Viiala Suomi 100-näyttely 25.11.2017

Viialassa pidettiin Suomi 100-näyttely. Ulkomuototuomareina toimivat Snorre Jacobden ja Per-Egil Hagen Norjasta sekä Ville Parviainen ja Mikko Korhonen Suomesta. Pet-tuomareina toimivat Vilja Varis ja Jenni Saarimaa. Kaneja oli ilmoitettu paljon ennakkoon, uml-kaneja oli 255 kpl ja pet-kaneja oli 71kpl.

 

BIS 1  You Never Know, kääpiöluppa 96p  om. Arnevi Kittamaaa

BIS 2 Hagström´s Double Damage, hermeliini 96p  om. Susanne ja Paavo Virolainen

BIS 3 Aquabunny´s Xtreme, tan 96p  om. perhe Parviainen

BIS 4 Taotaon Zhaon, hermeliini 96p  om. Susanne ja Paavo Virolainen

BIS 5 Frida, perle-egern 95,5p  om. Anne Lähdesmäki

BIS 6 Lady Diana, englanninscheck 95,5p  om. Sanni Sirén

BIS 7 You Never Know, kääpiöluppa 96p  om. Arnevi Kittamaa

 

Roturyhmien parhaat:

Paras jättirotu: Ulla, belgianjätti 95p  om. Mia Karvinen

Paras suurirotu: FIN MVA Grasshopper Proteus, suurihopea 95p  om. Kati Lehti

Paras poikkeavaturkkinen: Nuka, pienirex 95,5p  om. Ada Laaksonen

Paras keskisuuri: Macho, alaska 95,5p  om. Sini Winqvist

Paras pienirotu: Aquabunny´s Xtreme, tan 96p  om. perhe Parviainen

Paras kääpiörotu: You Never Know, kääpiöluppa 96p  om. Arnevi Kittamaa

 

Rotunsa parhaat ja palkitut:


Belgianjätti

ROP SERTI Ulla 95p om. Mia Karvinen

VSP Utopian Aarrearkku 93,5p om. Mia Karvinen

Saksanjättischeck

ROP KUMA GG-17 Sunflower´s Cecilia 94,5p om. Janita Jasmavaara
VSP KUMA Trym 94p om. Janita Jasmavaara

KUMA Sunflower´s Mira

Ranskanluppa

ROP KUMA Oliver 94p om. Maija Nieminen

VSP Sara 91,5p om. Marja-Liisa Haatainen

Suurihopea

ROP SERTI FIN MVA Grasshopper Proteus 95p om. Kati Lehti

VSP SERTI Grasshopper Gold Fever 95p om. Kati Lehti

SERTI Grasshopper Moonwalker, Grasshopper Sandshell

KUMA Grasshopper Mojave, Impossible, Indigo, Grasshopper Banana Crepe, Aleksandra, Villaverstaan Uneksija, Grasshopper Heat Wave, Ivory, GG-17 Picantto´s Ontake

Sininenwiener

ROP Antafarm´s Alessandra 92p om. Mia Nyberg

Kalifornialainen

ROP KUMA Picantto´s Nepal 94,5p om. Mikko Korhonen

VSP KUMA Picantto´s Fortescue 94,5p om. Mikko Korhonen

KUMA GG-16 LU-17 Picantto´s Fukushima, GG-17 Picantto´s Akita

New Zealand Red

ROP SERTI GG-17 Kevätkurjen Sune 95p om. Mia Nyberg

KUMA Veli Kani

Wiener

ROP KUMA Trollskogens Snövit 94p om. Jessica Lindström

VSP KUMA Trollskogens Elton 94p om. Kati Lehti

KUMA NinjaGo, Villaverstaan Santiago

Suurisoopeli

ROP KUMA Fancy Pants 94p om. Jessica Lindström

VSP Kojak 93,5p om. Jessica Lindström

Satiini

ROP SERTI Picantto´s East London 95p om. Mikko Korhonen

VSP SERTI Picantto´s Leicester 95p om. Mikko Korhonen

SERTI Picantto´s Tweed, Picantto´s Caracas

KUMA Picantto´s Tasmania, Picantto´s Cayanne

Rex

ROP SERTI Nipsu´s Starin Al Nair al Kent 95p om. Teemu Lindroos

VSP KUMA Birchen Viru Valge Barbaris 94,5p  om. Johanne Koivunen

SERTI Rumba

KUMA Nipsu´s Starin My Heart, FIN MVA Birchen Kaapo, Birchen Furud,  Birchen Smutsiga Tassar, Salsa, FIN MVA LU-17 GG-16 Lumshedens Samuel, FIN MVA PET CH Semiramise Jaguar

