Orimattila 12.10.2019

Pet-tuomareina toimivat Jenni Saarimaa & Patrick Parviainen

 

 

Rotunsa parhaat ja palkitut:

Belgianjätti

ROP  SERTI Cloudberry 95p om. Linda Sarpila

SERTI Simasuu

KUMA A Big Tree Attracts The Woodmans, Kreivin Sormus

Saksanjättischeck

ROP SERTI Sunflower’s Midnight Magic 95p om. Janita Jasmavaara

SERTI Sunflower’s Perfect Picture

KUMA Sunflower’s Lucky Star, Sunflower’s Nearly Super, Sunflower’s Vanilla Rose

Ranskanluppa

ROP Kotirannan Fentanyl 93p om. Maija Nieminen

Suurihopea

ROP SERTI Grasshopper Helix 95,5p om. Kati Lehti

SERTI Grasshopper Bravo, Grasshopper Alfa, Backegårdens Chili

KUMA Grasshopper Lithium, Hänsel, Grasshopper Crystal, Just For Fun, Gretel

Sininenwiener

ROP SERTI Kotirannan Theia 95p om. Maija Nieminen

KUMA Kotirannan Krios, Kotirannan Ares

Hotot

ROP KUMA Wiola 94p om. Jessica Lindström ja Lydia Latvala

New Zealand Red

ROP KUMA Tiramisu 94p om. Terhi Järvinen

Wiener

ROP SERTI Lasse 95p om. Kati Lehti

KUMA Grasshopper Hornet

Rex

ROP SERTI Birchen Sumba Sentao 95p om. Johanne Koivunen

KUMA Kvantorps Zeus, Birchen Smutsiga Tassar, Gunntorps Final

Belgianjänis

ROP SERTI TorBoi 95p om. Jessica Lindström ja Lydia Latvala

KUMA Catassica’s Aspatgus

Pienisaksanluppa

ROP Picantto’s Dudinka 93p om. Mikko Korhonen

Perle-egern

ROP SERTI Onnimannin Severi 95p om. Arnevi Kittamaa

SERTI Vihervaaran Juuli, Onnimannin Raisa

KUMA Vihervaaran Åscar, Vihervaaran Cimo, Vihervaaran Pontus, Vihervaaran Jasmin, Vihervaaran Sade, PET CH Onnimannin Pontus, LU-19 Onnimannin Anselmi, GG-18 Onnimannin Anneli, Onnimannin Robin, Onnimannin Seppo, Onnimannin Senni

Hollantilainen

ROP SERTI Skogsbackens 8788 95p om. Elina Back

SERTI Skogsbackens 7228, Skogsbackens 8728

KUMA Skogsbackens 9223, Skogsbackens 8711, Skogsbackens 8770, Skogsbackens 9225

Schwazgrannen

ROP KUMA Vihervaaran Herman 94p om. Anne Lähdesmäki

Pienihopea

ROP SERTI Skogsbackens 9192 95p om. Elina Back

KUMA Grasshopper Firecracker 94p, Skogsbackens 9191, Skogsbackens 9102

Tan

ROP SERTI Bravo Zipcode 95p om.Outi Virtanen

KUMA FIN MVA VV-17 Bravo Corvette, Bravo Zig Zag

Pieniwiener

ROP KUMA Taotaon Don’t Let Me Down 94,5p om. Susanna Råberg

KUMA Taotaon Cold Winterday

Soopeli

ROP Sunny’s Sam 92p om. Janina Jokinen

Venäläinen

ROP  KUMA Mafia’s Guadalupe 94p om. Veera Semi ja Hannele Salo

Pienirex

ROP LU-19 Mörkö 93p om. Nea Laaksonen

Kääpiöluppa

ROP SERTI Houdini’s Ambassador 95p om. Sini Tummala

SERTI Hiekkarinteen Madeleine, Elviira, Kolartorpets Blåklocka, Royal’s Octopia, Töminän Ed

KUMA Edenryds On, Hiekkarinteen Mimosa, Delfoin Eelia, Benita, Hulivilin Aramis, Royal’s Caporusso, Royal’s No Limit, Royal’s Bamboozle, Onnimannin Taika

Leijonaharjas

ROP Cecilia 93,5p om. Satu Sivén

Hermeliini

ROP SERTI Hops-Ontop’s Chiron 95p om. Satu Komppa

SERTI Trollskogens Artic 95p, Blåsippans Point Of No Return, Blåsippans Sunny Day, Royal’s Wee Willbur, Hops-Top’s Avenger

KUMA Mathilda, Göstas Johannes, Grasshopper Pinus Nigra , Grasshopper Pinus Sylvestris, Taotaon Quintette, Taotaon Little Love, Blåsippans Tipikos, Blåsippans Sweet Symphony, Blåsippans Girl Like You, Oddvar, Vihervaaran Patricia, Hops-Ontop’s Cobra, Onnimannin Quartus, Ponteroosan Telma, Ghostbunny’s Cosmonaut, Ghostbunny’s Elderberry, Ghostbunny’s Extreme Evoboost

