Ylivieska 8.4.2017

Ylivieskassa pidettiin näyttely keväisissä tunnelmissa. Ulkomuototuomarina toimi Ville Parviainen ja pet-tuomarina Sara Parviainen.

BIS 1 Frida, perle-egern 95,5p om. Anne Lähdesmäki

BIS 2 FIN MVA LU-16 GG-16 Redmond, sachsengold 95p om. Saila Heiskanen

BIS 3 Trollskogskens Elton, wiener 95p om. Elisa Honkala

BIS 4 Conny’s Costa, tan 95p om. Outi Seppälä

BIS 5  Jörgen, hermeliini 95p om. Anne Lähdesmäki

BIS 6  Mafia’s Triton, venäläinen 95p om. Maija Särkiniemi

BIS 7 Pie In The Sky, hermeliini 95p om. Elisa Honkala

Paras nuori: Fifi, ranskanluppa 91,5p om. Katariina Viljamaa

Paras veteraani: Looks Like Yoyo, sachsengold 93p om. Saila Heiskanen

Rotunsa parhaat ja palkitut:

Belgianjätti

ROP Fortunella 92,5p om. Birgitta ja Jaana Tujamo

Ranskanluppa

ROP Taraxalum Kok-Saghyz 92,5p om. Miina Särkiniemi

Suurihopea

ROP Birchen Paulig Kenya 93,5p om. Johanne Koivunen

Wiener

ROP SERTI Trollskogskens Elton 95p om. Elisa Honkala

KUMA Teacher’s Pet

Rex

ROP KUMA FIN MVA Birchen Kaapo 94,5p om. Johanne Koivunen

KUMA PET CH Semiramise Jaguar**, Koka Julius*

White

ROP KUMA GG-16 Bravo Jezzabella 94,5p om. Outi Seppälä

Ruotsinturkis

ROP KUMA Lehtokanin Glimmer 94,5p om. Jenni Lehto

KUMA Elvis, Lehtokanin Gåva, Lehtokanin Gläde, Lehtokanin Gripen E

Pienisaksanscheck

ROP KUMA Mira’s Natascha 94,5p om. Heli Kuoppamäki

Perle-egern

ROP SERTI Frida 95,5p om. Anne Lähdesmäki

SERTI Björn, FIN MVA Vihervaaran Xamuli

KUMA Vihervaaran Ökärsämö,  Vihervaaran Janus

Sachsengold

ROP SERTI GG-16 LU-16 Redmond 95p om. Saila Heiskanen

KUMA Aina Rakas Miro*, Looks Like Aladdin

Pienihopea

ROP KUMA Vihervaaran Severi 94,5p om. Maija Särkiniemi

Tan

ROP SERTI Conny’s Costa 95p om. Outi Seppälä

KUMA Bravo Lilileian, Kössi

Venäläinen

ROP SERTI Mafia´s Triton 95p om. Maija Särkiniemi

Kääpiöluppa

ROP KUMA Töminän Öllimölli 94,5p om. Birgitta ja Jaana Tujamo

KUMA Vihervaaran Pontus

Hermeliini

ROP SERTI Pie In The Sky 95p om. Elisa Honkala

SERTI Jörgen, Benny, Dreamer’s Cheri

KUMA Snorre, Ib, Vihervaaran Milo, Dreamer’s Amoux, Dreamer’s Moona, Dreamer’s Dartagnan, Gold Brook’s Dimitri

PET-luokan tulokset: 

PPK 1 Tinuweel, hermeliini 95,5p om. Aada Myllyneva

PPK 2 Veljeni Leijonamieli. belgianjätti 95p om. Tilda Parviainen

PPK 3 Hosuli, risteytys 94,5p om. Eerika Parkkila

PPK 4 Bianca, hermeliini 94,5p om. Iida Seppänen

PPK 5 Satun Saalemi, kääpiöluppa 94,5p om. Venla Kurikkala

PPK 6 Rasiel, rex 94,5p om. Noora Takanen

Tuomarin suosikki: PET CH Birchen Lemmus om. Tiitu Koivunen

Sihteerin suosikki: Fifi om. Katariina Viljamaa

Assistentin suosikki: Tunturituulen Pähkämö om.  Milja Piukkala

Kunniamaininnat:

Käsiteltävyys:
PET CH Semiramise Jaguar om. Johanne Koivunen
Tomuvintin Pellonpeikko om. Anu Tegelberg
Extempore om. Saana Haavisto
Veljeni Leijonamieli om. Tilda Parviainen
Fifi om. Katariina Viljamaa

Yleiskunto:
Hosuli om.  Eerika Parkkila

Turkki:
Satun Taretsia om. Johanna Kivioja
Tinuweel om. Aada Myllyneva
Dreamer’s Cheri om. Aada Myllyneva
Rasiel om. Noora Takanen

Luokkavoittajat:

Urokset:

Baby

LKV 1 Extempore, kääpiöluppa 94p om. Saana Haavisto

Nuoret

LKV 1 Delfoin Costa, kääpiöluppa 94p om. Saana Haavisto

Avoimet

LKV 1 Veljeni Leijonamieli, belgianjätti 95p om. Tilda Parviainen

LKV 2 Satun Saalemi, kääpiöluppa 94,5p om. Venla Kurikkala

LKV 3 Rasiel, rex 94,5p om. Noora Takala

LKV 4 Pepsi, risteytys 94p om. Sanna Saaranen

LKV 5 Marshmallow Prince, leijonanharjas 94p om. Susa Rajamäki

Seniorit

LKV 1 Piece of My Heart, leijonanharjas 94,5p om. Susa Rajamäki

Veteraanit

LKV 1 Tomuvintin Pellonpeikko 94p om. Anu Tegelberg

Naaraat:

Baby

LKV 1 Hosuli, risteytys 94,5p om.  Eerika Parkkila

Nuoret

LKV 1 Tinuweel, hermeliini 95,5p om. Aada Myllyneva

Avoimet

LKV 1 Bianca, hermeliini 94,5p om. Iida Seppänen

LKV 2 Satun Ranny, kääpiöluppa 94p om. Sanni Kurikkala

LKV 3 Petkelkannan Optivit, hermeliini 94p om. Ira Myllys

Seniorit

LKV 1 Muru, leijonanharjas 92,5p om. Anny Haukipuro

Veteraanit

LKV 1 Santaharjun Fiksu, kääpiöluppa 93,5p om. Janita Laakkonen