Belgianjänis

ROP SERTI GG-17 Skogsbackens Kaksugen 95p om. Elina Back

Sallander

ROP SERTI Picantto´s Hamina 95p om. Mikko Korhonen

VSP SERTI GG-17 Picantto´s Babylon 95p om. Mikko Korhonen

SERTI Picantto´s Bahrain

KUMA Picantto´s Jacksonville

White

ROP SERTI Annie Whiteland 95p om. Outi Virtanen

Alaska

ROP SERTI Macho 95,5p om. Sini Winqvist

VSP KUMA Elisa 94p om. Mari Winqvist

KUMA Sauruksen Darth Isac,  Taotaon Quik Pay Step, Taotaon Quik May Shot

Perle-egern

ROP SERTI Onnimannin Kaapo 95,5p om. Arnevi Kittamaa

VSP SERTI Onnimannin Niiskuneiti 95,5p om. Arnevi Kittamaa

SERTI Frida, PET CH Onnimannin Pontus

KUMA Onnimannin Santeri, Onnimannin Vilma, Vihervaaran Ökärsämö, Vihervaaran Hemmo, Onnimannin Verneri, Onnimannin Vilja, Vihervaaran Janus, Björn, Vihervaaran Janita

Englanninscheck

ROP SERTI GG-17 LU-17 Lady Diana 95,5p om. Sanni Sirén

Pienihavanna

ROP SERTI Taotaon Xanya 95,5p om. Jenni ja J-P Saarimaa

VSP SERTI  Grasshopper Brown Sugar 95p om. Kati Lehti

SERTI  Taotaon You Are Sweet, Grasshopper Chokolate Chip, Taotaon You Made My Day

KUMA Taotaon You Are My Mind

Hollantilainen

ROP  SERTI Skosgsbackens 789 95p om. Elina Back

VSP SERTI Skogsbackens 7266 95p om. Elina Back

SERTI Skogsbackens 4238

KUMA Skogsbackens 6581

Schwarzgrannen

ROP GG-17 Vihervaaran Benji  93p om. Anne Lähdesmäki

Pienihopea

ROP SERTI Eloisan Fasun Sininen 95p om. Elina Lustig

VSP Harhakuvan Anthea 92p om. Jonna Hautakangas

Tan

ROP SERTI Aquabunny´s Xtreme 96p om. Perhe Parviainen

VSP SERTI Aquabunny´s Ginny 95,5p om. Perhe Parviainen

SERTI Bravo Chrysler, FIN MVA LU-17 Bravo ZZTop

KUMA FIN MVA Bravo Javico, Bravo Lexia, Bravo Only For Guess

Soopeli

ROP KUMA Sunny´s Slow Rivers 94p om.Sanni Sirén

VSP Sunny´s Summer Rain 93p om. Sanni Sirén

Venäläinen

ROP SERTI Mafia´s Opossum 95p om. Veera Semi

VSP SERTI Mafia´s Dayanara 95p om. Veera Semi

KUMA Mafia´s Piper, Mafia´s Kubra

Pienirex

ROP SERTI Nuka 95,5p om. Ada Laaksonen

VSP SERTI Rocky Road´s Palladium 95p om.Marissa Salonen

SERTI Rocky Road´s Platina, Rocky Road´s Marmalade, Rocky Road´s Hole-In-One, Rocky Road´s KitKat

KUMA Rocky Road´s Lancaster, Rocky Road´s Plutonium, Rocky Road´s Heavy Duty, Dexter, Rocky Road´s Oh My God, Rocky Road´s Oh Shit, Raptori

Kääpiöluppa

ROP SERTI You Never Know 96p om. Arnevi Kittamaa

VSP SERTI GG-17 Töminän Öinen Herkkupala 95,5p om. Jenni ja J-P Saarimaa

SERTI FIN MVA Royal´s Bangarang, Sorrento´s Fast ´n´ Furious

KUMA Töminän Walkopippuri, Royal´s Xtreme Rainbow

Leijonaluppa

ROP GG-17 Lintutarhan Fortunio 90p om. Mirka Maaniitty

Leijonanharjas

ROP KUMA Eloisan Supermätti Karvarätti 94p om. Elina Lustig

VSP Eloisan Sikahehkee Tosipehmee 93,5p om. Elina Lustig

Hermeliini

ROP SERTI Hagtröm´s Double Damage 96p om. Susanne ja Paavo Virolainen

VSP SERTI PET CH Onnimannin Oliver 95,5p om. Arnevi Kittamaa

SERTI Taotaon Zhaon, Onnimannin Wilhelmiina, Hops-Ontop´s Rum Shot, Netland´s Iron Izella, Onnimannin Xilius, Hagstöm´s Charisma, Blåsippans Andreevits

