Orimattila 18.1.2020

BIS 1 Kotirannan Hades, sininenwiener 95,5p om. Maija Nieminen

BIS 2 Kukamuumuka Just Ina, alaska 95p om. Terhi Järvinen

BIS 3 Kotirannan Ares, sininenwiener 95p om. Maija Nieminen

BIS 4 Mafia’s Federico, venäläinen 95p om. Veera Semi & Hannele Salo

BIS 5 Töminän Kabanossi, kääpiöluppa 95p om. Jenni & Jussi-Petteri Saarimaa

BIS 6 FIN MVA Royal’s Viper, hermeliini 95p, om. Jenni & Jussi-Petteri Saarimaa

BIS 7 Hiekkarinteen Michelle, kääpiöluppa 95p om. Anu Könönen

 

Paras nuori: Grasshopper India, suurihopea 95p om. Kati Lehti

Paras veteraani: FIN MVA Hops-Ontop’s Rum Shot, hermeliini 95p, om. Jenni & Jussi-Petteri Saarimaa

Paras juniorinäytteilleasettaja: Sini Winqvist

 

Roturyhmien parhaat:

Paras jättirotu: Utopian Nam-Nam, belgianjätti 95p om. Mari Winqvist

Paras suurirotu: Kotirannan Hades, sininenwiener 95,5p om. Maija Nieminen

Paras poikkeavaturkkinen: Tuulitukan Neiti Napakymppi, leijonanharjas 95p om. Satu Sivén

Paras keskisuuri: GG-19 Schokokuss*, pienisaksanluppa 95p om. Jenni & Jussi-Petteri Saarimaa

Paras pienirotu: Mafia’s Federico, venäläinen 95p om. Veera Semi & Hannele Salo

Paras kääpiörotu: Töminän Fariini*, kääpiöluppa 95,5p om. Marjut Nokelainen

 

Orimattila ulkomuotoluokan luettelo pisteillä

 

Rotunsa parhaat ja palkitut:

Belgianjätti

ROP SERTI Utopian Nam-Nam 95p om. Mari Winqvist

KUMA Utopian Roll

Saksanjättischeck

ROP Sunflower’s Lucky Star 93p om. Janita Jasmavaara

Ranskanluppa

ROP KUMA Kotirannan Suppo 94p om. Maija Nieminen

Suurihopea

ROP SERTI Hercules** 95p om. Kati Lehti

SERTI Grasshopper India, Kukamuumuka Star Is Born, Gretel

KUMA Grasshopper Devastation,  Backegårdens Chili, Hänsel, Stormyrans Josefine

Sininenwiener

ROP SERTI Kotirannan Hades 95,5p om. Maija Nieminen

SERTI Kotirannan Kronos, Kotirannan Ares

KUMA Kotirannan Theia

New Zealand Red

ROP SERTI Kukamuumuka Beetroot 95p om. Terhi Järvinen

KUMA Sertiboy, Schabbit’s Scilla

Wiener

ROP KUMA Allis 94,5p om. Tiina Vittaniemi

KUMA Grasshopper Tibet, Hanz Grasshopper Mistletoe Marble

Satiini

ROP KUMA Picantto’s Oakland 94,5p om. Hannele & Marjaana Hokkanen

Rex

ROP KUMA Elvi 94p om. Rosanna Salminen

Alaska

ROP SERTI Kukamuumuka Just Ina 95p om. Terhi Järvinen

KUMA Macho, Affe’s Rafaello, Kukamuumuka Making Attention, Kukamuumuka Mystic Falls, Kukamuumuka Multipurpose, Kukamuumuka My First Bitch, Sauruksen End of the Empire

Pienisaksanluppa

ROP SERTI GG-19 Schokokuss* 95p om. Jenni & Jussi-Petteri Saarimaa

KUMA Saltsjö’s Hot Rod

Perle-Egern

ROP KUMA Onnimannin Reino 94,5p, om. Arnevi Kittamaa

KUMA LU-19 Onnimannin Anselmi**, Onnimannin Robin

Pienihopea

ROP Denwen’s Eeta Elvoret 93,5p om. Jonna Hautakangas

Tan

ROP Bravo Orlando 92,5p om. Mari Winqvist

Venäläinen

ROP SERTI Mafia’s Federico 95p om. Veera Semi & Hannele Salo

SERTI Mafia’s Iaetitia

KUMA Mafia’s Guadalupe, Mafia’s Marcyano, Mafia’s Jimbob, Mafia’s Frodo, Mafia’s Rufus, Mafia’s Tazaw, Mafia’s Marimia

Pienirex

ROP KUMA Stormens Felton 94,5p om. Hannele & Marjaana Hokkanen

KUMA Poistuva Pakkanen

Kasmirluppa

ROP Ludentuss’ Gunnel 93,5p om. Tiina Viittaniemi

Kääpiöluppa

ROP SERTI Töminän Fariini* 95,5p om. Marjut Nokelainen

SERTI Hiekkarinteen Mörkö, Willow’s Radium, Willow’s Ruthenium, Willow’s Palladium, Royal’s Helium*, Royal’s Caporusso**, Royal’s Einstein*, Töminän Kabanossi, Norbergs Marciano**, Töminän Cheddar*, Töminän Eetvartti, Töminän Pringles, FIN MVA Töminän Xalmiakkilaku, Töminän Karhunvatukka, Töminän Korvapuusti, Onnimannin Karkki, FIN MVA Hiekkarinteen Madeleine, Hiekkarinteen Diana, Hiekkarinteen Michelle, Hiekkarinteen OsQ

