Outokumpu 3.12.2016

Outkokummun näyttely pidettiin Outokummun vanhassa kaivoksessa maan sisässä. Ulkomuototuomarina toimi Erik Piihl Tanskasta ja pet-tuomarina toimi Annina Laakkonen.

 

BIS 1  Bravo ZZ Top, tan 96p om. Outi Virtanen

BIS 2 Olivianan Karkkilakko, venäläinen 95,5p om. Saana Randén

BIS 3 Sauruksen Darth Tyranus, alaska 95,5p om. Annina Laakkonen

BIS 4 Vihervaaran Hilma, perle-egern 95p om. Anne Lähdesmäki

BIS 5  Birchen Kaapo, rex 95p om. Johanne Koivunen

BIS 6  Vihervaaran Rahkasammal, perle-egern 95p om. Anne Lähdesmäki

BIS 7 Nurinkurin Heinäzirkka, kääpiöluppa 95p om. Minea Sirviö

 

Paras juniori: Olivianan Karkkilakko, venäläinen 95,5p om. Saana Randén

Paras veteraani: Olivianan Validi, venäläinen 91p om. Saana Randén

Paras juniorinäytteilleasettaja: Minea Sirviö

 

Rotunsa parhaat ja palkitut:

Belgianjätti

ROP Peppermint 90p om. Jaana & Birgitta Tujamo

New Zealand Red

ROP Last Centurion 91,5p om. Perhe Parviainen

Rex

ROP SERTI Birchen Kaapo* 95p om. Johanne Koivunen

SERTI Koka Viru Valge**

KUMA Koka Julius

Alaska

ROP SERTI Sauruksen Darth Tyranus 95,5p om. Annina Laakkonen

Perle-egern

ROP SERTI Vihervaaran Hilma 95p om. Anne Lähdesmäki

SERTI Vihervaaran Rahkasammal

KUMA Vihervaaran Ökärsämö, Vihervaaran Xamuli

Schwarzgrannen

ROP KUMA Vihervaaran Benji 94p om. Anne Lähdesmäki

Sachsengold

ROP Nefertiti 92p om. Saila Heiskanen

Tan

ROP SERTI Bravo ZZ Top 96p om. Outi Virtanen

KUMA Aquabunny’s Quiz, Bravo  Roby*, Bravo Corvette, Bravo Bonbon, Kössi, Bravo Enya

Venäläinen

ROP SERTI Olivianan Karkkilakko 95,5p om. Saana Randén

KUMA Olivianan Kertolasku

Kääpiöluppa

ROP SERTI Nurinkurin Heinäzirkka 95p om. Minea Sirviö

KUMA Töminän Ölllimelli, Nurinkurin Mozzarella, Vihervaaran Pontus, Vihervaaran Pinja, Vihervaaran Eliisa

Hermeliini

ROP KUMA Ib 94,5p om. Anne Lähdesmäki

KUMA Benny

Kääpiöjänis

ROP Sauruksen Bzz-Bzz-Bzz 92,5p om. Annina Laakkonen

 

PET-luokan tulokset: 

PPK 1 Tupunan Hupi, leijonanharjas 95p om. Vilma ja Venla Nisonen

PPK 2 Jade, tan 94,5p om. Birgitta ja Jaana Tujamo

PPK 3 Adele, risteytys 94,5p om. Heidi Niskanen

PPK 4 Olivianan Instruktiivi, venäläinen 94p om. Jonne Miettinen

PPK 5 Birchen Lemmus, risteytys 94p om. Tiitu Koivunen

 

Tuomarin suosikki: Jasper om. Tarja Surakka
Sihteerin suosikki: Pricilla om. Sari Suvikunnas

Paras juniorinäytteilleasettaja: Vilma ja Venla Nisonen

 

Erikoismaininnat:

”Minä olen tähti ja tiedän sen!”
Jade om. Birgitta ja Jaana Tujamo

”Mister Julmat Kulmat”
Olivianan Instruktiivi om. Jonne Miettinen

”Persoonallinen kaunistus”
Birchen Lemmus om. Tiitu Koivunen

Kunniamaininnat:

5-pisteen kohdat:

Tahvo om.Janika Räsänen
Aquabunny’s Walker om. Iina Havukainen
Olivianan Instruktiivi om. Jonne Miettinen
Olivianan Ähäkutti om. Iida Rouhiainen
Pricilla om. Sari Suvikunnas
Iiris om. Birgitta & Jaana Tujamo
Magee Dumle om. Nico Kokkonen
Aamu-Usva om. Janika Räsänen
Tupunan Hupi om. Vilma ja Venla Nisonen

Käsiteltävyys:

Olivianan Instruktiivi om. Jonne Miettinen
Nurinkurin Heinäzirkka om. Minea Siviö

Puhtaat tassut:

DJ Rabbit om. Birgitta & Jaana Tujamo
Aamu-Usva om. Janika Räsänen

Yleiskunto:

DJ Rabbit om. Birgitta & Jaana Tujamo
Aquabunny’s Walker om. Iina Havukainen

Turkki:

Camilla om. Heidi Niskanen

 

Luokkavoittajat:

Urokset:

Nuoret

LKV 1 Birchen Lemmus 94p om. Tiitu Koivunen

LKV 2 Sulo 94p om. Jaana ja Birgitta Tujamo

Avoimet

LKV 1 Tahvo 94p om. Janika Räsänen

Seniorit

LKV 1 Olivianan Instruktiivi, 94p om. Jonne Miettinen

Naaraat:

Nuoret

LKV 1 Adele 94,5p om. Heidi Niskanen

LKV 2 Jade 94,5p om. Birgitta & Jaana Tujamo

Avoimet

LKV 1 Tupunan Hupi 95p om. Venla ja Vilma Nisonen

LKV 2 Magee Dumle 93,5p om. Nico Kokkonen

Seniorit

LKV 1 Iisoppi 93,5p  om. Iina Havukainen