Sipoo 13.1.2018

Sipoossa pidettiin vuoden ensimmäinen näyttely. Ulkomuototuomareina toimivat Marjut Nokelainen ja Susanna Tuominen sekä pet-tuomarina toimi Vilja Varis.

 

BIS 1 Picantto’s Kashmir, wiener 95,5p om. Mikko Korhonen

BIS 2 FIN MVA Töminän Öljypannu, kääpiöluppa 95,5p om. Jenni & Jussi-Petteri Saarimaa

BIS 3 Hops-Ontop’s Rum Shot**, hermeliini 95,5p om. Jenni & Jussi-Petteri Saarimaa

BIS 4 Picantto’s Tweed***, satiini 95p om. Mikko Korhonen

BIS 5 Grasshopper Sandshell*, suurihopea 95p om. Kati Lehti

BIS 6 Berry White, angora 95p om. Taina Järvi-Indrén

BIS 7 Töminän Grandi, kääpiöluppa 95p om. Marjut Nokelainen

 

Paras nuori: Indigo, suurihopea 95p om. Jessica Lindström

Paras veteraani: FIN MVA Töminän Öljypannu, kääpiöluppa 95,5p om. Jenni & Jussi-Petteri Saarimaa

Paras M-ryhmä: leijonanharjas 95p om. Karina Kyntöaho

Paras juniorinäytteilleasettaja: Sini Winqvist

 

Kiertopalkinnot:

Mirja Säynäjoki / Apilaniityn Millenium -malja, paras suomessa syntynyt:
Picantto’s Kashmir, wiener 95,5p om. Mikko Korhonen

Anne Mäkitalo / Silverado’s – paras kääpiöluppa:
FIN MVA Töminän Öljypannu, kääpiöluppa 95,5p om. Jenni & Jussi-Petteri Saarimaa

 

Rotunsa parhaat ja palkitut:


Belgianjätti

ROP SERTI Utopian Nam-Nam 95p om. Sini Winqvist

KUMA Ulla, Rocky Road’s Panzerfaust, Rocky Road’s Faustpatrone

Ranskanluppa

ROP SERTI Picantto’s Odense 95p om. Mikko Korhonen

Suurihopea

ROP SERTI Indigo 95p om. Jessica Lindström

SERTI Grasshopper Sandshell*

KUMA Grasshopper Moonbeam, Impossible, Ivory

New Zealand Red

ROP KUMA Porkkanamaan Spaceball 94p om. Riitta Oksanen

Wiener

ROP SERTI Picantto’s Kashmir 95,5p om. Mikko Korhonen

KUMA Popcorn, NinjaGo

Suurisoopeli

ROP KUMA Fancy Pants 94,5p om. Jessica Lindström

Angora

ROP SERTI Berry White 95p om. Taina Järvi-Indrén

KUMA Bella

Satiini

ROP SERTI Picantto’s Elche 95p om. Mikko Korhonen

SERTI Picantto’s Tweed**

KUMA Picantto’s Leicester**, Picantto’s Tasmania*

Rex

ROP Birchen Vittorio Monti 93,5p om. Johanne Koivunen

Valkoinenmaatiainen

ROP SERTI Töminän Harri 95p om. Mirka Maaniitty

KUMA Töminän Xoile

Sallander

ROP SERTI GG-17 Picantto’s Babylon** 95p om. Mikko Korhonen

KUMA Picantto’s Hamina*

Alaska

ROP SERTI Macho* 95p om. Sini Winqvist

KUMA Sauruksen Darth Isac, Matti, Elisa

Englanninscheck

ROP  KUMA GG-17 LU-17 Lady Diana** 94p om. Sanni Sirén

Pienihavanna

ROP SERTI Taotaon You Made My Day* 95p om. Jenni & Jussi-Petteri Saarimaa

Pienihopea

ROP KUMA Royal’s Toylord Toffee 94,5p om. Jenni & Jussi-Petteri Saarimaa

Tan

ROP KUMA Bravo Magic Superstar 94,5p om. Hannele & Marjaana Hokkanen

Pienirex

ROP KUMA Rocky Road’s KitKat 94p om. Marissa Salonen

Kääpiöluppa

ROP SERTI FIN MVA Töminän Öljypannu 95,5p om. Jenni & Jussi-Petteri Saarimaa

SERTI Töminän Xuklaamuro, Royal’s Wise Portia, GG-17 Töminän Öinen Herkkupala***, Töminän Noitapilli*, Töminän Öinen Pikkupurtava, Töminän Grandi, Hiekkarinteen Ninja**, Töminän Zokolaati

