Pori GG-2018, ulkomuotoluokka 20.10.2018

Porissa pidettiin vuotuinen GG-2018 näyttely. Ulkomuototuomareina toimivat Kjell Carnbrandt, Stefan Ferlund ja Eva-Lena Löhndal Ruotsista. Näyttelyn yhteydessä pidettiin koulutustilaisuus suomalaisille ulkomuototuomareille.

 

BIS.JPG

 

BIS 1 GG-18 Taotaon Just Tell Me, hermeliini 95,5p om. Susanne & Paavo Virolainen

BIS 2 GG-18 Bläki, kääpiöjänis 95,5p om. Hannele & Marjaana Hokkanen

BIS 3 GG-18 Picantto’s Maureen*, satiini 95p om. Mikko Korhonen

BIS 4 GG-18 Bravo Aston, tan 95p om. Outi Virtanen

BIS 5 LU-18 Sunflower´s Rico, saksanjättischeck 95p om. Janita Jasmavaara

BIS 6 Vihervaaran Bea, hermeliini 95p om. Anne Lähdesmäki

BIS 7 Zipajas**, hermeliini 95p om. Susanne & Paavo Virolainen

 

Paras nuori: Harakirin Chester, hermeliini 95p om. Heidi Karonen

Paras veteraani:Royal’s Joytoy*, kääpiöluppa 94,5p om. Jenni & Jussi-Petteri Saarimaa

Paras G-ryhmä: Arnevi Kittamaa 377,5p

Paras M-ryhmä: wiener 94,5p  om. Jessica Lindström

Paras juniorinäytteilleasettaja: Sini Winqvist

 

Roturyhmien parhaat:

Paras jättirotu: GG-18 Sunflower’s Dansing Queen, saksanjättischeck 94p om. Janita Jasmavaara

Paras suurirotu: GG-18 Catassica’s Cotton Candy, wiener 95p om. Jessica Lindström

Paras poikkeavaturkkinen: GG-18 Picantto’s Maureen*, satiini 95p om. Mikko Korhonen

Paras keskisuuri: GG-18 Elisa, alaska 95p om. Sini Winqvist

Paras pienirotu: GG-18 Bravo Aston, tan 95p om. Outi Virtanen

Paras kääpiörotu: GG-18 Taotaon Just Tell Me, hermeliini 95,5p om. Susanne & Paavo Virolainen

 

Kiertopalkinnot:

Paras pohojalainen / Amazing – Ulla Järvinen
Vihervaaran Bea, hermeliini 95p om. Anne Lähdesmäki

Paras hopeanvärinen naaras / Grasshopper -Kati Lehti
GG-18 Grasshopper Talvihalla, suurihopea 94,5p om. Kati Lehti

Paras hopeanvärinen uros / Grasshopper – Kati Lehti
Erkki, suurihopea 94,5p om. Terhi Järvinen

Paras jalostusryhmä / Grasshopper – Kati Lehti
Sini Winqvist 375,5p

Paras jätti- tai suurirotuinen kani / Lintutarhan – Hannele Hokkanen
GG-18 Catassica’s Cotton Candy 95p om. Jessica Lindström

Paras Suomessa syntynyt ranskanluppa / Lintutarhan – Hannele Hokkanen
GG-18 Blue Moon 94p om. Maija Nieminen

Paras nuori hermeliini / Onnimannin – Arnevi Kittamaa
Harakirin Chester 95p om. Heidi Karonen

Paras nuori kääpiöluppa / Onnimannin – Arnevi Kittamaa
Royal’s Evolution 94p om. Jenni & Jussi-Petteri Saarimaa

Paras kuviollinen rotu / Picantto’s –  Mikko Korhonen
GG-18 Bravo Aston, tan 95p om. Outi Virtanen

Paras yksivärinen kääpiörotuinen / Sauruksen – Annina Laakkonen
GG-18 Taotaon Just Tell Me, hermeliini 95,5p om. Susanne & Paavo Virolainen

Paras vanhin veteraani / SKY Uusimaa
Royal’s Joytoy*, kääpiöluppa 94,5p om. Jenni & Jussi-Petteri Saarimaa

Paras kääpiöluppa / Touhutassun –  Jaana-Kaisa Kekki
GG-18 Töminän Walkopippuri** 94,5p om. Jenni & Jussi-Petteri Saarimaa

Paras juniorinäytteilleasettaja / Utopian – Mia Karvinen
Sini Winqvist, alaska 95p

 

Rotunsa parhaat ja palkitut:


Belgianjätti

ROP KUMA GG-18 Utopian Tauno Palo 94p  om. Mia Karvinen

Saksanjättischeck

ROP KUMA GG-18 Sunflower’s Dansing Gueen 94p  om. Janita Jasmavaara

VSP KUMA Kotirannan Dalia 94p  om. Maija Nieminen

Ranskanluppa

ROP KUMA GG-18 Blue Moon 94p  om. Maija Nieminen

VSP KUMA Kotirannan Dalia 94p  om. Maija Nieminen

Suurihopea

ROP KUMA GG-18 Grasshopper Talvihalla 94,5p  om. Kati Lehti

VSP KUMA Erkki 94,5p  om. Terhi Järvinen

KUMA Silverstjärans Kungsörn, Grasshopper Tuiskutukka, Grasshopper Bakuto,
Grasshopper Fuji, Grasshopper Faith

