Oulu 22.4.2018

Oulussa pidettiin näyttely, jossa ulkomuototuomarina toimi Ville Parviainen sekä pet-tuomarina Sara Parviainen.

 

BIS 1 Antafarm’s Figaro, pienirex 95p om. Jessica Gullblom

BIS 2 Magnus, kääpiöluppa 95p om. Jaana ja Birgitta Tujamo

BIS 3 Hede’s Othello, hermeliini 95p om. Tina Haals

BIS 4 Töminän Hilta, valkoinenmaatiainen 94,5p om. Jaana ja Birgitta Tujamo

BIS 5 Dreamer’s Gianni, hermeliini 94,5p om. Susanna Pääkkö

BIS 6 Lintutarhan Untuva, kääpiöjänis 94,5p om. Maiju Särkiniemi

BIS 7 Veli Huilu, new zealand red 94,5p om. Jaana ja Birgitta Tujamo

 

Paras nuori: Antafarm’s Figaro, pienirex 95p om. Jessica Gullblom

Paras veteraani: Hede’s Othello, hermeliini 95p om. Tina Haals

Paras juniorinäytteilleasettaja: Maiju Särkiniemi

 

Rotunsa parhaat ja palkitut:

New Zealand Red

ROP KUMA Veli Huilu 94,5p om. Jaana ja Birgitta Tujamo

Rex

ROP KUMA Pekka 94p om. Maria Juhala

Valkoinenmaatiainen

ROP KUMA Töminän Hilta 94,5p om. Jaana ja Birgitta Tujamo

Tan

ROP KUMA Hemmo 94p om. Jaana ja Birgitta Tujamo

KUMA Charlie, Bravo Don Juan

Venäläinen

ROP LU-17 Mafia’s Triton** 91,5p om. Maiju Särkiniemi

Pienirex

ROP SERTI Antafarm’s Figaro 95p om. Jessica Gullblom

Kääpiöluppa

ROP SERTI Magnus 95p om. Jaana ja Birgitta Tujamo

KUMA Töminän Räiskäle, Pate, Töminän Ämpäritäynnäkarkkia, Ompun Poika,

Kääpiöscheck

ROP Vihervaaraan Yarami 92,5p om. Sirkka Nuorala

Hermeliini

ROP SERTI Hede’s Othello 95p om. Tina Haals

KUMA Dreamer’s Gianni

Kääpiöjänis

ROP KUMA Lintutarhan Untuva 94,5p om. Maiju Särkiniemi

 

PET-luokan tulokset:

PPK 1 Onnimannin Xilius, hermeliini 95p om. Miia Muikku

PPK 2 Pikkumurun Nuka, kääpiöluppa 94,5p om. Miia Muikku

PPK 3 Belmiina, suurihopea 94p om. Maria Juhala

PPK 4 Vilttitossu, kääpiöluppa 94p om. Jaana Tujamo

PPK 5 Gold Brook’s Geneve, hermeliini 94p om. Iida Seppänen

PPK 6 Santaharjun Teslantessi, kääpiöluppa  94p om. Milla Latvamäki

 

Tuomarin suosikki: Chocolate Kiss om. Venla Ojala

Paras juniorinäytteilleasettaja: Iida Seppänen

 

Kunniamaininnat:

Turkki:

Gold Brook’s Geneve om. Iida Seppänen

Gold Brook’s Gottfried om. Karoliina Tikkanen

Vilttitossu om. Jaana Tujamo

Käsiteltävyys:

Santaharjun Teslantessi om. Milla Latvamäki

Herttainen Hermione om. Milla Latvamäki

Vihervaaraan Yarami om. Sirkka Nuorala

Onnimannin Xilius om. Miia Muikku

Pikkumurun Nuka om. Miia Muikku

Yleiskunto:

Belmiina om. Maria Juhala

Tassut:

Satun Vanny om. Venla Kurikka

5-pisteen kohdat:

Kaapo om. Anu Tegelberg

ExRosaris Jack om. Lilja Wotschke

Gold Brook’s Fulbert the Fearfull om. Karoliina Tikkanen

Guta om. Aada Rantakangas

Gold Brook’s Integrity om. Iida Seppänen

Satun Bernand om. Rantakangas

Satun Saleemi om. Venla Kurikka

Yosemite om. Silja Myllymaa

Satun Vitkina om. Fanni Häggman

Jabarosa om. Karoliina Tikkanen

Neppis om. Anu Tegelberg

Gold Brook’s Jabba om. Miia Muikku

 

 

Luokkavoittajat:

Urokset:

Babyt

LKV 1 Goldbrook’s Jabba, hermeliini 93p om. Miia Muikku

Nuoret

LKV 1 Brookside Lord  Ubley, kääpiöluppa 94p om. Miia Muikku

Avoimet

LKV 1 Onnimannin Xilius, hermeliini 95p om. Miia Muikku

LKV 2 Pikkumurun Nuka, kääpiöluppa 94,5p om. Miia Muikku

Seniorit

LKV 1 Kaapo, kääpiöluppa 94p om. Anu Tegelberg

Naaraat:

Baby

LKV 1 Jabarosa, hermeliini 94p om. Karoliina Tikkanen

Nuoret

LKV 1 Belmiina, suurihopea  94p om. Maria Juhala

Avoimet

LKV 1 Herttainen Hermione, rex 94p om. Milla Latvamäki

LKV 2 Satun Vanny, kääpiöluppa 93,5p om. Venla Kurikka

Seniorit

LKV 1 Santaharjun Teslantessi, kääpiöluppa 94p om. Milla Latvamäki