Kääpiöjänis

ROP SERTI Karolina 95,5p om. Janina Kujala

SERTI Emanuel, FIN MVA GG-18 Bläki, FIN MVA English Boy

KUMA Madelein

 

PET-LUOKAN TULOKSIA:

PPK 1 Onnimannin Taika, kääpiöluppa 96p om. Arnevi Kittamaa

PPK 2 Elviira, kääpiöluppa 96p om. Elina Ruha

PPK 3 Gothic Stud Sunset Rose, belgianjänis 95,5p om. Riikka Pääkkönen

PPK 4 Jet-Cet’s Taffel, hermeliini 95,5p om. Jaana Vainikka

PPK 5 Royal’s Kiss, kääpiöluppa 95,5p om. Matilda Peltohuikko

PPK 6 Onnimannin Quutamo, hermeliini 95,5p om. Siina Karvinen

 

Tuomarin suosikki (Jenni Saarimaa): Sunflower’s Midnight Jewel om. Janita Jasmavaara

Tuomarin suosikki(Patrick Parviainen): Onnimannin Quartus om. Arnevi Kittamaa

Assistentin suosikki: Laibao om. Mia Kröger

Paras juniorinäytteilleasettaja: Siina Karvinen

 

LAHJOITUSPALKINNOT

Pikkumurun lahjoituspalkinnot:

Pikku Prinsessa: Onnimannin Quura om. Arnevi Kittamaa
Pikku Prinssi: Ponteroosan Prize of Gold om. Iina & Vesa Pöyhönen

Ghostbunny’s lahjoituspalkinto:

Puhtain vaalea kani: Mikämikämaa The Lion King om. Mia Kröger
Söpö gimuli: Jane om. Iina Lahti
Gommee poika: Toiveen Nalle om. Mia Kröger

 

KUNNIAMAININNAT

Yleiskunto

Tiramisu, om. Terhi Järvinen

Picantto’s Dudinka, om. Krista & Riitta Viitanen

Tuksu, om. Janina Jokinen

Santaharjun Aideen, om. Robert Granström

Pusuttelija

Sunny’s Sam, om. Janina Jokinen

Onnimannin Quutamo, om. Siina Karvinen

Royal’s Kiss, om. Matilda Peltohuikko

 

Luokkavoittajat:

Urokset:

Babyt

LKV 1 Tigerlilja 95p., om. Lydia Latvala & Jessica Lindström

LKV 2 Kukamuumuka Quik as a Lightning 94p., om. Terhi Järvinen

LKV 3 Herr Smil 94p., om. Lydia Latvala & Jessica Lindström

Nuoret

LKV 1 Onnimannin Quutamo 95,5p om. Siina Karvinen

LKV 2 Jet-Cet’s Taffel 95,5p om. Jaana Vainikka

LKV 3 Sunflower’s Midnight Jewel 94,5p om. Janita Jasmavaara

LKV 4 Onnimannin Severi 94,5p om. Arnevi Kittamaa

Avoimet

LKV 1 Onnimannin Zulo Omenamies 95,5p om. Arnevi Kittamaa

LKV 2 Willow’s Whirlwind 95p om. Robert Granström

LKV 3 Silver 95p om. Lydia Latvala & Jessica Lindström

LKV 4 Gothic Stud Baron of the Storm 94,5p om. Riikka Pääkkönen

LKV 5 Mikämikämaa The Lion King 94,5p om. Mia Kröger

Seniorit

LKV 1 Fairytails Famous Painting 94p  om. Kevin & Caspar Enberg

Veteraanit

LKV 1 Hops-Ontop’s Blackfoot 94,5p om. Jaana Vainikka

 

Naaraat:

Babyt

LKV 1 Lily 94,5p om. Lydia Latvala & Jessica Lindström

Nuoret

LKV 1 Onnimannin Taika 96p om. Arnevi Kittamaa

LKV 2 Elviira 96p om. Elina Ruha

LKV 3 Onnimannin Qvinna 95,5p om. Arnevi Kittamaa

LKV 4 Hattiwatti 95p om. Lydia Latvala & Jessica Lindström

LKV 5 Aubergine 95p om. Lydia Latvala & Jessica Lindström

Avoimet

LKV 1 Gothic Stud Sunset Rose 95,5p om. Riikka Pääkkönen

LKV 2 Royal’s Kiss 95,5p om. Matilda Peltohuikko

LKV 3 PET CH Sunny’s Christmas Alphabet 95p om. Elina Ruha

LKV 4 Mystical Peanut Butter Cup 94,5p om. Kirsi Hellsten

Seniorit

LKV 1 PET CH Willow’s Wild Thing 94,5p om. Robert Granström

Veteraanit

LKV 1 Santaharjun Aideen 95p om. Robert Granström