Sininenwiener

ROP KUMA GG-18 Antafarm’s Affinity 94p  om. Maija Nieminen

VSP Paavo 93,5p  om. Terhi Järvinen

New Zealand Red

ROP GG-18 Aquabunny’s Kilburn 92p  om. Perhe Parviainen

Wiener

ROP SERTI GG-18 Catassica’s Cotton Candy 95p om. Jessica Lindström

VSP KUMA Mr. Holland 94,5p om. Jessica Lindström

Satiini

ROP SERTI GG-18 Picantto’s Maureen* 95p om. Mikko Korhonen

VSP KUMA Picantto’s Reindeer 94,5p om. Mikko Korhonen

KUMA Eugen*

Rex

ROP KUMA FIN MVA GG-18 Nipsu’s Starin Al Nair Al Kent 94,5p om. Teemu Lindroos

VSP Diandra 93,5p om. Mirva Laukkanen

Belgianjänis

ROP KUMA GG-18 Muffin 94p om. Jessica Lindström

VSP Catassica’s Smultron 91p om. Jessica Lindström

KUMA Lamborghini

Alaska

ROP SERTI GG-18 Elisa 95p om. Sini Winqvist

VSP KUMA NCH Lyshaug’s Who’s Talking 94,5p om. Susanne & Paavo Virolainen

KUMA Affe’s Rafaello, Macho

Perle-egern

ROP SERTI GG-18 Onnimannin Anneli 95p om. Arnevi Kittamaa

VSP KUMA Onnimannin Verneri 94,5p om. Lydia Latvala

KUMA Onnimannin Aino, Vihervaaran Janus, Vihervaaran Taika

Englanninscheck

ROP SERTI GG-18 Sunny’s Butterfly Kisses 95p om. Sanni Sirén

VSP KUMA Onnimannin Verneri 94,5p om. Lydia Latvala

KUMA LU-17 GG-17 Lady Diana**

Pienihavanna

ROP KUMA GG-18 Taotaon Ofelia 94p om. Susanne & Paavo Virolainen

Hollantilainen

ROP KUMA LU-18 Skogsbackens 4238  94,5p om. Elina Back

VSP KUMA Skogsbackens 7266 94p om. Elina Back

Pienihopea

ROP KUMA GG-18 Affe’s Silver Bride 94,5p om. Kati Lehti

VSP LU-18 Royal’s Toylord Toffee 90,5p om. Jonna Hautakangas

Tan

ROP SERTI GG-18 Bravo Aston 95p om. Outi Virtanen

KUMA FIN MVA Aquabunny’s Xtreme, FIN MVA Bravo Chrysler, FIN MVA VV-17 Bravo Corvette, Bravo Brassy Brat, Bravo Eminem

Venäläinen

ROP GG-18 Mafia’s Triton 92,5p om. Miina Särkiniemi

Soopeli

ROP GG-17 GG-18 Sunny’s Slow Rivers 92,5p om. Sanni Sirén

Pienirex

ROP KUMA GG-18 Antafarm’s Figaro 94,5p om. Jessica Gullblom

Kääpiöluppa

ROP KUMA GG-18 Töminän Walkopippuri 94,5p om. Jenni & Jussi-Petteri Saarimaa

VSP KUMA Töminän Dops 94,5p om. Jenni & Jussi-Petteri Saarimaa

KUMA Onnimannin Carlos, Onnimannin Christiina, Onnimannin Zulo Omenamies, Royal’s Joytoy*, Royal’s Orion, Royal’s Whimsical, Royal’s Evolution

Kääpiöscheck

ROP KUMA GG-18 Omenatarhan Aava 94p om. Mari-Tuuli Saunala

VSP Omenatarhan Dacian 92,5p om. Mari-Tuuli Saunala

Hermeliini

ROP SERTI GG-18 Taotaon Just Tell Me 95,5p om. Susanne & Paavo Virolainen

VSP SERTI Taotaon Easy 95p om. Susanne & Paavo Virolainen

SERTI Harakirin Chester, Onnimannin Wilhelmiina, Zipajas**, Taotaon Easy, Taotaon Just For Me, Lars, Vihervaaran Bea, Vihervaaran Qustaa

KUMA Harakirin Beauty Queen, PET CH Onnimannin Oliver, GG-17 Onnimannin Wiljami*, Silverstjärnans Grumpe*, Frode, Vihervaaran Murtaugh, Vihervaaran Patricia, Vihervaaran Pamela, Vihervaaran Pamela, Vihervaaran Queen, LU-18 NightMary’s Too Perfect**

Kääpiöjänis

ROP SERTI SERTI GG-18 Bläki 95,5p om. Hannele ja Marjaana Hokkanen

VSP KUMA Lintutarhan Untuva*** 94,5p om. Miina Särkiniemi

KUMA Blaxtorp’s Agata***