KUMA Onnimannin Wiljami, Onnimannin Ximon, FIN MVA Hops-Ontop´s Pitbull, Taotaon Touch My Soul, Vihervaaran Bea, Vihervaaran Murtagh, Blåsippans Tipikos

Kääpiöjänis

ROP SERTI Varjoyrtin Incoboto 95p om. Heidi Ketonen

VSP KUMA Varjoyrtin Caribou Lou 94p om. Heidi Ketonen

KUMA Varjoyrtin Haywire

 

Pet-luokan tulokset:

PPK 1 You Never Know, kääpiöluppa 96p om. Onni Niemelä

PPK 2 Houdini’s Bilbo Baggins, kääpiöluppa 95,5p om. Tia Kurttila

PPK 3 Lintutarhan Tasmiina, kääpiöjänis 95,5p om. Annamaria Suppala

PPK 4 Pohjanpojan Danel, kääpiöjänis 95,5p om. Saaga Ruosaari

PPK 5 Eloisan Kuro Aamumuro, leijonanharjas 95p om. Elina Lustig

PPK 6 Eloisan Onni Kymppitonni, pienihopea 95p om. Sanni Sirén

 

Paras juniorinäytteilleasettaja: Onni Niemelä

Tuomarien suosikit:

Jenni Saarimaa: Popcorn, om. Jessica Lindström

Vilja Varis: Tinufeel, om. Saaga Ruosaari

 

Muut palkinnot:

Yleiskunto: Skogsbackens Vinterstorm om. Saaga Ruosaari
Käsiteltävyys: Matilda om. Hannele Koivisto
Kikkara tukka: Houdini’s Bilbo Baggins om. Tia Kurttila
Pusuttelija: PET CH Birchen Lemmus om. Tiitu Koivunen
Pepsodent hymy: Hottentotin Nalle-Puh om. Robert Granström
Timmi pakkaus: Popcorn om. Jessica Lindström
Mahdoton tapaus: Kinuski om. Teresa Hakanen

Turkki:
Harhakuvan Anthea om. Jonna Hautakangas
Hottentotin Rekorderlig om. Robert Granström

Puhtaat tassut:
Houdini’s Sabra om. Tia Kurttila
Mini Pinsiit om. Jenna Isberg
Eloisan Prinsessa Poutapilvi om. Mika Simola
Eloisan Kuro Aamumuro om. Elina Lustig

Viriili:
Sorrento’s All About Me om. Tia Kurttila
Pörrö om. Teresa Hakanen
Kinuski om. Teresa Hakanen

 

Luokkavoittajat:

Urokset:

Babyt

LKV 1 Oiva 95p om. Mirka Maaniitty

Nuoret

LKV 1 You Never Know 96p om. Onni Niemelä
LKV 2 Houdini’s Bilbo Baggins 95,5p om. Tia Kurttila
LKV 3 Eloisan Kuro Aamumuro 95p om. Elina Lustig
LKV 4 Kino 95p om. Tiitu Koivunen
LKV 5 Eloisan Onni Kymppitonni 95p om. Sanni Sirén

Avoimet

LKV 1 Pohjanpojan Danel 95,5p om. Saaga Ruosaari
LKV 2 Houdini’s Manhattan Memories 95p om. Annamaria Suppala
LKV 3 Sunny’s Slow Rivers 95p om. Sanni Sirén
LKV 4 Täplä 94,5p om. Teresa Hakanen
LKV 5 LV VLK-15 Miss You Nights 94,5p om. Sanni Sirén

Seniorit

LKV 1 Elmo 94,5p om. Saaga Ruosaari

Veteraanit

LKV 1 Hottentotin Nalle-Puh 94,5p om. Robert Granström

Naaraat:

Babyt

LKV 1 Skogbackens Vinterstorm 93p om. Saaga Ruosaari

Nuoret

LKV 1 Harhakuvan Anthea 95p., om. Jonna Hautakangas
LKV 2 Houdini’s Sabra 95p., om. Tia Kurttila
LKV 3 Matilda 94,5p., om. Hannele Koivisto

Avoimet

LKV 1 Lintutarhan Tasmiina 95,5p om. Annamaria Suppala
LKV 2 Sunny’s Summer Rain 95p om. Sanni Sirén
LKV 3 Mini Pinsiit 94,5p om. Jenna Isberg
LKV 4 LU-17 GG-17 Lady Diana 94p om. Sanni Sirén
LKV 5 Willow’s Capella 93p om. Robert Granström

Seniorit

LKV 1 Annabelle 93,5p om. Robert Granström
LKV 2 Matilda 93,5p om. Jesse Joutsenlahti

Veteraanit

LKV 1 Hottentotin Rekorderlig 94p om. Robert Granström