KUMA Royal’s Xtreme Rainbow, Töminän Walkopippuri*, Royal’s Zhahwaniah, Royal’s Watagatapitusberry*, Royal’s A Million Dollar Baby, Töminän Muffinssi, Töminä Rinkeliritari*, Töminän Amerikankeksi, Töminän Felix, Töminän Aprikoosimousse, Hiekkarinteen Iisak**, Akseli Pölykapseli

Leijonaluppa

ROP Delfoin Paris 93,5p om. Mirka Maaniitty

Leijonanharjas

ROP KUMA Tuulitukan Neiti Leppäkerttu 94,5p om. Satu Sivén

Hermeliini

ROP SERTI Hops-Ontop’s Rum Shot** 95,5p om. Jenni & Jussi-Petteri Saarimaa

SERTI FIN MVA Hops-Ontop’s Pitbull

KUMA Royal’s Jackpot

Kääpiöjänis

ROP SERTI Lintutarhan Alfred 95p om. Mirka Maaniitty
KUMA Lintutarhan Tasmiin, FIN MVA Blaxtorps Snowball

 

PET-luokan tulokset:

PPK 1 Black Pearl, angora 95p om. Olivia Indrén

PPK 2 Blåsippans Oblivion, hermeliini 95p om. Janina Klawér

PPK 3 Hurmukan Zorro, leijonanharjas 95p om. Olivia Indrén

PPK 4 Blåsippans Angelina, risteytys 95p om. Janina Klawér

PPK 5 Annabelle, kääpiöluppa 94,5p om. Robert Granström

PPK 6 Hottentotin Rekorderlig, kääpiöluppa 94,5p om. Robert Granström

 

Tuomarin suosikki: Hempyölin Helmiina, om. Suvi Saarelainen

Sihteerin suosikki: Onni Kymppitonni, om. Sanni Sirén

Paras juniorinäytteilleasettaja: Olivia Indrén

 

Muut palkinnot:
Hurmaava eläkeläinen:            Ruusun-nuppu, om. Charlotte Suonsaari
Päivän paras turkki:                 Mustikkametsän Ulappakiislanen, om. Peppi Tuhkasaari
Rento reiska:                              Teddy Bear, om. Charlotte Suonsaari
Päivänsäde:                                Puff, om. Siina Karvinen
                                                      Lintutarhan Belle, om. Hannele Hokkanen
Totinen viilipytty:                      Houdini’s Manhattan Memories, om. Annamaria Suppala
Villivekara:                                 Sunny’s First Date, om. Sanni Sirén
Herkkusuu:                                 Kino, om. Tiitu Koivunen
Söpö pirpana:                             Hopeakuun Alaniini, om. Mona & Katja Escher
Pullaposki:                                  Popcorn, om. Jessica Lindström
Catwalk -kani:                            Tringa’s Sähköjänis, om. Manja Hämäläinen
Hyvä yleiskunto:                        Fager, om. Minna Keltto & Niina Lätti
Rokkitukka:                                Welda, om. Noora Alander
Päivän luppa:                             Töminän Oboy*, om. Kirsi Hellsten

 

Luokkavoittajat:

Urokset:

Baby

LKV 1 Jungkook 93p om. Sonja Salmi

Nuoret

LKV 1 Varjoyrtin Liito-Orava 94p om. Saaga Ruosaari

LKV 2 Willow’s Whirlwind 94p om. Robert Granström

Avoimet

LKV 1 Blåsippans Oblivion 95p om. Janina Klawér

LKV 2 Hurmukan Zorro 95p om. Olivia Indrén

LKV 3 Eloisan Onni Kymppitonni 94p om. Sanni Sirén

Seniorit

LKV 1 Töminän Limppari 93p om. Suvi Saarelainen

Naaraat:

Nuoret

LKV 1 Black Pearl 95p om. Olivia Indrén

Avoimet

LKV 1 Blåsippans Angelina 95p om. Janina Klawér

LKV 2 Myy 94p om. Ida Pettersson

LKV 3 Lintutarhan Tasmiin 94p om. Annamaria Suppala

Seniorit

LKV 1 Annabelle 94,5p om. Robert Granström

Veteraanit

LKV 1 Hottentotin Rekorderlig 94,5p om. Robert Granström