. Anne Lähdesmäki

SERTI Vihervaaran Bea

KUMA Dreamer’s Hugo, Lars, Vihervaaran Milo

Kääpiöjänis

ROP Lintutarhan Untuva 92p om. Maiju Särkiniemi

 

PET-luokan tulokset:

PPK 1 Aquabunny’s Harald, tan 95p om. Jenna Lindelä

PPK 2 Kino, belgianjätti 95p, om. Tiitu Koivunen

PPK 3 Kaapo, risteytys 95p om. Anu Tegelberg

PPK 4 Picantto’s Glomma, hermeliini 95p om. Jenna Lindelä

PPK 5 Santaharjun Teslantessi, kääpiöluppa 94,5p om. Nilla Latvamäki

PPK 6 Jabarosa, hermeliini 94,5p, om. Karoliina Tikkanen

 

Tuomarin suosikki: Mister Choco om. Niina Savela

Sihteerin suosikki: Lehtokanin Gripen E om. Jenni Lehto

Paras juniorinäytteilleasettaja: Tiitu Koivunen

 

Kunniamaininnat:

Tempo om. Paula Ylitalo
Gold Brook’s Gottfried om. Karoliina Tikkanen
Gold Brook’s Giselle om. Karoliina Tikkanen
Jabarosa om. Karoliina Tikkanen
Sierran om. Piia Kiuru
Santaharjun Teslantessi om. Nilla Latvamäki
Kaapo om. Anu Tegelberg
Satun Saalemi om. Venla Kurikkala
Kino om. Tiitu Koivunen
Aquabunny’s Harald om. Jenna Lindelä
Sensei om. Lotta Kronqvist ja Anders Westerlund


Luokkavoittajat:

Urokset:

Nuoret

LKV 1 Tempo 94p om. Paula Ylitalo

Avoimet

LKV 1 Kino, 95p, om. Tiitu Koivunen

LKV 2 Gold Brook’s Geneve, 94,5p, om. Eija Körkkö

Seniorit

LKV 1 Aquabunny’s Harald 95p om. Jenna Lindelä

LKV 2 Kaapo 95p om. Anu Tegelberg

Naaraat:

Baby

LKV 1 Jabarosa 94,5p om. Karoliina Tikkanen

Nuoret

LKV 1 Sierra 93,5p om. Piia Kiuru

Avoimet

LKV 1 Birchen Bushwacker 94p om. Johanne Koivunen

LKV 2 Herttainen Hermione 94p om. Nilla Latvamäki

Seniorit

LKV 1 Santaharjun Teslantessi 94,5p om. Nilla Latvamäki

Veteraanit

LKV 1 Muru 94p, om. Anny Haukipuro