Orimattila 30.3.2019

Orimattilassa ulkomuototuomareina toimivat Mikko Korhonen ja Marjut Nokelainen. Pet-tuomarina toimi Jenni Saarimaa.

 

BIS 1 Sir Sean Connery , englanninscheck 95p om. Sanni Sirén

BIS 2 Vallby´s Poker Face , pieniwiener 95p om. Susanne ja Paavo Virolainen

BIS 3 Bläki , kääpiöjänis 95p om. Hannele ja Marjaana Hokkanen

BIS 4 Näverhattens Cute Maker, hermeliini 95p om. Susanne ja Paavo Virolainen

BIS 5 Herman, pienihopea 95p om. Kati Lehti

BIS 6 Harakirin Eddy  hermeliini 95p om. Heidi Karonen

BIS 7 LU-19 Bratwurst, pienisaksanluppa 95p om. Jenni ja Jussi-Petteri Saarimaa

 

Paras nuori: Such a Fairy om. Susanne ja Paavo Virolainen

Paras veteraani: Harakirin Eddy om. Heidi Karonen

Paras G-ryhmä: Arnevi Kittamaa 377p

Paras juniorinäytteilleasettaja: Alisa Niemelä

 

Roturyhmien parhaat:

Paras jättirotu: LU-19 Sunflower´s Everything Nice om. Janita Jasmavaara

Paras suurirotu: Hercules, suurihopea 95p om. Kati Lehti

Paras poikkeavaturkkinen: Kvarntorps Zeus 95p, rex om. Mirva Laukkanen

Paras keskisuuri: Kolartorpets Yber 95p, valkoinen maatiainen om. Marjut Nokelainen

Paras pienirotu: Sir Sean Connery 95p, englanninscheck om. Sanni Sirén

Paras kääpiörotu: Näverhattens Cute Maker 95p, hermeliini om. Susanne ja Paavo Virolainen

 

Rotunsa parhaat ja palkitut:

Belgianjätti

ROP Uffe om. Mia Karvinen

Saksanjätticheck

ROP LU-19 Sunflover´s Everything Nice om. Janita Jasmavaara

Ranskanluppa

ROP Orsakullan´s Newman om. Mikko Korhonen

Suurihopea

ROP SERTI Hercules 95p om. Kati Lehti

Sininenwiener

ROP SERTI Antafarm´s Blue Crush 95p om. Maija Nieminen

Hotot
ROP Wille om. Jessica Lindström


New Zealand Red

ROP SERTI Satumainen Saaga 95p om. Krista Cavén

Wiener

ROP SERTI Grasshopper Tibet 95p om. Jaana Vainikka

Satiini

ROP SERTI Picantto´s Leicester** 95p om. Mikko Korhonen

SERTI Picanttos Leicester**, GG-18 Picantto´s Maureen**

Rex

ROP SERTI Kvarntorps Zeus 95p, rex om. Mirva Laukkanen

Belgianjänis

ROP SERTI Torboi 95p om. Jessica Lindström

Reininscheck

ROP Rheinlander om. Mikko Korhonen

Pienisaksanluppa

ROP SERTI LU-19 Bratwurst 95p om. Jenni ja Jussi-Petteri Saarimaa

Perle-egern

ROP LU-19 Onnimannin Anselmi* om. Arnevi Kittamaa

Englanninscheck

ROP SERTI Sir Sean Connery om. Sanni Siren

Pienihopea
ROP SERTI Herman 95p om. Kati Lehti


Tan

ROP Lintutarhan Nana Boy om. Hannele ja Marjaana Hokkanen

Pieniwiener

ROP SERTI Vallby´s Poker Face 95p om. Susanne ja Paavo Virolainen

SERTI Vallby´s Poker Face, Vallby´s Quality Street

Pienirex

ROP SERTI Finley 95p om. Jenni Untinen

Kääpiöluppa

ROP SERTI Töminän Dops** 95p om. Jenni ja Jussi-Petteri Saarimaa

SERTI Töminän Dops**, Risto*, Töminän Zuklaamuna**, Töminän Qermakakku, Töminän Zalmiakkilaku**, FIN MVA GG-17 LU-18 Töminän Öinen Herkkupala, Töminän Ed

 

Hermeliini

ROP SERTI Näverhattens Cute Maker 95p om. Susanne ja Paavo Virolainen

SERTI Näverhattens Cute Maker, Harakirin Eddy, Hagström´s Sangria, Hops-Ontop´s Cobra

 

Kääpiöjänis

ROP SERTI Blaxtorps Agata om. Hannele ja Marjaana Hokkanen

SERTI Blaxtorps Agata, Bläki

 

PET-luokan tulokset:

PPK 1 PET CH Harhakuvan Anthea, pienihopea 96p om. Jonna Hautakangas

PPK 2 Onnimannin Elli, kääpiöluppa 96p om. Arnevi Kittamaa

PPK 3 Onnimannin Helmi, kääpiöluppa 96p om. Reetta Aalto

PPK 4 Sunny’s Ocean Deep, soopeli 96p om. Sanni Sirén

PPK 5 Grasshopper Tiber, wiener 95,5p om. Jaana Vainikka

PPK 6 Willow’s Whirlwind, kääpiöluppa 95,5p om. Robert Granström

 

Tuomarin suosikki: Willow’s Umtiti om. Alisa Niemelä

Sihteerin suosikki: Onnimannin Elli om. Arnevi Kittamaa

Assistentin suosikki: Onnimannin Ihmemies om. Arnevi Kittamaa

Paras juniorinäytteilleasettaja: Alisa Niemelä

 

Rocky Road’s -lahjoituspalkinnot:

Sympaattinen vanhus:
Hottentotin Rekorderlig, om. Robert Granström

Vauhti käpälä:
Huligaani, om. Elina Ruha

 

Grasshopper -lahjoituspalkinnot:

Nöpö nenä: Denwen’s Gamma Arae om. Jonna Hautakangas

Hieno lady: Silver Princess om. Charlotte Suonsaari

Hulivili: Willow’s Umtiti om. Alisa Niemelä

Kauniit silmät: Sugar Cane om. Elina Ruha

SKY -lahjoituspalkinnot:

Sunny’s Somethin Is Goin’ On om. Sanni Sirén

Teddy Bear om. Charlotte Suonsaari

 

Luokkavoittajat:

Urokset:

Nuoret

LKV 1 Onnimannin Ihmemies 95,5p om. Arnevi Kittamaa

LKV 2 Onnimannin Karkki 95p om. Arnevi Kittamaa

Avoin

LKV 1 Willow’s Whirlwind 95,5p om. Robert Granström

Seniorit

LKV 1 Blåsippans Tinder 94,5p om. Charlotte Suonsaari

Naaraat:

Babyt

LKV 1 Sunny’s Christmas Alphabet 95p om. Elina Ruha

Nuoret

LKV 1 Onnimannin Helmi 96p om. Reetta Aalto

Avoimet

LKV 1 PET CH Harhakuvan Anthea 96p om. Jonna Hautakangas

LKV 2 Onnimannin Elli 96p om. Arnevi Kittamaa

Veteraanit

LKV 1 Sunny’s Ocean Deep 96p om. Sanni Sirén

LKV 2 Annabelle 95,5p om. Robert Granström

Veteraanit

LKV 1 Willow’s Tiny Terror 95p om. Robert Granström