KUMA Willow’s Umtiti, Royal’s Queque, Royal’s I’m A Barbie Girl, Royal’s Orion*, Royal’s Lightning Bolt, Royal’s Ziggety Zap*, Royal’s Quarter, Töminän Herne, Royal’s Octopia*, Royal’s Peach Schnapps, Royal’s Qwin, Willow’s Plutonium, Kolartorpets Smurf, Risto**, Töminän Feta, Töminän Huituvelli*, Töminän Qermavaahto**, Töminän Nakki, Töminän Ituhippi*, Töminän Marsipaani, Töminän Ed**, Royal’s Jagermonster, Hiekkarinteen Dingo, Hiekkarinteen Madonna, Mystical One Sweet World

Leijonaluppa

ROP Lintutarhan Fanerazio 90,5p, om. Suvi Saarelainen

Leijonaharjas

ROP SERTI Tuulitukan Neiti Napakymppi 95p om. Satu Sivén

KUMA Tuulitukan Neiti Tähdenlento

Hermeliini

ROP SERTI FIN MVA Hops-Ontop’s Avenger 95p om. Suvi Komppa

SERTI FIN MVA Hops-Ontop’s Chiron, FIN MVA Hops-Ontop’s Rum Shot, FIN MVA Royal’s Viper, Royal’s Gaia Goddess**, FIN MVA Trollskogens Artic, Taotaon Amaranth, Taotaon Little Love You

KUMA Hops-Ontop’s Keira, FIN MVA Noe Jarl, Jet-Cet’s Taffel, Blåsippans Tipikos***, Blåsippans Point of No Return, Ponteroosan Angelica Sinensis, Mathilda, Rebekka, Lintutarhan Minaroos, Taotaon Quintette

Kääpiöjänis

ROP SERTI Passiongree’s Eyric 95p om. Anette Korhonen

KUMA Blaxtorps Skyfall, FIN MVA English Boy, Passiongree’s Hollowgram, Castaway Petite Sombra

 

 

 

PET-luokan tulokset:

PPK 1 Iltausvan Amadeus, risteytys 95,5 p om. Henna-Maria Kulonen

PPK 2 Onnimannin Namupala, hermeliini 95p om. Arnevi Kittamaa

PPK 3 Töminän Ed**, kääpiöluppa 95p om. Arnevi Kittamaa

PPK 4 Nette, kääpiöluppa 95p om. Jenni Laakso

PPK 5 Blåsippans Sunny Day*, hermeliini 95p om. Sandra Hagel

PPK 6 Sunny, kääpiöluppa 95p om. Rosa Tuovinen

 

Tuomarin suosikki: Blåsippans Forever Yours om. Sandra Hagel

Sihteerin suosikki: Tapani om. Marjaana Hokkanen

Assistentin suosikki: Jet-Cet´s Tananana om. Jaana Vainikka

Paras juniorinäytteilleasettaja: Henna-Maria Kulonen (urokset) ja Rosa Tuovinen (naaraat)

 

MUUT PALKINNOT

Turkki

Vuorikolon Intiaanikesä om. Kirsi Hellsten

Käsiteltävyys

Hop-Ontop´s Avanger**** om. Suvi Komppa

Hiekkarinteen Ässä om. Kirsi Hellsten

Hop-Ontop´s Blackfoot om. Jaana Vainikka

 

Luokkavoittajat:

Urokset:

Nuoret

LKV 1 Onnimannin Vihtori, 94p om. Arnevi Kittamaa

Nuoret

LKV 1 Iltausvan Amadeus, 95,5p om. Henna-Maria Kulonen

LKV 2 Hiekkarinteen Mörkö 94p, om. Elina Lustig

Avoimet

LKV 1 Töminän Ed** 96p, om. Arnevi Kittamaa

LKV 2 PET CH You Never Know 94,5p om. Arnevi Kittamaa

LKV 3 Onnimannin Karkki 94p om. Arnevi Kittamaa

LKV 4 Mystical One Sweet World 94p om. Kirsi Hellsten

LKV 5 Lintutarhan Fanerazio 94p om. Suvi Saarelainen

Seniorit

LKV 1 Teddy Bear 94p om. Charlotte Suonsaari

Veteraanit

LKV 1 Hop-Ontop´s Blackfoot 94,5p Om Jaana Vainikka

Naaraat:

Babyt

LKV 1 Denwen´s Iota Riona 94p om. Jonna Hautakangas

Nuoret

LKV 1 Elviira* 94,5p om. Elina Ruha

Avoimet

LKV 1 Onnimannin Namupala 95p om. Arnevi Kittamaa

LKV 2 Nette 95p om. Jenni Laakso

LKV 3 Blåsippans Sunny Day* 95p om. Sandra Hagel

LKV 4 Sunny 95p  om. Rosa Tuovinen

LKV 5 Lintutarhan Tasmiina 95p om. Anna-Maria Suppola