Orimattila 17.9.2016

Ulkomuototuomareina toimivat Michael Osterman sekä Jörn Schmidt Tanskasta. Pet-tuomarina toimi Tiina Polo.

bis_orimattila

BIS 1  Harakirin Eddy, hermeliini 96p om. Heidi Karonen

BIS 2 Onnimannin Nuppu, perle-egern 95,5p om. Arnevi Kittamaa

BIS 3 Mafia’s Sandor, venäläinen 95p om. Veera Semi

BIS 4 Semiramise Jaguar, rex 95p om. Johanne Koivunen

BIS 5  Lumshedens Samuel, rex 95p om. Teemu Lindroos

BIS 6  Töminän Sisu, kääpiöluppa 95p om. Saija Kulhelm

BIS 7 SWE& FIN MVA GG-15 Blaxtorps Roy, kääpiöjänis 95p om. Hannele & Marjaana Hokkanen

 

Paras juniori: Onnimannin Nuppu, perle-egern 95,5p om. Arnevi Kittamaa

Paras veteraani: Riemuloikan Tyyrpuuri, kääpiöluppa 93,5p om. Marika Tehikoski

Paras M-ryhmä: perle-egern 94,5p om. Arnevi Kittamaa

Paras juniorinäytteilleasettaja: Saija Kulhelm

 

Rotunsa parhaat ja palkitut:

Belgianjätti

ROP Rentukka 93,5p om. Mia Karvinen

Ranskanluppa

ROP Dennis 93p om. Jenni Paajanen

Rex

ROP SERTI Birchen Kaapo 95p om. Johanne Koivunen

SERTI Lumshedens Samuel, Semiramise Jaguar

KUMA Al Nair Al Kent, Seikkailija Dora, Koka Viru Valge**, Birchen Mars, Birchen Henrik VIII

Perle-egern

ROP SERTI Onnimannin Nuppu 95,5p om. Arnevi Kittamaa

KUMA Onnimannin Niiskuneiti

Tan

ROP KUMA Bravo Oliver 94p om. Hannele ja Marjaana Hokkanen

Venäläinen

ROP SERTI Mafia’s Sandor 95p om. Veera Semi

KUMA Mafia’s Juno*, Mafia’s Opussum, Mafia’s Memfi

Pienirex

ROP KUMA Mintaka 94,5p om. Nea Laaksonen

KUMA Savannas Jaquinto

Kääpiöluppa

ROP SERTI Töminän Sisu 95p om. Saija Kulhelm

KUMA Isokäenrieska

Leijonanharjas

ROP KUMA Isvinds Belize 94p om. Elina Lustig

KUMA Isvinds Ådi

Hermeliini

ROP SERTI Harakirin Eddy 96p om. Heidi Karonen

SERTI Felix

KUMA Harakirin Glitter Girl*

Kääpiöjänis

ROP SERTI FIN MVA GG-15 Blaxtorps Roy 95p om. Hannele ja Marjaana Hokkanen

KUMA Incredible Ironman,  Impossible Question, Sauruksen Starfighter, Just Moment, Just Do It, Blaxtorps Snow Ball, Lintutarhan Tasmiina

PET-luokan tulokset: 

ppk1_kani

 

PPK 1 PETGG-16 Laiboa, ristetys 94p om. Paula Kivikko

PPK 2 Chocolade, leijonaluppa 94p om. Emilia Viemerö

PPK 3 Töminän Sisu, kääpiöluppa 94p om. Saija Kulhelm

PPK 4 Onnimannin Pontus, perle-egern 94p om. Onni ja Tuomas Niemelä

PPK 5 Onnimannin Mymmeli, kääpiöluppa 94p  om. Onni ja Tuomas Niemelä

PPK 6 GG-13 Sir James Bond, englanninscheck 93,5p om. Sanni Sirén

 

Tuomarin suosikit:

Naaaras: Lintutarhan Nöpönenä om. Suvi Saarelainen
Uros: Mauno om. Siina Karvinen
Tuomarin tsemppipalkinto: Töminän Limppari om. Suvi Saarelainen

 

Parhaat junorinäytteilleasettajat:

  1. Onni ja Tuomas Niemelä
  2. Nea Laaksonen
  3. Alissa Viemerö
  4. Tiitu Koivunen

 

Kunniamaininnat:

5-pisteen kohdat:

Darude om. Jenni Untinen
Dunludd’s Babbler om. Jenni Untinen
Werneri Wagawa om. Pia Viemerö
VLK-15 Miss You Nights om. Sanni Sirén
Chocolade om. Emilia Viemerö
Töminän Sisu om. Saija Kulhelm
Onnimannin Mymmeli om. Onni ja Tuomas Niemelä
Suika om. Jenni Untinen
Princessa om. Jenni Untinen
Dunludd’s Bubble om. Jenni Untinen

Käsiteltävyys:

Blue Aster om. Nea Laaksonen
Japanise Stich om.  Emilia Viemerö

Puhtaat tassut ja häntä:

GG-13 Sir James Bond om. Sanni Sirén

Lihasmassa:

Bond om. Heidi Kallonen-Seppälä
Ukkeli Toivonen om. Pia Viemerö
Pawhill’s Cissu om. Nea Laaksonen

 

Luokkavoittajat:

Urokset:

Baby

LKV 1 Onnimannin Pontus,  perle-egern 94p om. Onni ja Tuomas Niemelä

Nuoret

LKV 1 Dunludd’s Babbler, pienirex 92,5p om. Jenni Untinen

Avoimet

LKV 1 Chocolade, leijonaluppa 94p om. Emilia Viemerö

LKV 2 Töminän Sisu, kääpiöluppa 94p om. Saija Kulhelm

LKV 3 Inkivääri, kääpiöluppa 93,5p om. Saija Kulhelm

Seniorit

LKV 1 Laiboa, ristetys 94p om. Paula Kivikko

Naaraat:

Baby

LKV 1 Karma, pienirex 93,5p om. Nea Laaksonen

Nuoret

LKV 1 Onnimannin Mymmeli, kääpiöluppa 94p  om. Onni ja Tuomas Niemelä

LKV 2 June, belgianjätti 93,5p om. Linda Sarpila

Avoimet

LKV 1 Donitsi von Czoclid, risteytys 92p  om. Alissa Viemerö

Seniorit

LKV 1 Puppe, hermeliini 92p om. Nora Plym